Tujina

Dva mrtva v protestih v Bahrajnu

Manama, 15. 02. 2011 09.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
1

Bahrajnsko notranje ministrstvo je sporočilo, da je umrl moški, ranjen med ponedeljkovimi protesti. Še en moški je umrl v protestih, ki so spremljali pogreb umrlega. Že peti dan se demonstracije vrstijo tudi v Jemnu.

Svojci in podporniki Ali Abdulahi Mushaima, katerega truplo nalagajo v pogrebno vozilo, demonstrirajo pred bolnišnico, v kateri je umrl za posledicami ran.
Svojci in podporniki Ali Abdulahi Mushaima, katerega truplo nalagajo v pogrebno vozilo, demonstrirajo pred bolnišnico, v kateri je umrl za posledicami ran. FOTO: Reuters

21-letni Ali Abdulhadi Mushaima je bil ranjen v ponedeljek zvečer v spopadih med policijo in protestniki. Za prvo smrtno žrtev protestov v Zalivu so v Manami že organizirali pogrebni sprevod, ki se ga je udeležilo več tisoč žalujočih.

Policija je v torek napadla protestnike, ko so ti od bolnice hodili proti pokopališču, v spopadu pa naj bi po navedbah Al Jazeere umrl še en moški. Po bolnišničnih podatkih je bil zaradi uporabe solzivca in gumijastih izstrelkov s strani varnostnih sil ranjen 31-letni Fadhel Salman Matrook, ki je umrl ob prihodu v bolnišnico.

Nova smrtna žrtev bo po predvidevanjih vodila v nove proteste v pretežno šiitskem Bahrajnu, ki ga vodi sunitska kraljeva družina Al Halifa.

Največja šiitska opozicijska skupina, Islamska zveza nacionalnega soglasja, ki ima v 40-članskem parlamentu 18 sedežev, je v odzivu na dogajanje že sporočila, da je "zamrznila svoje članstvo v parlamentu". Pojasnili so, da so odločitev sprejeli "zaradi poslabšanja varnostnih razmer in brutalnega načina oblasti pri ravnanju s protestniki".

Ibrahim Mattar, poslanec šiitskega opozicijskega bloka, je dejal: ''To je prvi korak. Želimo videti dialog, potem pa se bomo odločili, ali bomo izstopili iz parlamenta ali pa bomo nadaljevali kot poslanci.''

Z notranjega ministrstva so sporočili, da so uvedli preiskavo, s katero naj bi ugotovili, ali je policija med protesti "neupravičeno uporabila orožje". Policija je po poročanju tujih tiskovnih agencij uporabila solzivec in gumijaste naboje.

Kaj zahtevajo protestniki v Bahrajnu?

Šiitske vasi okoli bahrajnske prestolnice so postale prizorišče protestov, ki so potekali hkrati s protesti v Jemnu in Iranu. V spopadih je bilo ranjenih 25 ljudi, protestniki pa so zahtevali izpustitev vseh, ki so jih priprli med prejšnjimi demonstracijami.

Nabeel Rajab, uslužbenec Bahrajnskega centra za človekove pravice (BCČP), je za katarsko Al Jazeero dejal: ''Zahtevamo politične reforme, pravico do politične participacije, spoštovanje človekovih pravic, prenehanje sistematične diskriminacije šiitov v državi. Vse naše zahteve so povezane s človekovimi pravicami ter nimajo nobenega opravka z vladajočo družino in režimom.'' Posvaril pa je, da bi bili protestniki ob stopnjevanju nasilja s strani oblasti prisiljeni zahtevati popolno zamenjavo vladajočih.

Po izjavah Maryam Alkhawaja, tiskovne predstavnice BCČP, struktura protestnikov ni bila omejena zgolj na pripadnike šiitske ločine, ki predstavljajo 70 odstotkov populacije Bahrajna. Člani vladajoče družine so suniti. Po poročanju Reutersa bi večji protesti v Bahrajnu lahko opogumili tudi marginalizirane šiite v bližnji Savdski Arabiji .

Bahrajnski kralj je proteste, po egiptovskem vzoru imenovane ''Dan besa'', poskušal preprečiti z napovedjo, da bo vsaka družina v Bahrajnu dobila 2650 dolarjev.

Peti dan protestov v Jemnu

Protesti v Jemnu.
Protesti v Jemnu. FOTO: Reuters

Okoli 3000 protestnikov že peti dan zaporedoma v Jemnu zahteva politične reforme in odstop predsednika Ali Abdulaha Saleha. Majhna policijska enota je danes po navedbah tiskovne agencije AP s solzivcem in gumijevkami poskušala razgnati protestnike. Ti so kljub temu nadaljevali pohod od univerze v Sani do središča mesta.

Demonstranti iz vrst študentov in aktivistov za človekove pravice so vzklikali ''Ali, odidi, odidi, in vzemi svoje sinove s seboj!''. Gesla so merila na predsednika Saleha, ameriškega zaveznika v borbi proti Al Kaidi, ki je prisotna v tej najrevnejši arabski državi.

Jemenski protestniki nasprotujejo represiji, a opozarjajo tudi na ekonomske razmere v državi, kjer 40 odstotkov državljanov živi z manj kot dvema dolarjema na dan, tretjina pa se jih spopada s kronično lakoto.

Pohod protestnikov že od začetka spremljajo tri reševalna vozila, kar utegne pomeniti, da oblasti pričakujejo nasilje.

V središču mesta so jih pričakali številni policisti in kakih 2000 zagovornikov vlade.

Podporniki režima so po poročanju Reutersa pretepli člana parlamenta Ahmeda Seif Hashida, ki se je pridružil protivladnim protestom. Pozneje je Hashid povedal, da so ga poskušali zabosti, oblasti pa je obtožil, da je vrste provladnih demonstrantov okrepila z najetimi razbojniki.

Demonstracije so postale številčnejše, ko se jim je na pohodu skozi mesto pridružilo na stotine ljudi skupaj s študenti in aktivisti za človekove pravice.

Saleh je ob pozivih k odstopu v začetku februarja napovedal, da ne bo še enkrat kandidiral in da bo zamrznil načrte za spremembe ustave, ki bi mu omogočile, da bi ostal predsednik do smrti. Dejal je tudi, da nasprotuje dednemu nasledstvu, s čimer je odgovoril na ugibanja, da za svojega naslednika pripravlja najstarejšega sina Ahmeda Saleha, ki je poveljnik elitne enote jemenske vojske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Alexx7
15. 02. 2011 12.12
Vsi so na cestah, ker imajo dovolj... Slovenc pa gre na cesto le takrat, ko ga na cesto zabrisejo...