Tik pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami v Franciji je sredinski kandidat Emmanuel Macron še povečal svojo prednost pred skrajno desno Marine Le Pen. Kot kaže javnomnenjska raziskava inštituta Ipsos. bi Macrona volilo kar 61,5 odstotka vprašanih, kar je 2,5 odstotka več kot na začetku tedna.
Le Penovo bi podprlo 38,5 odstotka vprašanih, ki bi se odločili za enega od obeh kandidatov. Kar 17 odstotkov vprašanih, ki bi šlo na volišča, je še neodločenih, povzema anketo nemška tiskovna agencija dpa.
Tik pred volilnim molkom, ki nastopi opolnoči, imata francoska kandidata še zadnjo možnost, da nagovorita potencialne volivce, ki bodo svoj volilni glas oddali v nedeljo. Francozi imajo sicer na voljo dve popolnoma nasprotujoči si viziji Fancije.
Oba kandidata po poročanju tujih medijev zadnji dan pred volilnim molkom izkoriščata še za zadnje intervjuje, v katerih bosta skušala na svojo stran pridobiti še neodločene volivce. Kot navaja BBC, je Macron, ki mu javnomnenjske raziskave kažejo bolje, danes na obisku v mestu Rodez na jugi Francije, medtem ko se je Le Penova v Reimsu na severu Francije srečala s predstavniki policijskega sindikata. Na dnevnem redu obeh so tudi cerkveni obiski.
Burna razprava, lažni očitki, populizem
Volilna kampanja je bila sicer precej burna, nazadnje je bil Macron deležen očitkov in lažnih novic, da ima odprt bančni račun na Bahamih. Kot poroča CNN, je zaradi tega v četrtek vložil tožbo zoper neznanega storilca. Po mnenju Macronovega volilnega tabora, naj bi lažne informacije po Twiterju sprožili podporniki Kremlja in ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
O vdorih na spletne strani so poročali tudi iz Nacionalne fronte, saj naj bi skrajno levi heker večkrat skušal vdreti na spletno stran Le Penove. Storilca so aretirali že pretekli teden.
Macronu ankete kažejo bolje
Le Penova je sicer novico o domnevnem računu nasprotnika v predsedniški bitki dodobra izkoristila na soočenju v sredo, ki si ga je ogledalo več kot 16 milijonov francoskih državljanov. Kljub vsemu pa javnomnenjske raziskave kažejo, da uživa Macron večjo podporo. In čeprav bi zanj glasovalo več 60 odstotkov volivcev, pa je v Franciji v porastu skrajna desnica, ki ima veliko več podpore, kot je evropsko povprečje, navaja razsikava inštituta Bertelsman.
V EU je to povprečje štiri odstotke, medtem ko se ima kar 14 odstotkov Francozov za skrajno desne. Sicer je 19 odstotkov Francozov nagnjenih k desenemu političnemu polu, 25 odstotkov se jih ima za levičarje, šest odstotkov pa za skrajne levičarje.
Kot še navajajo tuji mediji, Macron v primeru izvolitve že ve, koga bo postavil na mesto predsednika vlade, ta naj bi odražal duh obnove Francije, napovedal pa je tudi, da bo že v svojem prvem letu uvedel proporcionalni volilni sistem za volitve v državni zbor.
"Marine, vrni denar"
Sicer pa so aktivisti Greenpeaca v znak protesta zoper program Le Penove z vrha Eifflovega stolpa izobesili velik reumen in črn zapis 'Svoboda, enakost, bratstvo #upor' Vodja Greenpeaca v Franciji Jean-Francois Julliard je pojasnil, da Nacionalna fronta posebej ogroža svobodo, enakost in bratstvo. Izpostavil je, da njegovo organizacijo skrbi vstaja nacionalizma po vsem svetu, z branjenjem osnovnih pravic pa se bo nadaljevalo okoljsko zavzemanje Greenpeaca.
Aktivistom je transparent uspelo izobesiti kljub poostrenim varnostnim ukrepom. Policija je ob tem sporočila, da je incident pokazal pomanjkljivosti varovanja Eifflovega stolpa, in napovedala okrepitev varovanja. Mestne oblasti so dogodek obsodile. "Nesprejemljivo je, da je Eifflov stolp, ki za Parižane in vse Francoze predstavlja simbol Pariza, uporabljen za politične namene," so zapisali v uradu pariške županje. V povezavi z incidentom, v katerem je bila poškodovana tudi zaščitna mreža, so sicer aretirali 12 ljudi.
Protesti proti Le Penovi so potekali tudi v Reimsu. Tam je obiskala katedralo, v kateri so tradicionalno kronali francoske kralje, pred njo pa so jo pričakali mladi protestniki z vzkliki "Marine, vrni denar". To se je nanašalo na obtožbe, da je nezakonito porabila evropski denar za plače asistentov.
Predsedniška kandidatka je zapustila katedralo skozi zadnja vrata, kjer so jo zbrani znova opazili in ji namenili nove vzklike nasprotovanja. "Podporniki gospoda Macrona se povsod obnašajo nasilno, tudi v katedrali, simboličnem in posvečenem kraju. Brez dostojanstva," je na družbenem omrežju Twitter zapisala Le Penova.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.