Podpredsednik srbske vlade Božidar Đelić je dejal, da je poročilo realnost, s katero se mora Srbija soočiti in nadaljevati sodelovanje s haaškim sodiščem ter odgovoriti na pripombe, ki so ji bile sporočene, če se želi ohraniti na evropski poti. V opoziciji, zlasti pri radikalcih (SRS) in pri socialistih (SPS), pa so prepričani, da gre za pritiske na Srbijo zaradi reševanja vprašanja statusa Kosova.
Del Pontejeva je namreč v ponedeljek v Luksemburgu na zasedanju zunanjih ministrov Evropske unije ocenila, da je sodelovanje "danes boljše kot pred enim letom, a hkrati še vedno prepočasno in nezadostno". "Ne morem podati pozitivne ocene o popolnem sodelovanju, dokler Ratko Mladić ne bo prijet in predan Haagu," je poudarila.
Odložen podpis sporazuma
Zaradi tega je Bruselj nato odložil podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju s Srbijo do naslednjega obiska Del Pontejeve v Beogradu, ki bo predvidoma konec tega meseca. Kot je dejal Đelić, je s tem očitno, "da polno sodelovanje s haaškim sodiščem ostaja kot glavni pogojni." "Od pristojnih služb zato pričakujem, da bodo okrepile svoje dejavnosti, da enkrat rešimo to vprašanje," je še poudaril podpredsednik srbske vlade.
Odložitev podpisa sporazuma z EU je bilo sicer glavno razočaranje za opozicijske veljake, ki v tem vidijo predvsem posreden pritisk na Srbijo glede reševanja vprašanja statusa Kosova. Kot je dejal namestnik vodje radikalcev Tomislav Nikolič, je to "pritisk in izsiljevanje" Srbije, Evropa pa se vmešava v srbske notranje zadeve.
Predsednik socialistov Ivica Dačić pa je odkrito opozoril, da Srbi ne bodo izbrali Evrope, "če bodo primorani izbirati med Evropo in Kosovom". "Ni Evrope brez Kosova, prav tako pa ni Srbije brez Kosova," je še dodal Dačić.
Razočarani so sicer tudi v vladni Demokratski stranki (DS) srbskega predsednika Borisa Tadića. Kot so sporočili iz stranke, Srbija polno sodeluje s haaškim sodiščem, zato je bila ocena Del Pontejeve "neutemeljena in neupravičena."
Podobno pa so menili tudi v Demokratski stranki Srbije (DSS) premiera Vojislava Koštunice, kjer so ocenili, da je odločitev o odložitvi sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju z EU slaba, ker je Srbija v zadnjem času izkazovala jasno voljo za sodelovanje s haaškim sodiščem. V stranki so tudi opozorili, da je to "zelo slabo sporočilo" Srbiji.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.