V Španiji so iz strahu pred novimi napadi močno poostrili varnostne ukrepe na letališčih, na javnih mestih pa so namestili več policistov. Primestni vlaki v Madridu, ki so po krvavih napadih vozili le v omejenem obsegu, danes spet vozijo normalno.
Španske oblasti medtem preiskujejo, ali obstaja povezava med četrtkovimi napadi v Madridu in napadi v maroški Casablanci maja lani, pri tem pa so osredotočene na Maročana Jamala Zougama, ki so ga policisti aretirali konec tedna. Kot je povedal neimenovani visoki maroški predstavnik v preiskavah v zvezi z napadi, ki so zahtevali več kot 200 smrtnih žrtev, zato sodelujejo tudi maroški strokovnjaki, ki so v Španijo prispeli v nedeljo.
Osumljeni Zougam je iz Maroka odšel malo pred terorističnimi napadi v Casablanci 16. maja lani, v katerih je umrlo 45 ljudi, med njimi 12 samomorilskih napadalcev. Med napadoma morda obstaja povezava, je za AP zatrdil neimenovani predstavnik. Zougam je trenutno v priporu in je eden od treh Maročanov, ki so jih ta konec tedna aretirali po napadih v Madridu. Kot piše španski časnik El Pais, ki se sklicuje na policijske vire, naj bi Maročana povezovali tudi s terorističnimi napadi 11. septembra 2001 v ZDA. Špansko pravosodje Zougamu očita tudi članstvo v španski celici teroristične mreže Al Kaida.
Skupno pet v zvezi z napadi aretiranih oseb - poleg treh Maročanov še dva Indijca - uradno dolžijo le tega, da so priskrbeli mobilni telefon, ki so ga napadalci uporabili kot detonator. Eden izmed Maročanov pa naj bi pri napadih, ki so zahtevali najmanj 200 življenj, tudi neposredno sodeloval. Indijsko zunanje ministrstvo je danes sporočilo, da aretirana Indijca že zaslišujejo v zvezi s prodajo kartic za mobilne telefone, ki so jih v četrtkovih napadih domnevno uporabili kot detonatorje.
Tudi El Pais piše, da je policija ugotovila, da napadalci, ki stojijo za napadi v španski prestolnici, pripadajo isti mreži islamskih skrajnežev, ki je odgovorna za napade v Maroku, vendar ne omenja neposrednih dokazov za to morebitno povezavo. Špansko notranje ministrstvo pisanja časnika ni komentiralo.
Zougam je med drugim stari znanec francoskih preiskovalcev, ki se ukvarjajo z vprašanjem terorizma. Domnevno je namreč povezan z Davidom Courtallierom, ki mu bodo v sredo v Parizu sodili zaradi suma povezanosti s teroristično skupino, ki naj bi v 90. letih novačila borce za Afganistan. David Courtallier je brat Jeroma Courtalliera, ki naj bi leta 2002 načrtoval napad na ameriško veleposlaništvo v Parizu in je pred časom živel v francoski prestolnici skupaj z Zachariasom Moussaouijem, osumljencem za teroristične napade v ZDA 11. septembra 2001, in Tunizijcem Nizarjem Trabelsijem, ki je priznal, da je načrtoval napade na ameriške cilje v Belgiji.
Ameriške oblasti menijo, da bi na podlagi dokazov sicer lahko sklepali, da za napadi v Madridu stoji mednarodna teroristična mreža Al Kaida. "Zadovoljen sem, ker so razvidne povezave z Al Kaido," je za ameriško televizijo ABC povedal ameriški podsekretar za notranjo varnost Asa Hutchinson. Kot je dodal, to jasno kaže na okrepitev mreže, mednarodna skupnost pa bo mrežo po napadih jemala še resneje kot v preteklosti.
Na Poljskem preprečili napada podobna madridskemu
Poljski so konec minulega leta grozili teroristični napadi, podobnim četrtkovemu terorističnemu napadu v Madridu, a so jih pravočasno preprečili, poroča poljski tisk. Na nevarnost napadov so decembra lani poljsko tajno službo obvestili španski kolegi, ki so zaplenili sumljive videokasete s podrobnimi posnetki železniške postaje v Gdansku in varšavskega letališča, posnete s skrito kamero. "To niso bili običajni turistični posnetki, lahko se je videlo, da jih je naredil nekdo, ki je želel imeti celovite, podrobne fotografije objektov. Jasno je bilo, da imamo opravka z islamskimi fanatiki," je izjavil neimenovani visoki predstavnik poljskega notranjega ministrstva.
Poljske tajne službe so od Špancev dobile posnetke in seznam z imeni njihovih avtorjev. Skupini je kljub temu z lažnimi potnimi listi uspelo vstopiti v Poljsko. Na meji so jih zadržali povsem po naključju, saj se jim je pokvaril avtomobil in so bili prisiljeni poiskati pomoč. Zdaj čakajo na sojenje v poljskem priporu.
Poljske oblasti skrbi, da bodo naslednja tarča terorističnih napadov islamskih skrajnežev. Razlog je dejstvo, da Poljska vse od začetka odločno podpira zunanjo politiko ZDA in sodeluje pri posredovanju koalicijskih sil v Iraku. "Mi smo zavezniki ZDA in smo tako politično kot vojaško prisotni v Perzijskem zalivu... Računati moramo s tem, da lahko postanemo ne le hipotetična, ampak tudi realna tarča teroristov," je izjavil vodje poljske obveščevalne službe Zbigniewa Siemiatkowskija.
Teroristi Al Kaide "počitnikujejo" na Češkem?
Praga je priljubljeno mesto številnih teroristov iz Palestine in Iraka, pa tudi Al Kaide, ki na Češko prihajajo predvsem zaradi zvez, vzpostavljenih še pred letom 1990, ko so v tej državi študirali, poroča praški dnevnik Mlada fronta dnes.
Češka ima na področju terorizma vlogo nekakšnega zaledja. Teroristi se tam rekreirajo, vzdržujejo določene stike in izvajajo nekatere finančne transakcije, piše praški dnevnik. "Zanjo bi lahko uporabljali izraz tranzitna država", je dejal neimenovani policijski vir.
Kot je izvedel časnik, deluje na Češkem sudanska celica Al Kaide, z imenom Agencija za podporo tretjemu svetu (TWRA), v Pragi pa jo zastopa podjetnik Mohamed Abas Al Mutasim, ki zatrjuje, da gre za človekoljubno organizacijo. Časnik v tem kontekstu navaja, da je ameriški časnik Washington Post že leta 1996 zapisal, da je bogati Osama bin Laden TWRA izročil finančna sredstva za nakup orožja za BiH.
Na Dunaju, kjer je imela ta organizacija evropski sedež, je policija izvedla preiskavo in ugotovila, da je bilo iz raznih islamskih držav in od samega bin Ladna, v njene sklade vplačanih okoli 300 milijonov dolarjev, in da so večino tega denarja porabili za nakup orožja.
Na izsledke preiskave, ki bo pokazala, ali za četrtkovimi napadi v Madridu stoji teroristična mreža Al Kaida, pa nestrpno čakajo tudi v Sofiji, saj je Bolgarija prav tako med vojno v Iraku v vsem podpirala ZDA. "Če se dokaže, da je govora o Al Kaidi, bomo potrebovali maksimalne varnostne ukrepe," je za Novo televizijo izjavil bolgarski notranji minister Georgi Petkanov. Zunanji minister Solomon Pasi pa je prepričan, da država, ki bi bila popolnoma varna pred terorističnimi napadi, enostavno ne obstaja. "Edino kar lahko storimo vnaprej je, da teroriste zadržimo čim dlje od naših meja," je povedal Pasi.
Avstrija poostrila varnostne ukrepe
Po četrtkovih terorističnih napadih v Madridu se je tudi Avstrija odločila poostriti varnostne ukrepe. Pri poletih v Španijo bodo v prihodnje uporabljali pse, izurjene za odkrivanje razstreliva, in izvajali natančen pregled prtljage, poostrili pa bodo tudi varovanje oseb in poslopij Španije in drugih držav članic protiteroristične koalicije, je sporočil tiskovni predstavnik avstrijskega notranjega ministrstva Rudolf Gollia.
Odločitev o poostritvi varnostnih ukrepov so sprejeli na koordinacijski seji v nedeljo na Dunaju, ki jo je vodil generalni direktor za javno varnost Erik Buxbaum, na njej pa so sodelovali najvišji predstavniki urada avstrijskega premiera, zunanjega ministrstva, zvezne vojske in notranjega ministrstva. Na seji so sprejeli tri glavne točke: okrepljeno varovanje španskih in drugih poslopij, ostrejši nadzor na letališčih in intenzivnejša izmenjava varnostnih in obveščevalnih informacij v Evropi.
Tudi na londonski podzemni železnici poostreno
Na londonski podzemni železnici bodo odslej patruljirali policisti v civilu, uniformirani policisti pa bodo pooblaščeni, da preiščejo potnike, je sporočila britanska policija za nadzor v javnem prevozu (BTP). "V sklopu ukrepov, ki jih vlada nepretrgoma sprejema proti terorizmu, bo policija okrepila prisotnost na londonskem metroju, kar pomeni, da bodo prvič na ključnih mestih podzemne železnice razporejeni policisti v civilu za boj proti terorizmu," je v nedeljo zvečer sporočil predstavnik BTP.
Ob tem je poudaril, da ne gre za odziv na četrtkove teroristične napade v Madridu in da niso prejeli nobenih groženj z napadi na londonski podzemni železnici ali železniškem omrežju. Sicer pa bodo na metroju izobesili tudi plakate, ki bodo potnike pozivali, naj pristojnim organom prijavijo vsak sumljivi paket ali prtljago.