
Nekdanji direktor ameriških jedrskih laboratorijev v Los Alamosu Siegfried Hecker je na zaslišanju pred senatnim odborom za mednarodne odnose v Washingtonu dejal, da med obiskom Severne Koreje ni dobil prepričljivega dokaza, da ima ta država jedrsko orožje. Hecker je bil član neuradne ameriške delegacije, ki jo je severnokorejska vlada 8. januarja povabila na ogled jedrskega kompleksa Jongbjon in ji predložila dokaze, ki naj bi člane delegacije in prek njih ameriško administracijo prepričali, da so sposobni proizvajati jedrsko orožje. Hecker je svoje severnokorejske gostitelje razočaral in dejal, da ni povsem prepričan.
Hecker se želi vrniti in vzeti s seboj opremo, s katero bi lahko preizkusil, če so snovi, ki so mu jih pokazali, resnično primerne za izdelavo jedrske bombe. Hecker meni, da so v Severni Koreji sposobni izdelovati plutonij, ni pa prepričan, da so sposobni izdelati tudi jedrsko bombo. Korejci so mu zatrjevali, da so plutonij za jedrsko orožje pridobili iz 8000 gorivnih palic jedrske elektrarne in Hecker je videl, da imajo tehnično znanje za kaj takega. Kljub temu pa bi rad šel nazaj, da ugotovi, kaj je res, ker so lahko nejasnosti v primeru jedrskega orožja katastrofalne.
Sedanja ameriška administracija je pred več kot letom dni obtožila Pjongjang, da krši določila sporazuma z administracijo Billa Clintona, po katerem se odpoveduje razvoju jedrskega orožja v zameno za gospodarsko pomoč. Pjongjang je obtožbo z veseljem priznal, ker se z državo, ki lahko ima jedrsko orožje, ne bo dalo tako na hitro opraviti kot z Irakom.
Washington je odstopil od dvostranskih pogajanj s Severno Korejo in vztrajal pri tem, da je jedrsko orožje na korejskem polotoku problem celotne regije, zato so se v pogajanja vključili Japonska, Rusija, Južna Koreja in Kitajska. Povabilo ameriškim znanstvenikom na obisk jedrskega kompleksa v Jongbjonu naj bi bil nov poskus režima v Pjongjangu, da Američane opozori, naj ne razmišljajo o poskusih spreminjanja režima, ker lahko pride do hudih posledic. Pjongjang za zdaj zavrača Heckerjeve prošnje po novem obisku.