Milo Đukanović je odhod s premierskega mesta javnosti razkril na novinarski konferenci. "Odstopam kot premier, vendar ostajam v DPS. Še naprej se bom trudil za napredek Črne gore. Odločitev ni bila sprejeta naenkrat niti pod kakršnim koli pritiskom, kot nekateri trdijo," je dejal. Dodal je, da je obdobje, ki ga je preživel na najbolj odgovornih funkcijah – 20 let –, dolgo in da se mu zdi, da je Črna gora v tem času "preskočila stoletja". Dodal je, da položaj zapušča "s čisto vestjo in vzdignjeno glavo".
Za svojega naslednika predlaga dosedanjega finančnega ministra, 34-letnega Igorja Lukšića, vendar mora o tem odločiti še odbor Demokratske stranke socialistov (DPS). Nato bodo z odločitvijo seznanili predsednika Filipa Vujanovića. V skladu z ustavo predsednik države po opravljenem pogovoru s parlamentarnimi strankami nato parlamentu predlaga mandatarja za sestavo nove vlade, ki ima nato tri mesece časa, da predlaga sestavo nove vlade. Po pričakovanjih naj bi jo sicer imenoval še letos.
Po Đukanoviću je danes v skladu z napovedjo odstopil tudi podpredsednik vlade Svetozar Marović, ki je v vrhu črnogorske politike prav tako že 20 let, navedel pa je osebne razloge.
Predčasne volitve?
Črnogorski opozicijski stranki Nova srbska demokracija (NSD) in Gibanje za spremembe (PzP) sta napovedali, da bosta od Vujanovića zahtevali razpis predčasnih parlamentarnih volitev, saj je z odstopom Đukanovića odstopila tudi vlada. Predsednik Gibanja za spremembe Nebojša Medojević je ob tem menil, da je premier odstopil zaradi mednarodnih pritiskov, kot del "paketa" EU, kamor spadata tudi odstop bivšega hrvaškega premierja Iva Sanaderja in poročilo o kriminalnem delovanju kosovskega premierja Hashima Thacija.
Đukanović navedbe zavrača podobno kot evropski poslanec in poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo Jelko Kacin (ALDE/LDS), ki je dejal, da je bil Đukanović dejavnik stabilnosti in politik zelo širokega obzorja ter da je marsikaj naredil, da bi Črna gora dobila status, ki ga uživa sedaj.
Kdo je Milo Đukanović?
48-letni Đukanović je bil kar petkrat izvoljen za premierja in enkrat, leta 1998, za predsednika Črne gore. Na oblasti je tako neprekinjeno že 20 let. Njegov umik iz politike je zato za Črno goro velika sprememba. V preteklih mesecih je sicer že večkrat napovedal, da se namerava umakniti in se bolj posvetiti zasebnemu življenju ter podjetništvu. Ob tem je vztrajno zavračal vse glasnejše govorice, da mora odstopiti zaradi pritiska mednarodne skupnosti. Njegovo ime se je namreč v preteklosti vedno znova povezovalo s preiskavami, ki so jih uvedli v Italiji v zvezi s tihotapljenjem cigaret iz Črne gore.
Đukanović se je rodil 15. februarja 1962 v Nikšiću. V Podgorici je končal gimnazijo in ekonomsko fakulteto, že kot študent pa je bil predsednik mladinske organizacije. V politiko je stopil konec 80. let kot privrženec takratnega vodje srbskih komunistov, sedaj že pokojnega haaškega obtoženca Slobodana Miloševića. Njune poti so se dokončno razšle po množičnih protestih proti Miloševićevemu režimu v Beogradu pozimi med letoma 1996 in 1997. Da bi se še bolj ločil od njegovega režima, je nato kot plačilno sredstvo uvedel nemško marko, kasneje pa evro. V času Miloševićevega režima je bila Črna gora neke vrste pribežališče za srbske opozicijske voditelje, med drugim kasnejšega srbskega premierja Zorana Đinđića, ki je bil ubit v atentatu leta 2003.
Po padcu Miloševićevega režima leta 2000 pa Đukanović ni bil pripravljen na gradnjo skupne države, tako da se je 3. junija leta 2006 Črna gora po referendumu mirno ločila od Srbije.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.