Na kairskem trgu Tahrir se je na prvih množičnih demonstracijah po odhodu Hosnija Mubaraka zbralo preko 100.000 ljudi, ki so izražali zahtevo po varovanju pridobitev revolucije. Vojsko in prehodno vlado so želeli na shodu, imenovanem ''Očiščevalni petek ... Branimo revolucijo'' spomniti na moč ljudstva, ki je v začetku februarja s predsedniškega stolčka odnesla predsednika. Egipčani so nezadovoljni z novimi člani ministrskega kabineta in zahtevajo, da vojska vanj imenuje svežo tehnokratsko ekipo ministrov, ki ne bi bili povezani z nekdanjim režimom.

Protestniki zahtevajo, da Mubarak odgovarja pred sodiščem, pa tudi odstop vlade premierja Ahmeda Šafika, razpustitev državne obveščevalne službe, ukinitev izrednega stanja, takojšnjo izpustitev vseh političnih zapornikov in vzpostavitev predsedniškega sveta, ki bi ga poleg dveh civilistov sestavljal še predstavnik vojske, poroča egiptovski spletni portal Ahramonline.
Aktivist profesor Sameha Metwali je povedal, da je protest ''združil Egipčane, ki so s svojim pogumom dosegli Mubarakov odhod in ki se še vedno borijo s starim režimom, ki se oklepa oblasti in poskuša spodkopati revolucijo''.
Mnogi protestniki so poleg egiptovskih vihteli tudi libijske zastave in vzklikali slogane, s katerimi so izražali solidarnost s protestniki v Libiji in Jemnu.

Jemen, Jordanija, Bahrajn, Tunizija ...
Sano, prestolnico Jemna, je zavzelo na deset tisoče podpornikov in nasprotnikov predsednika Alija Abdullaha Saleha, ki je na oblasti že 32 let. Nasprotniki zahtevajo njegov odstop: “Hočemo padec režima,“ vzklikajo. Le štiri kilometre stran pa njegovi podporniki odgovarjajo: "On je tisti, ki je držal zlomljeno in osiromašeno državo skupaj. Ustvarjalec enotnosti je v naših srcih, ne bomo ga zapustili!“ Razmere so sicer mirne, saj sta na ulicah prisotni tako vojska kot policija. Je pa situacija napeta v mestu Aden, kjer naj bi bilo v spopadih ranjenih najmanj 15 protestnikov, je sporočil Al Jazeerin dopisnik. Velik shod poteka tudi v provinci Sadah.
Poglejte si galerijo protestov v Jemnu:
V Jordaniji je na ulicah Amana več kot 3000 varnostnih sil, ki so v pripravljenosti na "dan jeze", kot so protestniki poimenovali današnji dan. Islamska akcijska fronta (IAF) je namreč napovedala shod 10.000 svojih pripadnikov, pa tudi podpornikov 19 političnih strank, s katerimi bodo pozivali k reformam.
V Bahrajnu so protestniki zavzeli prestolnico Manama:
Protestniki v Bahrajnu zahtevajo končanje vladavine sunitske kraljeve dinastije. Na deset tisoče ljudi, namenjenih na trg Biser, vzklika: “Ljudstvo hoče obglaviti režim!“ Protestniki nosijo megafone, vzklikajo slogane in organizirajo govore v čast in spomin sedmim žrtvam, ki jih je policija ubila prejšnji teden. "Ne bomo sprejeli dialoga s tistim, ki nas hladnokrvno ubija,“ pravijo.
V Tuniziji se je na novih protestih, na katerih zahtevajo odstop premierja Mohameda Ghannouchija in njegove začasne vlade, vzpostavljene po odstopu Ben Alija, zbralo okoli 100.000 ljudi. Vzklikajo: "Ghannouchi, odidi“ in "Sram naj bo to vlado!“ Nad množico pa krožijo vojaški helikopterji.
Iračani pa za razliko od večine drugih protestnikov ne zahtevajo padca režima, pač pa temeljite reforme in konec korupcije ter kronične brezposelnosti. Varnostne sile so v tej državi ubile najmanj 11 protestnikov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.