Tujina

Duma sprejela zakon o medijih

Köbenhavn/Moskva/Washington, 02. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ruska duma je po hitrem postopku sprejela strožji zakon o medijih, ki omejuje svobodo poročanja o protiterorističnih operacijah. Poveljnik skrajnih islamskih skupin v Čečeniji <strong>Šamil Basajev</strong> pa je prevzel odgovornost za zavzetje talcev v moskovskem gledališču Dubrovka.

Ruslan Gorevoj iz ruske Fundacije za zaščito glasnosti: "Gre za to da v predlogu zakona ni jasno definirano, kaj je teroristična operacija. Nastala je nekakšna podlaga, k naj bi jo oblast uporabila za uresničevanje svojih interesov. Vojaško misijo v Čečeniji je mogoče imenovati protiteroristična operacija in tako novinarjem omejiti dostop do informacij o tej vojni."

Za zaostreni zakon o medijih je glasovalo več kot dve tretjini poslancev. Duma je zakon sprejela slab teden dni po osvoboditvi skoraj 800 talcev, ki so jih čečenski ugrabitelji v moskovskem gledališču zadrževali 58 ur.

Nova zakonska določila predvidevajo omejitve pri poročanju o protiterorističnih operacijah, za kar velja tudi vojna v Čečeniji. Določila prepovedujejo objavljanje informacij, ki bi ovirale tovrstne operacije oziroma ogrožale življenje ali zdravje ljudi. Prepovedana je kritika operacij varnostnih sil ter "propaganda in upravičevanje dejavnosti skrajnežev, med njimi izjave ljudi, katerih cilj je ovirati protiteroristične operacije".

Mediji po novem ne bodo smeli objavljati identitete članov posebnih enot oziroma kriznih štabov in njihovih sodelavcev brez njihove privolitve. Zakon prepoveduje tudi širjenje informacij, ki zadevajo proizvodnjo orožja, streliva in eksplozivnih sredstev. Duma pa je sprejela tudi retroaktiven zakon, ki določa, da trupel teroristov ne bodo izročali njihovim svojcem, kraj njihovega pokopa pa bo ostal neznan. Oba zakona mora potrditi še svet federacije, nato pa podpisati ruski predsednik Vladimir Putin.

Rusko vodstvo je sicer v preteklih dneh ostro kritiziralo domnevno preveč svobodno poročanje ruskih in tujih medijev po drami s talci. Določila zakona so že kritizirali številni ruski novinarji, saj bi bilo to prepoved po njihovem mogoče uporabiti za to, da se še dodatno okrnejo informacije o sporu v Čečeniji.

Duma ustanavlja preiskovalno komisijo

Duma bo preučila tudi osnutek poročila parlamentarne komisije za preiskavo okoliščin ugrabitve v Moskvi. Po navedbah ene izmed avtorjev dokumenta, poslanke Irine Hakamade, ta zastavlja dve glavni vprašanji: kako se je teroristom uspelo vtihotapiti v dvorano in ali so bili reševalni ukrepi ustrezni. Pri tem je poudarila, da dokument nikogar ne obtožuje, da pa je raziskava dogodkov potrebna.

Basajev prevzel odgovornost

Šamil Basajev, poveljnik skrajnih islamskih skupin v Čečeniji, je prevzel odgovornost za zajetje talcev v moskovskem gledališču. Operacijo je izvedla Basajeva "enota smrti". Basajev je na spletni strani čečenskih upornikov zapisal, da bo vojna za osvoboditev Čečenije odslej potekala na celotnem ruskem ozemlju in ne le v Čečeniji. Operacijo v moskovskem gledališču pa je vodila njegova "samomorilska enota". Basajev se je tudi opravičil Mashadovu in svojim vojnim tovarišem, ker jim je bila pripisana krivda za krizo s talci.

Aretacija Zakajeva vnesla nemir v Dansko politiko

Po ugrabitvi talcev v moskovskem gledališču, s čimer je skupina Čečenov zahtevala takojšnjo prekinitev vojne v Čečeniji, je danska policija na zahtevo Rusije aretirala visokega čečenskega politika Ahmeda Zakajeva.

Danska opozicija želi v zvezi z aretacijo čečenskega predstavnika zaslišati zunanjega ministra
Danska opozicija želi v zvezi z aretacijo čečenskega predstavnika zaslišati zunanjega ministra FOTO: Reuters

Po številnih očitkih opozicije zaradi napak pri postopku aretacije in nejasni vlogi vlade se morata danski zunanji minister Per Stig Möller in pravosodna ministrica Lene Espersen zagovarjati pred dvema parlamentarnima odboroma. Rusija je aretacijo Zakajeva, ki se je v ponedeljek in torek udeležil prvega svetovnega čečenskega kongresa v Köbenhavnu, zahtevala, ker naj bi bil čečenski politik - ki sicer velja za zmernega politika - vpleten v ugrabitev v moskovski koncertni dvorani Dubravka.

Vanessa Redgrave je Zakajeva obiskala v zaporu
Vanessa Redgrave je Zakajeva obiskala v zaporu FOTO: Reuters

Do danes je moskovske bolnišnice zapustilo 479 talcev, ki so bili hospitalizirani zaradi zastrupitve s plinom, ki so ga pri reševalni akciji uporabile posebne ruske enote. Zaradi zastrupitve s plinom je umrlo 115 od 119 smrtnih žrtev med talci. V bolnišnicah je še vedno 172 ljudi, med njimi šest otrok. Sedem odraslih pa je v kritičnem stanju.

Rusija pričakuje izročitev

Moskva ocenjuje, da dokumentacija, ki so jo predali danskim oblastem, predstavlja zadostne dokaze za izročitev Zakajeva. Ta naj bi namreč dokazovala Zakejvo vpletenost v vrsto teroristični dejanj na ozemlju Rusije.

Vanessa Redgrave
Vanessa Redgrave FOTO: Reuters

Zakajev bo do 12. novembra v priporu na Danskem. Zaradi organizacije čečenskega kongresa v danski prestolnici pa so se poslabšali odnosi z Rusijo. Ruski predsednik Vladimir Putin je odpovedal za november napovedani obisk Danske, vrh EU-Rusija, ki naj bi potekal v Köbenhavnu, pa so predstavili v Bruselj. Ruski zunanji minister Ivanov je sicer izjavil, da omenjeni kongres ne bo vplival na odnose med Rusijo in EU, saj kongres in EU na noben način nista povezana. Kongres Čečenov je potekal s privolitvijo danskih oblasti, dejstvo, da Danska predseduje EU, pa s tem nima nobenega povezave. To je notranja zadeva Danske, je še dejal Ivanov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.