Direktorica španskega zavoda za zdravstvo Mercedes Vinuesa je na novinarski konferenci v Madridu potrdila, da je medicinska sestra v madridski bolnišnici Carlos III. skrbela za španska misijonarja, ki so ju zaradi ebole prepeljali iz Afrike in sta nato umrla.
Misijonar Miguel Pajares, ki so ga prepeljali iz Liberije, je umrl 12. avgusta, drugi, Manuel Garcia Viejo, ki je zbolel v Sierri Leone, pa 25. septembra. Zadnji je umrl tri dni po sprejemu v bolnišnico, kjer je bil izoliran. Po smrti so posmrtne ostanke obeh kremirali in niso izvedli obdukcije.
Potem, ko sta dva testa potrdila, da je okužena z ebolo, je medicinska sestra trenutno v specializiranem oddelku bolnišnice Alcorcon v predmestju Madrida. Španska ministrica za zdravje Ana Mato je zatrdila, da bodo preverili, ali so med zdravljenjem v bolnišnici striktno spoštovali vse protokole. Zagotovila je tudi, da so sprejeli vse potrebne ukrepe za zagotavljanje varnosti osebja bolnišnice, ki skrbi za sestro, kot tudi za prebivalce.
'To ni več zgolj afriški problem'
Če ste eden od tistih, ki kljub temu dvomite v možnost, da bi se epidemija ebole razširila na evropska tla, potem vas bodo morda streznile besede znanstvenikov, ki v raziskavi ocene tveganja o širjenju ebole na druge celine ugotavljajo, da obstaja kar 75 odstotkov možnosti, da se bo virus ebole še pred koncem oktobra razširil v Francijo in okoli 50 odstotkov možnosti, da se virus razširi na območje Velike Britanije. Poročilo primerja dosedanje primere infekcij ter potniški zračni promet.
Skupina mednarodnih znanstvenikov je enotnega mnenja, da virus ebole ni več zgolj afriški problem. Obdobje inkubacije traja kar 21 dni, ta čas pa je dovolj dolg, da lahko nekdo, ki je okužen, brez težav zapusti državo, opozarjajo strokovnjaki.
Zakaj ima Francija največ možnosti, da se tja razširi epidemija ebole? Afriške države, ki jih je epidemija najbolj prizadela (Gvineja, Sierra Leone in Liberija), so francosko govoreče, v teh državah pa dela in živi veliko francoskih državljanov, ki zaradi strahu pred epidemijo odhajajo v domovino. "Če se bo epidemija še naprej tako hitro širila ali se bo stanje celo še poslabšalo, kot številni napovedujejo, potem je le še vprašanje časa, kdaj bo eden od okuženih na letalu za Evropo," je dejal Derek Gatherer in univerze v Lancasterju.
Na seznamu najbolj ogroženih evropskih držav je na tretjem mestu Belgija, ki ima po izračunih znanstvenikov kar 40 odstotkov možnosti, da se virus ebole še pred novembrom razširi tudi na njeno ozemlje.
Pri raziskavi je sodeloval tudi Alex Vespignani z univerze v Bostonu. Poudarja, da je ključna točka pri napovedovanju širjenja epidemije izven Afrike v letalskem prometu in potovalnem obnašanju ljudi. Vespignani je dejal, da gre pri tej raziskavi zgolj za predvidevanja, a eno je zagotovo: "Virus se širi in vprašanje je le še, kdo bo imel srečo in kdo ne."
Dolgo inkubacijsko obdobje predstavlja velik problem
Kljub vsem tem ugotovitvam in dejstvu, da od okužbe do prvih znakov bolezni mine kar 21 dni, se Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ni odločila, da prepove lete v in iz najbolj prizadetih držav. So pa polete tja odpovedali v letalski družbi British Airways, medtem ko Air France še vedno leti v Liberijo in Gvinejo ter Nigerijo, odpovedali pa so polete v Sierro Leone.
Znanstveniki še opozarjajo, da omejevanje in prepoved letov v najbolj rizične države ni tista rešitev, ki bi preprečila, da bi se epidemija ebole razširila izven Afrike. Še najbolj jih skrbi spreminjanje virusa in seveda dejstvo, da je lahko oseba okužena kar tri tedne, pa ni nobenega znaka, da nosi v sebi smrtonosni virus. Zaradi tega bi lahko marsikdo, ki je okužen, zapustil Afriko in odletel v druge države, na svoji poti pa okužil še druge osebe.
V mislih imajo predvsem liberijskega državljana Thomasa Erica Duncana, ki so mu liberijske oblasti po vseh pregledih dovolile, da je odpotoval na pot v ZDA, kjer pa je kmalu po prihodu že razvil prve znake okužbe.
V ZDA prispel okuženi snemalec
Danes je s posebnim letalom v ZDA prispel še en ameriški državljan okužen z ebolo. Gre za ameriškega snemalca Ashoka Mukpo, ki se je z ebolo okužil med svojim delom v Liberiji.
Ameriške oblasti razmišljajo, da bi uvedle dodatne preglede na letališčih za vse tiste potnike, ki prihajajo iz tistih držav, kjer beležijo izbruh ebole. Upajo, da bi z uvedbo dodatnega merjenja temperature, kar že počnejo v Liberiji, Gvineji in Sierri Leone, uspeli preprečiti vstop okuženim v državo oziroma jih pravočasno odkriti in izolirati.
Najhujša epidemija ebole je sicer po zadnjih podatkih WHO v petih državah na zahodu Afrike zahtevala že 3431 življenj med 7470 okuženimi.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.