V Makedoniji je umrl britanski državljan, ki je kazal znake, ki bi lahko bili znaki okužbe z virusom ebole. Oblasti v Skopju mirijo, da ni razlogov za paniko in da Britanec ni umrl zaradi ebole, temveč nekega drugega virusa.
Zbolel je še en britanski državljan, ki ga zdravijo v makedonski prestolnici.
Pokojni Britanec naj bi bil star 58 let in naj bi imel težave z odvisnostjo od alkohola. V Makedonijo naj bi vstopil 2. oktobra. Britanski mediji poročajo, da naj bi šlo za zdravstvenega delavca, ki naj bi kot prostovoljec pomagal v afriški državi Sierra Leone. Nekateri britanski mediji poročajo, da je bil moški v kontaktu z okuženimi osebami. Ko se je vrnil v domovino, naj bi tudi sam nekaj časa preživel v karanteni.
Makedonske oblasti so krvne vzorce poslali na testiranje v Nemčijo, tako da bo čez 48 ur jasno, zakaj je 58-letnik umrl.
Hotel v Skopju, v katerem je bival pokojni, je že pod karanteno. Ta bo trajala 21 dni. V tem času naj bi bilo jasno, ali se je s skrivnostjo boleznijo okužil še kdo. Makedonske oblasti poudarjajo, da so sprejele vse potrebne ukrepe, da bi preprečile morebitno širjenje nalezljive bolezni.
Srbske oblasti opozarjajo, da pozorno spremljajo razvoj dogodkov v Makedoniji. Sporočile so še, da na območju Srbije spremljajo zdravstveno stanje 708 oseb, ki kažejo znake okužbe z ebolo, kar 92 oseb je bilo na območjih, kjer je uradno potrjen izbruh te bolezni.
Kaj se dogaja v Španiji?
Nek zdravstveni delavec je povedal, da je medicinska sestra Teresa Romero, ki se je v Madridu okužila z virusom ebole, kar osem ur preživela na urgenci potem, ko je test že pokazal okužbo z ebolo, navaja CNN. Tako so bili drugi pacienti in tudi zdravniško osebje izpostavljeni bolezni, preden so Romerovo premestili v center za infekcijske bolezni.
Njeno stanje se po izjavah iz bolnišnice sicer izboljšuje. V bolnišnico na opazovanje so sprejeli še dva zdravnika, ki sta bila v stiku z okuženo medicinsko sestro, so sporočile španske zdravstvene oblasti. V karanteni je tako skupno šest ljudi.
Psa so usmrtili
Zdravstvene oblasti v Španiji so medtem usmrtile psa medicinske sestre, kar je sprožilo proteste med skupinami za zaščito živali. Okoli 50 aktivistov se je zbralo pred hišo medicinske sestre, kjer so vzklikali ''morilci''. Odločba o usmrtitvi psa je prišla, čeprav ni bilo jasno, ali je žival sploh okužena in ali so psi sploh lahko prenašalci virusa. Dva protestnika sta se poškodovala, ko sta poskušala zaustaviti vozilo, ki je odpeljalo psa.
Usmrtitev psa z imenom Excalibur je v Španiji postala ena glavnih tem na družbenih omrežjih, potem ko je mož medicinske sestre sprožil spor, češ da naj tudi psa namestijo v karanteno in naj ga opazujejo, ne pa da mu takoj zapečatijo usodo.
Medicinska sestra je sicer prva oseba, ki se je z virusom okužila izven Afrike. Bila je članica ekipe, ki je skrbela za dva misijonarja, ki sta se v Sierri Leone in Liberiji okužila s smrtonosnim virusom.
Romerova je po njenih besedah vseskozi upoštevala varnostna navodila. Za El Pais je sicer dejala, da se je morda okužila, ko je slačila zaščitno obleko, v kateri je čistila sobo enega izmed misijonarjev. Oba sta zaradi okužbe umrla.
Za posledicami okužbe, ki jo je dobil v Liberiji, je umrl tudi moški, ki je veljal za prvi primer ebole v ZDA. Ameriške oblasti so že napovedale, da bodo ta teden začele temeljito pregledovati vse osebe, ki so prispele iz prizadetih držav.
Stavka zdravstvenih delavcev v Sierri Leone
Zdravstveni delavci v Sierri Leone, ki je ena najhuje prizadetih držav zaradi te bolezni, so začeli stavkati. Tako so mrtve preprosto pustili na ulicah v prestolnici Freetownu. Za svoje delo namreč že dlje časa niso dobili plačila. Po navedbah zdravstvenega ministrstva so spor zdaj menda rešili in zdravstveni delavci naj bi kmalu znova začeli delati. S stavko grozijo tudi v sosednji Liberiji, kjer zahtevajo višje plačilo in boljše varnostne pogoje.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.