Ob obletnici smrti industrijalca in izumitelja dinamita Alfreda Nobela so slovesno podelili Nobelove nagrade.56-letna Ebadijeva, ki je 11. ženska, ki je prejela Nobelovo nagrado za mir, na slovesnosti ni nosila rute, ki jih sicer morajo Iranke nositi v javnosti. Mnogi so početje Ebadijeve že ocenili kot tihi izraz njenega boja za pravice žensk. Poleg zlatega odlikovanja in priznanja je Nobelova nagrajenka prejela še ček v vrednosti skoraj 1,4 milijona ameriških dolarjev. "Kot odvetnica, sodnica, predavateljica, pisateljica in aktivistka je jasno in odločno izražala svoja stališča," je zapisal norveški odbor za podeljevanje Nobelove nagrade za mir. "Nastopala je trezno in strokovno, ne glede na grožnje svoji varnosti," so še zapisali.

Ebadijeva je v svojem današnjem govoru ZDA, ki jih sicer ni izrecno imenovala, obtožila, da kršijo mednarodno pravo, kot izgovor pa uporabljajo teroristične napade 11. septembra. "Zadnji dve leti nekatere države kršijo splošna načela človekovih pravic, kot izgovor za to pa uporabljajo napade 11. septembra in vojno proti terorizmu," je dejala Ebadijeva. Nobelova nagrajenka za mir je spomnila na primer več sto zapornikov, ki jih ZDA zadržujejo v oporišču Guantanamo na Kubi, obsodila pa je tudi dvojno moralo zahodnih držav. "Zakaj so nekatere resolucije ZN obvezujoče in druge ne? Zakaj na desetine resolucij ZN, ki so v zadnjih 35 letih obsodile izraelsko zasedbo palestinskih ozemelj, ni bilo upoštevanih? Medtem pa je bilo iraško prebivalstvo v zadnjih 12 letih tarča vojaškega napada, gospodarskih sankcij in nazadnje še vojaške zasedbe, naprej na priporočilo ZN in nato celo kljub nasprotovanju ZN," se je vprašala Ebadijeva.
Nobelovo nagrado za medicino sta prejela sta Američan Paul C. Lauterbur in Britanec Peter Mansfield za odkritja na področju magnetno-resonančnih preiskav, ki omogočajo preiskave in vizualizacijo notranjih organov, ki jih ni mogoče opazovati z nobeno drugo metodo.

Nobelovo nagrado za fiziko so dobili ameriški in ruski državljan Aleksej A. Abrikosov, Rus Vitalij L. Ginzburg ter ameriški in britanski državljan Anthnony J. Leggett. Trojica je dobila nagrado za delo na področju kvantne fizike glede superprevodnosti in superpretočnosti.

Nobelovo nagrado za kemijo sta prejela Američana Peter Agre in Roderick MacKinnon za dosežke na področju raziskav prehodnosti celične stene za različne kemijske elemente.
Z Nobelovo nagrado za ekonomijo sta nagrajena Američan Robert Engle in Britanec Clive Granger za prispevek k statističnemu proučevanju ekonomskih časovnih zaporedij. Nobelova nagrada za literaturo pa je šla v roke južnoafriškemu pisatelju J.M. Coetzeeju.