Tujina

Dvomi v Lukašenkovo zmago

Minsk, 10. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na predsedniških volitvah v Belorusiji je z veliko večino zmagal dosedanji predsednik Lukašenko, vendar po mnenju opozicije, opazovalcev OVSE in Helsinškega monitorja volitve niso bile zakonite.

Opozicija, ki rezultatov volitev ne priznava, zahteva izvedbo drugega kroga in poziva k protestom, vendar se je današnjih udeležilo le okoli 300 ljudi.

V Belorusiji se je včerajšnjih predsedniških volitev udeležilo dobrih 75 odstotkov volilnih upravičencev. Ker je bila udeležba več kot 50-odstotna, so volitve veljavne, trdi volilna komisija. Komisija je danes potrdila Lukašenkovo zmago, saj naj bi dobil več kot 75 odstotkov glasov, prešteli pa naj bi že vse glasove. Njegov glavni tekmec predstavnik sindikatov Vladimir Gončarik naj bi dobil 15,4 odstotka glasov, tretji kandidat, vodja liberaldemokratov Sergej Gajdukevič, pa le 2,5 odstotka glasov. Za prepričljivo zmago na predsedniških volitvah je Lukašenku že čestital ruski predsednik Vladimir Putin.

Aleksander Lukašenko: "Le beloruski narod - in nihče drug - voli predsednika."
Aleksander Lukašenko: "Le beloruski narod - in nihče drug - voli predsednika." FOTO: Reuters

Lukašenko, ki ga v tujini imenujejo "zadnjega evropskega diktatorja" je slavil že uro po zaključku nedeljskih volitev, opozicijski kandidati pa so že izjavili, da volitve niso bile demokratične. To so potrdili tuji opazovalci iz organizacije OVSE. Vodja skupine opazovalcev OVSE v Belorusiji Hans-Georg Wieck je ocenil, da so bili izidi volitev ponarejeni. Pravi izid volitev je nedvomno drugačen od tistega, ki ga je objavila državna volilna komisija, je dejal Wieck. V Minsku sta glavna predsedniška kandidata Lukašenko in Gončarik zagotovo dobila enako število glasov, po navedbah volilne komisije pa je Lukašenko v prestolnici dobil tri četrtine vseh glasov, je še povedal Wieck.

Tudi Helsinški monitor Belorusija je sporočil, da ne priznava izidov volitev in da zahteva njihovo razveljavitev zaradi številnih kršitev beloruske zakonodaje in mednarodnih standardov. Volitve niso bile transparentne, zato je organizacija že vložila pritožbo na državno volilno komisijo. Helsinški monitor je v sporočilu za javnost še kritiziral sestavo volilnih odborov, v katerih ni bilo predstavnikov opozicije.

Glavni favorit za zmago je bil vseskozi dosedanji predsednik Aleksander Lukašenko. V predvolilnem boju proti opoziciji je uporabil ves državni aparat, na njegovi strani pa so tudi mediji, ki jih nadzira država. Že pred volitvami je napovedal, da ne namerava predati oblasti.

Volilna kampanja je sicer potekala v znamenju zapiranja opozicijskih medijev in preganjanja opozicijskih političnih nasprotnikov, kar pa ni ostalo neopaženo na Zahodu. Ko je v Minsku oddal svoj glas, se je Lukašenko vnovič izrekel proti zunanjemu vmešavanju v volitve. "Le beloruski narod in nihče drug ne voli predsednika," je dejal.

Vladimir Gončarik
Vladimir Gončarik FOTO: Reuters

Lukašenkov glavni protikandidat je bil predsednik Zveze sindikatov Vladimir Gončarik, ki je že napovedal, da v primeru poneverbe volilnih glasov ne bo priznal izidov volitev. "Državno vodstvo se boji, da se bo moralo odreči svoji moči," je dejal Gončarik, potem ko je v Minsku oddal svoj glas. Po njegovem mnenju je Lukašenko izide določil že pred volitvami. Sicer pa je bil Gončarik med volitvami optimističen. "Moja zmaga bi lahko ustvarila novo Belorusijo," je dejal.

Tretji kandidat, vodja liberaldemokratov Sergej Gajdukevič, naj bi imel na volitvah predvsem nalogo ukrasti glasove opozicije. V svojih političnih prepričanjih se namreč bistveno ne razlikuje od Lukašenka.

Mednarodna skupnost z ZDA na čelu, že več let izvaja politiko izolacije Belorusije, vendar pa po mnenju številnih Evropejcev in beloruske opozicije takšna politika doslej ni obrodila sadov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.