Krsto s posmrtnimi ostanki nekdanjega jugoslovanskega in srbskega predsednika ter haaškega obtoženca Slobodana Miloševića so iz platoja pred poslopjem zveznega parlamenta v Beogradu, kjer so člani Miloševićeve Socialistične partije Srbije pripravili komemoracijo, prepeljali v Požarevac in ga okoli 18.00 ure pokopali pod lipo na vrtu družinske hiše. Po neuradnih podatkih je Miloševića na zadnji poti pospremilo skupaj okoli 100.000 ljudi.
Žalne slovesnosti zaradi omejenega prostora niso mogli prirediti na vrtu družinske hiše, kjer so Miloševića pokopali, zato je bila kar na mestnem Trgu osvoboditve, udeležilo pa se jo več deset tisoč ljudi. Ob krsti z Miloševićevimi posmrtnimi ostanki se je na trgu v vlogi govornikov zvrstila večina tistih, ki so nekaj ur poprej govorili že v Beograd.
Pogreb brez družinskih članov
Samega pogreba so se zaradi omejenega prostora lahko udeležili le najbližji svojci, najožje vodstvo Miloševićeve Socialistične stranke Srbije (SPS) in novinarji.
Miloševićeva najožja družina - soproga Mirjana Marković, sin Marko, hči Marija in brat Borislav - se "zaradi groženj in izsiljevanja" pogreba niso udeležili. Ob grobu so zato prebrali le poslovilni pismi sina Marka in vdove Mire, hči Marija pa se ni oglasila.
Med spuščanjem krste v grobnico je orkester igral ruski glasbeni stvaritvi Podmoskovski večer in Rjabinuška. Na nagrobni plošči je poleg imena nekdanjega jugoslovanskega predsednika že napisano tudi ime njegove soproge Mire Marković.
Marija: Očeta bom pokopala drugje
Miloševićeva hči Marija se ne strinja z odločitvijo matere, da bo Slobodan Milošević pokopan v Požarevcu, od koder sicer izvira družina njegovo vdove. Zato je že napovedala, da bo sprožila postopek za ekshumacijo trupla ter da bo očeta pokopala v Črni gori.
Marija Milošević je pojasnila, da hiša v Požarevcu pripada družini njene matere in ne očeta. "To je zanj tuja hiša in ne bom dovolila, da moj oče počiva v tujem dvorišču. Zato bom takoj sprožila postopek za njegovo ekshumacijo in pokop v Lijevi rijeki v Črni gori," je odločno dejala Miloševićeva hči, ki trenutno živi v Črni gori.
V Beogradu se je Miloševića poslovilo 80.000 ljudi
V Beogradu se je po ocenah tujih medijev od Miloševića poslovilo okoli 80.000 ljudi. Mimohoda v Muzeju revolucije, kjer je od četrtka ležala krsta, se je po navedbah srbske televizije udeležilo kakih 27.000 ljudi.
Žalno slovesnost pred poslopjem parlamenta državne skupnosti Srbije in Črne gore je ob 12. uri odprl podpredsednik Miloševićeve Socialistične stranke Srbije (SPS) Milorad Vučelić, ki ga posamezni analitiki vidijo kot novega vodjo stranke. Oblasti v Beogradu je obdolžil, da so preprečile prihod članov Miloševićeve družine z "grožnjami in izsiljevanjem". Vučelić je izpostavil, da se "Srbija poslavlja od najboljšega" in da mu med sedanjimi oblastniki "nihče ne seže niti do kolen".
Slovo od "srbskega heroja"
Med žalno slovesnostjo so prebrali tudi govor, ki ga je imel Milošević 2. oktobra 2000, tri dni pred srbsko "oktobrsko revolucijo", ko je opozicija končno strmoglavila bivšega predsednika ZRJ. Milošević je takrat obdolžil vodjo opozicije, 12. marca 2003 umorjenega Zorana Djindjića, da bi rad na račun tujih služb vzpostavil marionetni režim v Srbiji.
Eden od ustanoviteljev in ideolog SPS Mihajlo Marković je zatrdil, da je bil največji Miloševićev greh "nepokornost pred velesilo, ki je zahtevala popolno poslušnost in kolonialno ponižnost". Upokojeni vojaški general Miloš Gojković pa je zatrdil, da Milošević odhaja "v večnost kot heroj srbskega ljudstva".
Od Miloševića so se poslovili tudi radikalci (SRS), ki jih iz haaškega pripora vodi obtoženec za vojne zločine Vojislav Šešelj, ter drugi, v času njegove vladavine vplivni privrženci.
Skupina Miloševićevih pristažev je uprizorila tudi manjši protest prodti sedanji srbski oblasti. Protestniki so vzklikali »Tadić, ustaš«, »Vrnite nam Šešelja« in »Ne damo Kosova«.
Govorniki pred skupščino SČG so bili kar štirje Rusi, podpredsednik ruskega parlamenta Sergej Baburin, vodja zunanjepolitičnega odbora dume Konstantin Kasačov, predsednik ruske komunistične stranke in eden od članov mednarodnega komiteja za obrambo Slobodana Miloševića Velko Velkanov. Med govorniki je bil tudi član omenjenega komiteja iz ZDA in nekdanji ameriški generalni tožilec Remsey Clark.
Oblasti niso dovolile državnega pogreba
Oblasti za pokojnega Miloševića niso dovolile državnega pogreba. Demokratska stranka (DS) srbskega predsednika Borisa Tadića je odločno zavrnila zamisel SPS in SRS, da bi najbolj znanega haaškega obtoženca pokopali v Aleji velikanov na največjem beograjskem pokopališču.
Demokratska stranka Srbije (DSS) premiera Vojislava Koštunice pa je poskušala ugoditi vsaj nekaterim zahtevam SPS, kajti slednja v srbskem parlamentu podpira njegovo manjšinsko vlado in je grozila, da ji bo to podporo odrekla. Vlada je tako poskrbela, da so lahko v četrtek opoldne razstavili krsto z Miloševićevimi posmrtnimi ostanki v Muzeju revolucije.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.