Na podlagi lestvice indeksa človekovega razvoja, ki ga vsako leto izdelajo Združeni narodi, je spletna stran 24/7 Wall St, vodilna na področju finančnih analiz, objavila seznam 10 držav, kjer je življenje najboljše in seznam 10 držav, kjer so pogoji za življenje najslabši.
Seznam je izdelan na podlagi kriterijev, kot so pričakovana življenjska doba, pismenost, možnost za šolanje in BDP na prebivalca.
Na prvo mesto med državami, kjer je je trenutno najbolje živeti, se je uvrstila Norveška. Prvo mesto med državami, kjer so pogoji najslabši, pa je zavzel Niger.

To je seznam 10 držav, kjer se živi najbolje:
1. Norveška
2. Avstralija
3. Švica
4. Nizozemska
5. ZDA
6. Nemčija
7. Nova Zelandija
8. Kanada
9. Singapur
10. Danska
In seznam 10 držav, kjer se živi najslabše:
1. Niger
2. Demokratična republika Kongo
3. Srednjeafriška republika
4. Čad
5. Sierra Leone
6. Eritrea
7. Burkina Faso
8. Burundi
9. Gvineja
10. Mozambik

Norveška ima šesti najvišji BDP na prebivalca v svetovnem merilu. Pričakovana življenjska doba ob rojstvu je 81,5 let. Pričakovana doba šolanja je 17,6 let. V Švici, Avstraliji in Singapurju je pričakovana življenjska doba osebe rojene v letu 2013 82 let.
Na drugi strani je v državah, ki so se urstile na "slabši" seznam, precej nižja pričakovana življenjska doba. V skoraj vseh je pričakovana življenjska doba za osebo rojeno leta 2013 60 let ali manj. V Sierri Leone pa je celo pričakovana življenjska doba le 45,6 let. Med dejavniki, ki vplivajo na nizko pričakovano življenjsko dobo, je nažalost tudi visoka stopnja umrljivosti med dojenčki in otroci. Sierra Leone ima najvišjo stopnjo umrljivosti med dojenčki in otroci, stari manj kot 5 let.
Na razvoj države vpliva tudi stopnja izobraženosti prebivalstva. Med vsemi najbolj razvitimi državami, razen ene, ki so se uvrstile na seznam, so prebivalci stari 25 in več v povprečju preživeli v šoli več kot 12 let. V nasprotju imajo odrasli v slabše razvitih državah v povprečju manj kot štiri leta šolanja.
Najbolj in najmanj razvite države so si tudi geografsko blizu. Pet od 10 najbolj razvitih držav leži v Evropi. Vse manj razvite pa so afriške države, kjer politični nemiri, neurejeno zdravstvo in infrastruktura veliko bolj pogosti.
Kljub temu, da so na seznamu najslabše razvitih, pa se neketere države trudijo izboljšati ekonomske razmere. Tak primer je Mozambik. Med leti 2000 in 2013 je indeks človekovega razvoja na leto zrasel za 2,5 odstotka.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.