V ameriško zvezno državo Georgia je prispelo letalo, s katerim so iz Afrike prepeljali z ebolo okuženega Američana. Gre za zdravnika Kenta Brantlyja. V Liberiji sicer na prevoz v ZDA čaka še Američanka Nancy Writebol, ki je prav tako okužena z ebolo.
V ZDA se nekateri sprašujejo, ali je pametno okužene z ebolo spustiti na ameriška tla. Zdravnik Bruce Ribner, ki bo nadziral zdravljenje obeh z ebolo okuženih Američanov, je zagotovil, da bosta bolnika v izolaciji in da ni nevarnosti, da bi tudi v ZDA izbruhnila ebola. Brantly in Writebolova sta prva bolnika z ebolo, ki ju bodo zdravili v ZDA.
Medtem se je ta teden v ZDA vrnil upokojeni zdravnik, ki je na zahodu Afrike pomagal bolnikom z ebolo. Alan Jamison je bil prostovoljec v Liberiji, bil pa je del mednarodne zdravstvene ekipe. Jamison je povedal, da nima nobenih simptomov, a da se je vseeno odločil, da bo v svojem domu v karanteni. V ZDA se je vrnil v ponedeljek, v karanteni pa namerava biti 21 dni. "Moje zadnje srečanje z bolnikom, ki je bil okužen z ebolo, je bilo 19. julija," je povedal. Na letališče je ponj prišla njegova hčerka, ki ga je odpeljala domov, od takrat pa ni imel več stika z ljudmi.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sicer včeraj zahodnoafriške države Gvinejo, Sierro Leone in Liberijo, ki jih je prizadela ebola, opozorila, da epidemija uhaja izpod nadzora in da bi se lahko razširila še v druge države. V Sierri Leone so v soseske, kjer imajo izbruh ebole, poslali vojsko, v Liberiji pa so zaprli šole in državne uslužbence poslali na dopust. Po podatkih WHO se je z virusom ebole od začetka leta v Gvineji, Sierri Leone, Liberiji in Nigeriji okužilo 1323 ljudi, umrlo pa jih je 729. Umrlo je tudi 60 zdravstvenih delavcev, ki so pomagali bolnikom.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.