Vzpon na goro Arafat, kjer je imel prerok Mohamed pred štirinajstimi stoletji svojo zadnjo pridigo, pomeni vrhunec vsakoletnega romanja v Meko oziroma hadža, ki ga muslimani opravijo ob prazniku kurban bajram. Romarji so pred odhodom na goro za seboj pustili vse materialne stvari, mnogi pa so se oblekli samo v bele halje brez šivov, ki simbolizirajo duhovno čistost.
V molitvi na gori Arafat je veliki mufti Savdske Arabije Šejk Abdul Aziz al Šejk poudaril, da islam ni povezan s terorizmom, pozval k enotnosti v obrambi vere ter izrazil podporo Palestincem. Napadi na zatirane muslimane v Palestini so terorizem in represija, je poudaril veliki mufti.
Verniki bodo ves dan molili na gori, z nje pa se bodo spustili šele ob somraku. Na tri kilometre oddaljenem Muzdalifahu nedaleč od Meke bo vsak pobral po sedem kamnov, s katerimi bodo v petek ob zori izvedli ritualni obred kamenjanja hudiča. Hudiča simbolično predstavljajo trije stebri v Mini, ki leži severno od Meke. Zatem bodo vsakoletno romanje končali s praznikom žrtvovanja (kurban), med katerim bodo žrtvovali kamelo, ovco ali kozo.
Protesti iranskih romarjev proti politiki ZDA in Izraela
V času napetosti v islamskem svetu, ko mnogi ameriško protiteroristično kampanjo po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra lani čutijo kot napad na islam, so iranski romarji pripravili protest, s katerim so izrazili nasprotovanje politiki ZDA in Izraela.
Tisoče iranskih romarjev je danes na vrhuncu romarske poti klicali k poginu Izraela in ZDA. Poslanico iranskega verskega voditelja Ajatole Alija Kameneja je prebral vodja iranskih romarjev Mohamed Mohamadi Rejšahri, ajatola pa je kritiziral ameriško in izraelsko politiko po 11. septembru. Ta naj bi bila le izgovor za napadlano politiko Bele hiše, kar je opogumilo še Izrael k hijšim zločinom proti palestinskemu ljudstvu. Na zborovanju v iranskem taboru v Meki so jezni iranski romarji to storili kljub saudski prepovedi kakršnega koli političnega zborovanja. Medtem so saudski varnostniki čakali pred taborom, romarji pa so se nato mirno razšli. Do nasprotovanja ZDA je med Iranci prišlo zaradi besed predsednika Busha, da je Iran del "osi zla", ki razvija orožja za množično uničevanje.
Saudske oblasti so politična zborovanja prepovedale zaradi žrtev terorističnega napada v ZDA. Leta 1987 so se na protestu proti politiki ZDA in Izraela vneli spopadi med romarji in saudskimi varnostniki, umrlo pa je 400 ljudi, pretežno Irancev. Iran je zato tri leta bojkotiral romanje v Meko, v kasnejših letih pa so redno imeli proteste, vendar pa varnostniki niso intervenirali.
Muslimani, če si to lahko privoščijo, morajo vsaj enkrat v življenju romati v Meko, rojstni kraj islama in njegovega preroka Mohameda, saj pomeni romanje duhovno potovanje, med katerim si očistijo dušo.