Kot poroča BBC, ki se sklicuje na savdske medije, je državni tožilec Savdske Arabije priznal, da je bil umor novinarja Džamala Hašokdžija načrtovan. Njegov sin pa je skupaj z družino že zapustil Savdsko Arabijo. Odpravili so se v Washington, po tem, ko je država odpravila prepoved potovanj, ki je veljala za Salaha Hašokdžija, ki ima sicer dvojna ameriško in savdsko državljanstvo, poroča nevladna organizacija Human Rights Watch (HRW). Novih informacij uradni Rijad še ni komentiral.
Pred dnevi so sicer zaokrožile fotografije, na katerih se Salah rokuje s predstolonaslednikom bin Salmanom na konferenci v Rijadu.
Evropski poslanci za prepoved orožja Savdski Arabiji, države članice naj bodo pripravljene na uvedbo sankcij proti Rijadu
Evropski parlament je pozval države članice EU, da se poenotijo in prepovejo prodajo orožja Savdski Arabiji v luči grozljivega umora novinarja Hašokdžija. V sprejeti resoluciji poziva tudi k neodvisni preiskavi in sojenju odgovornim za njegovo smrt.
Hkrati parlament v sprejeti resoluciji izpostavlja, da se umor najverjetneje ni zgodil brez vednosti savdskega prestolonaslednika princa Mohameda bin Salmana. Evropski poslanci pa pozivajo tudi visoko zunanjepolitično predstavnico EU Federico Mogherini in države članice, naj bodo pripravljeni na uvedbo sankcij proti Rijadu, kot so prepoved izdaje vizumov ter zamrznitev premoženja posameznih savdskih državljanov, potem ko bo na dan prišla resnica o umoru Hašokdžija.
Države članice evroposlanci tudi pozivajo, naj na prihodnjem zasedanju Sveta ZN za človekove pravice v Ženevi 5. novembra izpostavijo vprašanje članstva v svetu za države, ki znatno kršijo človekove pravice, vključno s Savdsko Arabijo.
Z direktorico Cie naj bi turške oblasti delile vse informacije
BBC je prav tako poročal, da je direktorica ameriške obveščevalne agencije Cia poslušala zvočni posnetek umora savdskega novinarja. Viri so posnetek označili kot "nepremagljiv", ki bi lahko okrepil pritisk na ZDA, da od Riada zahteva odgovornost za umor znanega kritika Savdske Arabije.
Kmalu po umoru novinarja 2. oktobra so turški mediji navajali uradnike, ki so povedali, da imajo zvočni posnetek zaslišanja Hašokdžija in njegove smrti. Podrobneje o vsebini niso govorili, niti o tem, kje so ga dobili. Turški mediji sicer skoraj vsakodnevno objavljajo podatke, ki curljajo o preiskavi in podrobnosti o domnevnih posnetkih.
Da je direktorica Cie poslušala posnetek, je v sredo poročal že turški časnik Sabah, sedaj pa sta to potrdila še Washington Post, za katerega je pisal umorjeni novinar, pa tudi agencija Reuters, navaja britanski BBC. Uradna Ankara poročil še ni komentirala.
Turški provladni mediji so že v sredo poročali, da so turški obveščevalci s Haspelovo delili vse informacije o umoru savdskega novinarja, tudi video in zvočne posnetke.
Direktorica Cie je v Turčijo prišla v torek, potem ko je Riad po tednih zanikanj v soboto priznal, da je bil 59-letni Hašokdži ubit na konzulatu. Po trditvah Riada sicer po nesreči v pretepu. Dan kasneje je zunanji minister kraljevine potrdil, da je bil umorjen v "malopridni operaciji".
Turški preiskovalci so sicer sporočili, da so Hašokdžija na konzulatu mučili, ubili in razkosali.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je na podlagi preiskave turške policije v torek zatrdil, da je šlo za skrbno načrtovan umor, in zahteval izročitev 18 osumljencev, ki naj bi jih pridržali v Savdski Arabiji, za sojenje v Turčiji. Kje je truplo novinarja, še ni znano.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.