Hrvaško ministrstvo za zdravje je danes sporočilo, da je zaradi preprečevanja ebole pod zdravstvenim nadzorom 18 oseb. Gre za osebe, ki so se vrnile iz Sierre Leone, Liberije in Gvineje. Kot so poudarili, zaenkrat niso zabeležili nobenega primera hemoragične mrzlice, tveganje, da bi kdo zbolel za virusom, pa je majhno.
Osebe bodo pod pasivnim zdravniškim nadzorom 21 dni. V tem času ne bodo v izolaciji, njihovo gibanje pa ne bo omejeno. Pomoč epidemiologov bodo poiskali le v primeru, če bi se pri njih pojavili vročina, bruhanje, driska, glavobol ali vnetje grla, so dodali na spletni strani ministrstva. Poudarili so, da nobena izmed oseb, ki so pod preventivnim zdravstvenim nadzorom, nima simptomov ebole. V Zagrebu ne pričakujejo, da bo kdor koli izmed njih zbolel za njo.
Večinoma gre za hrvaške državljane, ki so bili zaposleni na naftnim ploščadih ali so bili na ladjah, ki so obiskale zahodnoafriške države, v katerih razsaja ebola. Med njimi je tudi hrvaški vojak, ki je bil pripadnik mednarodnih enot ZN v Liberiji.
Na kliniko v Berlinu sprejeli 30-letnico s simptomi ebole
Medtem pa so na kliniko Virchow v Berlinu danes pripeljali 30-letnico iz Zahodne Afrike, ki je kazala simptome okužbe z ebolo. Ženska, ki je med drugim imela visoko vročino, se je onesvestila v stavbi Zavoda za zaposlovanje, kar je med prisotnimi povzročilo precej panike. Stavbo so za nekaj ur zaprli in temeljito pregledali okoli 600 ljudi. Izpustili so jih šele, ko so se prepričali, da niso okuženi. Berliner Zeitung poroča, da je imela omenjena ženska, ki je zdaj v karanteni, pred tem stike s svojci in žrtvami ebole v domovini. Preiskave potekajo, a zdravniki menijo, da je verjetnost okužbe z ebolo zelo majhna, saj ženska dejansko ni vstopila na rizična območja, po vsej verjetnosti gre tako le za trebušno virozo.
V španskem Bilbau so osamili pacienta, ki kaže znake okužbe s hemoragično mrzlico. Kot so sporočile tamkajšnje zdravstvene oblasti, se je moški nedavno vrnil s službenega potovanja v Sierri Leone. Ali je Španec okužen z ebolo, bodo pokazale preiskave.
V Gornji Avstriji pa sta v karanteni dva moška, ki sta v državo službeno pripotovala iz Nigerije prejšnjo sredo. Njuno kri so poslali na preiskave na inštitut v Hamburg, rezultati pa bodo znani kmalu.
Liberija: Pacienti zbežali iz klinike
V Liberiji pa so oblasti odkrile 17 ljudi, ki so ta konec tedna zbežali iz klinike, v kateri so se zdravili pacienti, okuženi z ebolo. Sicer zdravniki še niso uradno potrdili, da je 17 oseb res okuženih z virusom, a vse trpijo zaradi simptomov povezanih z omenjenim virusom. Gre za kliniko v liberijski prestolnici, ki so jo napadli oboroženi moški. Policisti so ubežnike izsledili, nato pa so se ti le predali, poročajo tuji mediji. Sicer pa so liberijske oblasti na začetku zanikale, da se je pobeg res zgodil. Paciente z ebolo so sicer izolirali v šoli, ki je bil zgrajena z ameriško pomočjo.
V objektu je bilo zaprtih 37 oseb. Pri nekaterih je bila okužba že uradno potrjena, drugi so še čakali na rezultate preiskav. V napadu na stavbo so oboroženi moški odnesli zdravila, ki jih uporabljajo za zdravljenje simptomov okužbe z ebolo, nekateri mediji poročajo, da so celo izginila ležišča, na katerih so spali pacienti.
Sicer pa so liberijske oblasti sporočile, da trije zdravniki, ki jih zdravijo z eksperimentalnim zdravilom Zmapp, dobro napredujejo.
WHO ne podpira prepovedi in omejitev potovanj in trgovinskih stikov
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izrazila nasprotovanje z ebolo povezanim prepovedim in omejitvam potovanj in trgovinskih stikov na zahodu Afrike, kjer se širi nevarni virus. Države na območju namreč sprejemajo različne preventivne ukrepe, tudi zapirajo meje in ustavljajo letalski promet.
Čeprav morajo države okrepiti prizadevanja za odkrivanje in zajezitev novih primerov okužbe, bi se obenem morale izogibati "nepotrebnemu poseganju v mednarodna potovanja in trgovino", je sporočil WHO.
Temeljiti pregledi potnikov ob prihodu v pristanišča, na letališča ali mejne prihode v državah, ki jih ni prizadela ebola in ki ne mejijo na katero od prizadetih držav, po prepričanju organizacije niso potrebni. Možnost, da bi med potovanjem staknili ebolo, ocenjujejo kot nizko.
Afriške države sprejemajo drastične ukrepe
Afriške države v strahu pred širitvijo ebole sprejemajo različne ukrepe. Liberijske oborožene sile so prejele ukaz, naj streljajo na ljudi, ki bi poskušali nezakonito prestopiti mejo iz Sierre Leone, ki so jo zaprli. Mejo z Nigerijo, kjer so prav tako zabeležili primere bolezni, je zaprl tudi Kamerun, večina držav na zahodu Afrike pa je okrepila nadzor na mejah.
Številne letalske družbe, tudi British Airways in Air France, so v zadnjih tednih ustavile polete iz prizadetih držav. Pristaniške oblasti v Slonokoščeni obali, ključni tranzitni točki za zahodnoafriške ladijske pošiljke, pa so vsem ladjam iz prizadetih držav – Liberije, Gvineje, Sierre Leone in Nigerije – prepovedale pot prek pristanišča v Abidjanu.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.