
Želimo si, da bi bil evro legalno plačilno sredstvo na Hrvaškem, pravi znani dubrovniški gostinec Ivo Rudenjak. Opozarja, da je prejšnjo nedeljo v Dubrovnik prišlo približno pet tisoč tujih turistov z ladje za križarjenja, ki niso imeli kje zamenjati svojega denarja, saj so bile banke in menjalnice zaprte. Trgovci in gostinci so zato ostali brez zaslužka.
Ponudniki storitev v Dubrovniku so ob tem spomnili, da turisti že več let lahko uradno plačujejo z evri v sosednji Črni gori. Rudenjak je za Jutarnji list potrdil, da se je o uvedbi evra osebno pogovarjal s hrvaškim finančnim ministrom Ivanom Šukerjem. Kot je še povedal, minister podpira idejo, zataknilo pa se je pri Hrvaški narodni banki (HNB).
Guverner HNB Željko Rohatinski je izjavil, da uvedba evra ni preveč gotova, ker bi paralelno uvajanje nove valute omogočalo zlorabe. "Da bi preprečili malverzacije, je potrebno urediti več predpogojev, kot je tisti, da bi v prodajalnah morali navajati cene v kunah in evrih, trgovine pa bi dobile status menjalnic, kar pomeni pogodbo z banko in oblikovanje tečaja," je večkrat pojasnil Rohatinski.
Zamisel o uvedbi evra podpirata tudi minister za turizem Damir Bajs in dubrovniški župan Andro Vlahušić, ki pravi, da je za ukinitev vseh "neumnih zakonov", ki škodijo turizmu in Dubrovniku.
Turisti, ki pridejo v Dubrovnik, pogosto zahtevajo, da jim domačini na cesti zamenjajo denar za kune, da bi lahko plačali avtobusno vozovnico, si privoščili sladoled ali kupili kakšen spominek. Sicer pa v restavracijah in v trgovinah lahko plačajo s karticami.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.