Tajska vojska je izvedla vojaški udar v državi in strmoglavila vlado premierja Taksina Šinavatre, vojska in policija pa že nadzirata prestolnico Bangkok. Vojaški "svet administrativnih reform" je že razglasil začasno vlado, hkrati pa prisegel tudi zvestobo kralju Bhumibolu Aduljadeju. Ustavo so razveljavili. Oblast v državi naj bi sicer prevzel poveljnik generalštaba tajske vojske Bunjaratkalin.
Državni udar so izpeljali, ne da bi izstrelili en sam naboj, življenje v tajski prestolnici pa naj bi teklo po ustaljenih tirnicah.
Kako se je začelo
V središče tajske prestolnice Bangkok je zapeljalo več tankov in obkolilo vladno palačo. Okoli petdeset vojakov je nato vstopilo v samo stavbo in policistom, ki so jo varovali, ukazali, naj odložijo orožje.
Pozneje so sporočili, da sta vojska in policija skupaj prevzeli nadzor nad prestolnico in bližnjimi provincami. Prebivalce sta pozivali, naj ostanejo mirni, poročil o izgredih ni. Upokojeni general Prapart Sakuntanak, ki ga je vojska postavila za uradnega predstavnika, je sporočil, da je državni udar le začasen in da bodo oblast kmalu vrnili ljudstvu. Udar je bil nujen, ker je vlada premierja Šinavatre državo razdelila in ker je vse več korupcije, je dejal. “Nikoli v tajski zgodovini niso bili ljudje tako razdeljeni. Večina je nezaupljiva do vlade, ki državo vodi s pomočjo razbohotene korupcije,” je poudaril.
Za politične spremembe v državi naj bi poskrbela Komisija za reforme, ki sta jo oblikovala vrhovna poveljnika vojske in policije. Reforme naj bi vodil kraljevi svetovalec Sumate Tantivejakul, ki naj bi jih po napovedih poskušal čim hitreje izpeljati, nato pa naj bi razpisali volitve. Odstavljenemu premierju Šinavatri ne bodo preprečili kandidature, je zatrdil.
Izredne razmere
Tajski premier Taksin Šinavatra, ki je trenutno na zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku, je takoj odstavil načelnika generalštaba in vojski ukazal, naj ne deluje nelegalno. V prestolnici je uvedel izredne razmere, kljub temu pa državnega udara ni uspel preprečiti. "Razglašam, da v Bangkoku veljajo stroge izredne razmere," je dejal. Poveljnikom oboroženih sil je ukazal, naj se nemudoma javijo pri njegovem namestniku, Čidčaju Vanasatidju. Premier je iz New Yorka poklical tajsko javno televizijo in posredoval omenjeno sporočilo. Vladni predstavniki pa so povedali, da se bo Šinavatra domov vrnil že v četrtek, torej dan prej, kot je napovedano.
Vladni predstavnik je sicer zatrdil, da državni udar ne more uspeti, in poudaril, da nadzorujejo razmere v državi.
Medtem so se zunaj Bangkoka že sestali vojaški poveljniki dela vojske, ki je še vedno lojalna odstavljenemu premieru Taksinu. Za kako velik del vojske dejansko gre, trenutno ni znano.
Vojska je vsem vojakom ukazala, naj se javijo v svojih oporiščih in naj ne delujejo brez ukazov, kar mnogi razlagajo kot jasen znak, da se bojijo protiudara tistih, ki so še zvesti Šinavatrini vladi.
Televizijski program napovedoval udar
Da se napoveduje državni udar, je dokazoval tudi program vojaške televizije, ki je predvajala posnetke kraljeve družine in pesmi, ki jih povezujejo s takimi dogodki v preteklosti, opozarjajo poznavalci razmer. »Prejel sem več klicev ljudi, ki pravijo, da so na ulicah videli več tankov, in s tresočim glasom sprašujejo, ali gre za nov državni udar,« je razlagal urednik nekega tajskega radia. »Poklicali smo vojsko in tam so nam povedali, da se čete le vračajo z vojaških vaj na podeželju,« je dodal.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.