Iran, ki ga Zahod obtožuje bogatenja urana v vojaške namene, je sporočil, da je proti jedrskemu oboroževanju držav. S tem se je ta bližnjevzhodna država odzvala na jedrski poskus, ki naj bi ga v ponedeljek izvedla Severna Koreja. Predstavnik iranske vlade Golamhosein Elham je še poudaril, da Iran nima namena razvijati jedrskega orožja in da uran bogatijo samo zaradi vedno večjega povpraševanja po električni energiji v državi.
Južna Koreja v pripravljenosti
Južna Koreja je po ponedeljkovem jedrskem poskusu, ki naj bi ga izvedla Severna Koreja, sklicala sestanek najvišjih vojaških poveljnikov in razglasila stanje pripravljenosti svoje vojske.
Sestanek okoli 50 najvišjih vojaških poveljnikov, na katerem je tudi načelnik generalštaba južnokorejske vojske, je sklical južnokorejski obrambni minister Jun Kvang Ung, ki je dejal, da mora biti država v stanju pripravljenosti, da Severna Koreja ne bi napačno ocenila razmer.
Severna Koreja pripravljena na pogajanja
Predstavnik Severne Koreje pa je danes sporočil, da se je država pripravljena vrniti za mizo šeststranskih pogajanj med obema Korejama, Rusijo, Kitajsko, Japonsko in ZDA ter končati z jedrskim oboroževanjem, če bodo enako storile tudi ZDA. Dodal je še, da je vprašanje o tem, ali bo Severna Koreja še naprej izvajala jedrske poskuse, odvisno od razvoja dogodkov.
Kot poročajo južnokorejski mediji, ki se sklicujejo na neimenovanega severnokorejskega predstavnika, bi Severna Koreja lahko izstrelila raketo z jedrsko konico, razen če bodo ZDA pripravljene popustiti. Vir je še povedal, da želi Severna Koreja zavarovati svoj režim, ponedeljkov jedrski poskus pa naj bi bil po njegovih besedah izraz, da si želi Pjongjang pogovorov z ZDA.
"Pjongjang se ne bo uklonil mednarodnemu pritisku. Ničesar nimamo izgubiti. Sankcije ne bodo prinesle rešitve," je še dejal.
Medtem mednarodna skupnost še vedno ostaja ogorčena zaradi jedrskega poskusa Severne Koreje, vendar sta predvsem Kitajska in Rusija, ki sta tudi trgovinski partnerici Severne Koreje, zadržani do strogih sankcij, ki so jih Združenim narodom predstavile ZDA.
Deljeno o sankcijah
ZDA v predlogu sankcij proti Severni Koreji zahtevajo predvsem mednarodni nadzor nad vsem tovorom, ki gre v ali iz države, s čimer bi preprečili povečanje jedrskega, kemičnega in biološkega orožja v državi, končanje vseh aktivnosti, povezanih z balističnimi raketami, pa tudi več trgovinskih sankcij, ki bi preprečevale predvsem trgovanje z orožjem in njegovimi deli.
Čeprav Kitajska ne podpira tako strogih sankcij, kot so jih predstavile ZDA, pa je Peking obsodil dejanje Severne Koreje, prav tako pa si je tudi premislil in ni odpoklical svojih vojakov z meje s Severno Korejo, kjer naj bi se pripadniki kitajske vojske pripravljali tudi na primer jedrskega napada. Kitajski predsednik Hu Džintao pa je v pogovoru z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem Severno Korejo opozoril, naj ne nadaljuje z dejanji, ki bodo še poglobila krizo.
Kitajsko zunanje ministrstvo je ocenilo, da bi severnokorejski jedrski poskus lahko imel negativne posledice na odnose med državama, vendar Kitajska ne bo spremenila svoje prijateljske, dobrososedske politike do Severne Koreje.
Tako si Kitajska po domnevnem jedrskem poskusu Severne Koreje še vedno aktivno prizadeva, da bi obnovila šeststranska pogajanja o končanju severnokorejskega jedrskega programa. Kitajski zunanji minister Liu Jiančao je dejal, da je njihova soseda ignorirala mednarodno stališče o izvajanju jedrskih poskusov, kar je poslabšalo odnose.
Japonska pa medtem pripavlja svojo resolucijo, s katero bo obsodila dejanje Severne Koreje. Japonski premier Šinzo Abe pa je po koncu obiska na Kitajskem in v Južni Koreji dejal, da so potrebni hitri ukrepi, če se bo izkazalo, da je Severna Koreja res izvedla poskus. Japonska je sankcije proti Severni Koreji uvedla že julija, potem ko je država izstrelila več raket, zdaj pa Tokio razmišlja še o dodatnih sankcijah.
Kljub jedrski grožnji Severne Koreje pa bo Japonska ostala zvesta svoji politiki, da ne bo imela jedrskega orožja, je poudaril japonski premier. Premier Abe je s tem zavrnil namige tistih, ki so napovedovali oboroževalno tekmo v državah Vzhodne Azije.
Poskus sploh izpeljali?
Znanstveniki pa dvomijo, ali je Severna Koreja jedrski poskus sploh izpeljala. Tako je neimenovani obveščevalec za New York Times dejal, da njihove seizmološke meritve kažejo, da je moč eksplozije dosegla le kilotono TNT, kar je veliko premalo za pravo jedrsko bombo.
Jedrske eksplozije pa ne morejo potrditi niti evropski znanstveniki. Ti moč eksplozije ocenjujejo na kilotono ali manj, medtem ko bi morala biti moč jedrske eksplozije med 10 in 60 kiloton. Zato se znanstveniki in obveščevalci sprašujejo, ali je res šlo za jedrsko eksplozijo, ali pa je prišlo do napake, da je bila eksplozija tako šibka.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.