
Mjanmarska mornarica je danes izvedla prvo reševalno operacijo na morju, odkar je v regiji izbruhnila kriza z migranti. Rešila je dve plovili, na katerih je bilo 219 ljudmi, večina iz Bangladeša, je sporočila vlada. S tem se država priključuje prizadevanjem več držav v regiji, da rešijo krizne razmere z več tisoč migranti, ki so ostali na morju jugovzhodne Azije.
Mjanmar doslej ni kazal interesa, da bi se pridružil regionalnim prizadevanjem za rešitev krize z migranti in tudi ni poslal delegacije na pomembno srečanje o tej temi, ki je v sredo potekalo v Maleziji. Je pa vlada napovedala, da bo poslala delegacijo na regionalno konferenco o migrantih, ki bo prihodnji teden v Bangkoku.
Malezijski zunanji minister Anifah Aman je tako v četrtek obiskal Yangon in se tam srečal s svojim mjanmarskim kolegom U Wunna Maung Lwinom. Po srečanju je mjanmarsko zunanje ministrstvo sporočilo, da je njihova država pripravljena polno sodelovati z Malezijo pri reševanju humanitarne krize z migranti.

Pristali so tudi na sodelovanje pri reševanju konfliktnih in težavnih razmer v svoji zvezni državi Rakhine. Prav od tam namreč prek morja v druge države v regiji bežijo številni pripadniki muslimanske manjšine Rohingye, ki poleg prebivalcev Bangladeša predstavljajo glavnino migrantov na morju. Trdijo, da so v Mjanmaru, ki jim ne priznava državljanstva, žrtve diskriminacije.
Mjanmarski zunanji minister naj bi malezijskemu kolegu dejal, da so v Yangonu zaskrbljeni zaradi situacije in bodo še naprej izvajali programe za ekonomski in socialni razvoj na problematičnem zahodu države, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Malezija je na čelu prizadevanj za rešitev vprašanja manjšine Rohingye. Njihove težave so prišle v ospredje, ko so plovila z na stotine nezakonitih migrantov in beguncev ostala blokirana pred obalami držav v regiji, v nekaterih primerih so jih celo odvlekli nazaj na odprto morje.
V sredo sta Malezija in Indonezija pristali na to, da bosta plovilom s pripadniki Rohingye in prebivalci Bangladeša dovolili pristanek na svoji obali, če bo mednarodna skupnost v roku leta dni poskrbela za njihovo nastanitev v tretji državi.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.