Hrvaški predsednik Stjepan Mesić je v pogovoru za splitski časnik Slobodna Dalmacija spregovoril o odprtem vprašanju meje s Slovenijo in slovenski blokadi Hrvaške na poti v Evropsko unijo: "Prvič bom javno povedal: ni se nam treba obremenjevati s Slovenci. Ni nam treba izgubljati časa za vprašanje, ki ga ne moremo rešiti," je dejal in dodal, da je očitno, da nekatere sile v Sloveniji menijo, da je Hrvaška danes ranljiva, da ima strateški cilj vstopiti v EU. Glede na ta strateški cilj pa jo je treba stisniti in bo popustila ter pristala na nekaj, na kar sicer ne bi nikoli. "E, dragi sosedi Slovenci, ne bo tako," je poudaril.
"Hrvaška ima svojo argumentacijo in od nje bo odstopila, prav tako je s Slovenijo. To je vse v redu, vsaka stran je spolitizirala vprašanje dela kopenske meje in morsko mejo. V interesu Hrvaške je, da še naprej meji z Italijo, če bi se spremenila morska meja, pa bi bila prikrajšana za mejo z Italijo, česar si ne more dovoliti," je pojasnil hrvaški predsednik.
Ponovil je, da je v omenjeni situaciji "absolutno korektno, moralno, pošteno in razumsko" tisto, kar predlaga Hrvaška: "Če ne moremo medsebojno rešiti vprašanja meje, gremo na mednarodno arbitražo! Najbolj logično je, da bo to Meddržavno sodišče v Haagu. Nič nas ne bo stalo, Hrvaška pa bo sprejela vsako odločitev tega sodišča. Ali je lahko karkoli bolj čisto in jasno?"
Dodal je še, da sta Slovenija in njeno vedenje vprašanje Bruslja, ne pa Hrvaške. "Lahko, prav tako prvič, zastavim javno vprašanje Bruslju. Do kdaj bo Evropa tolerirala, da Slovenija maltretira Hrvaško? Po kakšni logiki mora Hrvaška čakati na reševanje nekega bilateralnega spora, da bi uresničila svoj strateški cilj: vstop v Evropo?" v časniku sprašuje Mesić.
Sanader zavrnil srečanje s Pahorjem
Medtem je hrvaški premier Ivo Sanader sporočil, da je pripravljen na srečanje s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem, vendar le ob navzočnosti predstavnikov EU, piše Jutarnji list in poudarja, da niti Evropska komisija ne nasprotuje Sanaderjevi "odločni zahtevi". Gre za odgovor hrvaške diplomacije slovenskemu veleposlaniku na Hrvaškem, ki je posredoval ljubljanski predlog za srečanje predsednikov vlad.
"Glede na to, da Slovenija nasprotuje srečanju v navzočnosti tretjega, ni veliko možnosti, da se bosta Sanader in Pahor kmalu srečala, kar je eden od ključnih predpogojev za prekinitev slovenske blokade hrvaških pogajanj o članstvu v EU," ocenjuje časnik in spominja, da je slovenski vrh od začetka leta večkrat povedal, da ne bo umaknil blokade in da je za njen umik nujno potrebno dvostransko srečanje, Pahor pa je minuli teden še opozoril, da je za urejanje problema vse manj časa.
KOMENTARJI (393)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.