Slovenija v letih 2012 in 2013 ne bo nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov. Temu se je odpovedala, potem ko tudi po 16 krogih glasovanja odločitev ni padla, Azerbajdžan pa je bil danes vseskozi v vodstvu. Tega je v zadnjih dveh krogih celo povečal, tako da je imel nazadnje 116 glasov, Slovenija pa 77.
Pred začetkom 17. kroga glasovanja je slovenski zunanji minister Samuel Žbogar zahteval besedo, nato pa oznanil, da se Slovenija umika iz tekme. "V tekmo za sedež v Varnostnem svetu smo vstopili pred 11 leti. Verjamemo, da smo dobra kandidatka in da bi dobro zapolnili sedež v Varnostnem svetu. Naša kampanja je bila vedno za Slovenijo, za vrednote, ki jih predstavljamo. Nikoli nismo vodili kampanje proti katerikoli drugi kandidatki," je dejal v nagovoru Generalni skupščini Žbogar in posredno prst usmeril v Azerbajdžan, ki je po njegovih besedah uporabljal negativno kampanjo proti Sloveniji.
"Ne odobravamo, kako je ta kampanja potekala in kako so potekale te volitve. Vendar pa trenuten rezultat govori sam zase in podpora tega telesa je očitna. Zato umikam našo kandidaturo," je dejal Žbogar in se hkrati zahvalil vsem državam, ki so Slovenijo podpirale do konca. Pri tem je požel bučen aplavz prisotnih diplomatov.
Žbogar je sicer v oddaji 24UR ZVEČER ocenil, da je lobiranje potekalo dobro in da več ne bi mogli storiti. Žal mu je le, da sta se najprej za stolček potegovali dve članici EU – poleg Slovenije še Madžarska – in sta si tako razdelili glasove.
Azerbajdžan nazadnje le dobil dovolj glasov
Edino še preostalo mesto med nestalnimi članicami VS ZN bo zasedel Azerbajdžan, že v petek pa so si dovolj podpore zagotovili Gvatemala, Maroko, Libija in Togo.
Francija naj bi lobirala za Slovenijo
V petek je Madžarska izpadla že v prvem krogu glasovanja, med Ljubljano in Bakujem pa se je začel pravi diplomatski boj za dokončno zmago. Po poročanju azerbajdžanske strani Trend, ki se sklicuje na diplomatske namige in informacije, objavljene na ameriškem spletnem portalu Reporter, je minuli teden za Slovenijo aktivno lobirala Francija. Med najaktivnejšimi podporniki Azerbajdžana je Turčija, z njim pa je potegnil tudi ostali muslimanski svet in Rusija.
Obe državi sta dva dni premora izkoristili za nadaljevanje lobiranja med članicami ZN. "Kličem svoje kolege po svetu in postajam res žalosten, ko iz neposrednih virov slišim, kako si Azerbajdžan utira pot v varnostni svet. Hvala bogu, da nimamo nafte in plina," je v soboto na Twitterju zapisal Žbogar. Slovenska delegacija zatrjuje, da vodi Rusija proti Sloveniji intenzivno lobistično kampanjo, po Žbogarjevih besedah pa se nadaljuje tudi lobiranje z darili. Prvi mož slovenske diplomacije je za Delo poudaril, da bo poskušala Slovenija "v častnem boju med Davidom in Goljatom vsaj zablokirati azerbajdžansko kandidaturo".
Azerbajdžan je iz prvega kroga potegnil največ glasov, nakar se je položaj obrnil, ker je Slovenija pobrala večino glasov Madžarske in prešla v vodstvo, ki ga je zadržala do šestega kroga volitev, ko se je položaj obrnil in v vodstvo je spet prišel Azerbajdžan, ki doslej še ni bil član Varnostnega sveta Združenih narodov. Slovenija je bila članica med letoma 1998 in 1999.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.