
Unep je objavil letošnje poročilo o izpustih toplogrednih plinov, t. i. Emissions Gap Report, ki so dosegli rekordno raven. Skrb vzbujajoče vmesno poročilo bo med drugim predstavljalo pomembno osnovo za razpravo na podnebni konferenci, ki se bo v poljskih Katovicah odvila med 2. in 14. decembrom. "Bolj kot kadar koli prej morajo države ukrepati zdaj," so v poročilu opozorili strokovnjaki, ki delujejo pod okriljem ZN.
V poročilu znanstveniki opozarjajo, da se bo, če izpustov ne omejimo in nadaljujemo takšen tempo, ozračje segrelo za 3,2 stopinje Celzija do leta 2100. To bo pomenilo katastrofalne posledice za zdravje ljudi in okolja.
Znova povečani globalni izpusti toplogrednih plinov
Po treh relativno stabilnih letih so se globalni izpusti toplogrednih plinov lani znova povečali, svarijo znanstveniki. Dosegli so 53,5 gigatone ekvivalenta ogljikovega dioksida in ni videti, da bi bil vrh, ko bi se rast izpustov spremenila v njihovo padanje, kjer koli blizu. Glavni razlog za večje izpuste sta višja gospodarska rast in poraba energije, še posebej tiste iz premoga.

Države najrazvitejših držav G 20 trenutno niso na poti za dosego nacionalnih ciljev do leta 2030, v mejah so le Brazilija, Kitajska in Japonska.
Omejitev dviga povprečne temperature ozračja do leta 2100 glede na predindustrijsko dobo velja za pogoj, pod katerim bi se svet lahko izognil katastrofalnim učinkom podnebnih sprememb.
Še vedno lahko globalno segrevanje omejimo pod dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko dobo
Ob tem pariški sporazum poziva k prizadevanjem za omejitev na 1,5 stopinje. Že ta meja bi prinesla velike podnebne učinke, kot so taljenje ledu na polih, dvig morske gladine in več ekstremnih vremenskih pojavov.
Unep svari, da bi za omejitev na dve stopinji države morale zdajšnje napore potrojiti, da bi dosegli omejitev 1,5 stopinje Celzija, pa jih povečati za kar petkrat.
Še vedno je mogoče omejiti globalno segrevanje pod dve stopinji, medtem ko nam možnost za 1,5 stopinje polzi iz rok. Če bi želeli doseči scenarij omejitve pod dve stopinji, bi morali biti izpusti toplogrednih plinov leta 2030 za 25 odstotkov nižji od zdajšnjih, za 1,5 stopinje bi morali biti 55 odstotkov nižji.
Kako doseči podnebne cilje?
Poročilo izpostavlja tudi konkretne načine za dosego podnebnih ciljev. Nekaj upanja tako daje "krepitev zagona podnebnega sektorja in še neizkoriščen potencial inovacij in zelenega financiranja". Med drugim Unep predlaga zmanjševanje oz. ukinjanje subvencij za fosilna goriva, programe spodbud za obnovljive vire energije ter določanje primerne cene umazanih izpustov.
"Če bi vlade sprejele ukrepe fiskalne politike, s katerimi bi podprle alternative z nizkimi izpusti in obdavčile fosilna goriva, bi lahko spodbudile prave investicije v energetskem sektorju in občutno zmanjšale ogljične izpuste," je poudaril znanstvenik Unepa Jian Liu. Kot pozitivno je izpostavil, da trenutno poteka ali je načrtovanih 51 iniciativ za ogljični davek, ki pokrivajo skoraj 15 odstotkov globalnih izpustov.

Če bi postopoma ukinili vse subvencije za fosilna goriva, bi se globalni izpusti ogljikovega dioksida do leta 2030 zmanjšali za 10 odstotkov. Pomembna je tudi prava cena izpustov – če bi bila okoljska dajatev določena pri 70 dolarjih za tono ogljikovega dioksida, bi se izpusti v nekaterih državah lahko znižali za 40 odstotkov, kažejo izračuni.
Vršilka dolžnosti izvršnega direktorja Unepa Joyce Msuya je stanje, če bi govorili o požaru, opisala kot požig. "Polena mečemo na ogenj, medtem ko so sredstva za gašenje na dosegu roke," je bila kritična.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.