Haški obtoženec Vlastimirj Đorđević je že prispel v Haag, kjer je tudi že v priporu. Po besedah predstavnikov haškega sodišča bodo o usodi obtoženca razpravljali jutri, ko bodo tudi določili, kdaj bo stopil pred sodišče.
Črnogorski policisti so v priljubljenem letovišču Budva aretirali generala Vlastimirja Đorđevića, ki ga je Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu iskalo zaradi zločinov storjenih v vojni na Kosovu v letih 1998 in 1999. Do aretacije naj bi prišlo s sodelovanjem haaškega tožilstva ter črnogorskih in srbskih oblasti, potekajo pa tudi že vsi postopki za Đorđevićevo premestitev v Haag. Sprva naj bi ga v Podgorici sprejel preiskovalni sodnik, nato pa naj ne bi bilo nobenih ovir za izročitev v Haag.
Vodja nacionalnega sveta za sodelovanje Srbije s haaškim sodiščem Rasim Ljajić je aretacijo potrdil. "Res je, da je bil Đorđević aretiran davi v Budvi, v skupni operaciji srbskih in črnogorskih varnostnih sil in haaškega sodišča," je dejal Ljajić in dodal, da so obtožencu sledili že več dni.
"To je še ena obveznost manj za Srbijo in še en dokaz naše popolne zavezanosti izpolnjevanju obveznosti do (haaškega) sodišča," je dejal Ljajić in dodal, da bo podrobnosti akcije sporočilo črnogorsko notranje ministrstvo.
Pozdravili aretacijo Đorđevića
Aretacijo Đorđevića so že pozdravili glavna haaška tožilka Carla Del Ponte, urad visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane in Svet Evrope. Haaško tožilstvo pričakuje, da bo že tekom današnjega dne storjeno vse potrebno za prevoz Đorđevića v Haag, tiskovna predstavnica Del Pontejeve pa je dejala, da bi pred sodišče prvič lahko stopil že prvi polovici prihodnjega tedna, poročajo tuje tiskovne agencije.
Tiskovna predstavnice Solane, Cristina Gallach, je dejala, da gre "za pomemben korak k popolnemu sodelovanju Srbije s haaškim sodiščem". Dodala je, da je popolno sodelovanje s haaškim sodiščem nujno za razvoj dobrih odnosov med Srbijo in EU. "Stališče EU je, da morajo vsi obtoženci za vojne zločine stopiti pred haaško sodišče," je še dejala.
Delal po lažnim imenom
Đorđević, ki naj bi v Črni gori, natančneje v samem središču Budve, živel tri vsaj leta, se je predstavljal pod lažnim imenom – Novica Karadžić. Pustil si je rasti brado, delal pa je kot gradbeni delavec.
Đorđević je bil pred in med vojno na Kosovu leta 1999 pomočnik srbskega ministra za notranje zadeve in vodja resorja za javno varnost na istem ministrstvu. Od leta 2002, ko je izginil iz Srbije se je po navedbah haaškega sodišča skrival v Rusiji.
Skupaj s srbskim policijskim generalom Sretenom Lukićem, nekdanjim poveljnikom prištinskega korpusa Vladimirjem Lazarevićem in nekdanjim načelnikom generalštaba jugoslovanske vojske Nebojšo Pavkovićem, je obtožen vojnih zločinov nad albanskim prebivalstvom med vojno na Kosovu leta 1999. Tako je bil še zadnji izmed četverice na prostosti, pred njim se je konec aprila haaškemu sodišču predal Pavković.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.