Smrtonosni izbruh ebole, s katerim se v Demokratični republiki Kongo spopadajo že skorajda leto dni, v tem času pa je zaradi virusa umrlo že 1800 ljudi, bi kmalu lahko omejili, so sporočili znanstveniki.
Preizkus več možnih zdravil je bil namreč uspešen, saj sta dve zdravili občutno izboljšali možnosti za preživetje pri obolelih. Nova zdravila so preizkusili na bolnikih v Kongu.
Ameriški nacionalni inštitut za alergije in nalezljive bolezni (NIAID), ki je sofinanciral preizkus, je sporočil, da so rezultati odlična novica za znanstvenike, ki se že več let borijo z virusom.
Zdravili, ki so ju poimenovali REGN-EB3 in mAb114, delujeta tako, da z antitelesi napadeta virus, kar nevtralizira vpliv na človeške celice. Preizkus, ki ga je koordinirala Svetovna zdravstvena organizacija WHO, se je sicer začel novembra lani. Od tedaj so štiri zdravila preizkusili na 700 pacientih.

Pri hudo bolnih pacientih, ki so jih zdravili z REGN-EB3, je bila smrtnost 29-odstotna, pri tistih, ki so jih zdravili z mAb114, pa 34-odstotna. Pri uporabi drugih dveh zdravil so zaznali, da je bila smrtnost višja, in sicer od 49- do 53-odstotna.
Stopnja preživetja pri pacientih, ki so jih zdravili z REGN-EB3 v prvih dneh po okužbi, je bila kar 94-odstotna, pri uporabi zdravila mAb114 pa 89-odstotna.
Kot je povedal eden od znanstvenikov, bi lahko rešili okoli 90 odstotkov bolnikov, če bi se zdravljenje pričelo takoj po okužbi. Rezultati kažejo na to, da se znanstveniki počasi približujejo temu, da bi v prihodnosti ebola lahko postala popolnoma ozdravljiva bolezen. Preprečili bi lahko predvsem večje izbruhe bolezni in epidemije.

Napadi milic na zdravstvene centre
Trenutna epidemija ebole v vzhodnem Kongu se je začela avgusta lani in velja za najhujšo od leta 1976, ko so prvič zaznali virus.
Svetovna zdravstvena organizacija je sprva upala, da bodo izbruh te izjemno nalezljive bolezni zajezili s cepljenjem, a so njihova prizadevanja ogrožali napadi lokalnih milic na zdravstvene centre, v katerih je bilo ubitih več zdravstvenih delavcev. Prisotnost uporniških skupin na območjih Iturija in Severnega Kivuja pa otežuje dostop do prizadetih območij ter do ljudi, ki so bili v stiku z okuženimi. Prizadevanja otežuje tudi nezaupanje lokalnega prebivalstva do medicinskega osebja in zdravljenja.
Najhujši izbruh ebole je bil na območju Zahodne Afrike leta 2014, ki je prizadel predvsem Gvinejo, Liberijo in Sierro Leone, umrlo je 11.300 ljudi. Trenutni izbruh pa že velja za drugega največjega.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.