Ideje in skrbi, da bi lahko smrtonosne viruse ebole uporabili za biološko orožje, niso iz trte zvite. Ugledni strokovnjak Peter Walsh z univerze Cambridge je opozoril, da bi lahko teroristi viruse izkoristili za izdelavo umazane bombe. Če bi bomba s tem virusom eksplodirala na izjemno gosto poseljenem območju, bi lahko bile posledice izredno hude.
Po njegovih besedah ima virus ebole sicer le manjše število visoko zaščitenih laboratorijev. Proti eboli ni cepiva, prav tako ne zdravila, smrtnost je okoli 90-odstotna.
Z britanskim strokovnjakom se strinja tudi ruski. Vladimir Nikiforov z ruske državne zdravstveno-biološke agencije je dejal, da obstaja možnost uporabe ebole za biološko orožje. ''Viruse lahko uporabijo v obliki pršila, to bi seveda pomenilo veliko težav,'' je dejal po poročanju tiskovne agencije Ria Novosti.
''Da bi izdelali jedrsko bombo, je treba imeti dostop do urana, biološka orožja pa je mogoče izdelati v majhnih laboratorijih, ki jih zlahka lahko prikrijejo,'' je nadaljeval Nikoforov.
Žrtev vse več
Potem ko je nigerijski predsednik Goodluck Jonathan v petek zaradi širjenja ebole v državi razglasil izredne razmere, danes iz Nigerije poročajo o novih primerih okužbe s tem smrtonosnim virusom. Lagos je zato že tudi zaprosil za pomoč prostovoljcev v boju z boleznijo, ki je v zahodni Afriki terjala že skoraj tisoč življenj.
V Nigeriji so namreč odkrili dva nova primera okužbe z ebolo, s čimer se je število primerov okužb povečalo na devet, vključno z dvema smrtnima žrtvama. Oblasti v tej afriški državi z največ prebivalci so medtem za 139 ljudi zaradi suma okužbe odredile karanteno.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v petek zaradi epidemije ebole, ki od začetka leta pustoši po zahodu Afrike, razglasila mednarodne izredne razmere na področju javnega zdravja.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.