Radijska postaja samooklicane Islamske države (IS) je danes sporočila, da sta muslimanska zakonca Syed Rizwan Farook in Tashfeen Malik, ki sta v napadu na socialni center v kalifornijskem San Bernardinu umorila 14 ljudi, privrženca njihove organizacije.
FBI je sicer že v petek sporočila, da napad obravnava kot teroristično dejanje, a je direktor James Comey poudaril, da nimajo nobenih dokazov, da sta pripadala kakšni teroristični organizaciji. Vse je pozval, naj ne prehitevajo s sklepanjem, saj preiskava še traja. Veliko podatkov in informacij o napadalcih naj ne bi imelo veliko smisla. FBI prav tako nima nobenega dokaza, da bi kdo pripravljal kakšen večji organizirani napad v ZDA. Za zdaj torej kaže, da sta zakonca delovala samostojno in se odločila pobijati na lastno pobudo.
Tudi šef zvezne policije FBI za območje Los Angelesa David Bowdich je povedal, da za zdaj nimajo nobenih dokazov, da bi bila napadalca del teroristične skupine, saj nista bila nikoli niti aretirana za prometni prekršek. Njuno najeto hišo so temeljito preiskali in našli, kar so našli, zdaj pa so jo vrnili lastniku. Upajo tudi, da jih bodo do ugotovitve motiva za napad morda pripeljali njuni uničeni mobilni telefoni.
Kljub temu pa ameriški mediji poročajo, da je Malikova v svojih zapisih na Facebooku prisegla zvestobo voditelju samooklicane Islamske države Abu Bakr al-Baghdadiju, Farook pa naj bi imel stike z najmanj dvema militarističnima skupinama. Los Angeles Times, ki navaja neimenovan vir iz vrst preiskovalcev, poroča, da sta med njimi skrajna sirska skupina Fronta al Nusra, ki je povezana z Al Kaido, in somalijska skrajna skupina Al Šabab. Za kakšne stike naj bi šlo, ni jasno.

Obama: ZDA ne bodo terorizirane
Ameriški predsednik Barack Obama je v svojem tedenskem radijskem nagovoru zatrdil, da ZDA ne "bodo terorizirane". Obljubil je, da bodo preiskovalci zadevi prišli do dna in ugotovili, kako in zakaj je do pokola prišlo.
"Povsem mogoče je, da so ta dva napadalca radikalizirali za izvedbo tega dejanja terorja," je dejal. Po njegovih besedah je splošno znano, da Islamska država in druge teroristične skupine aktivno spodbujajo ljudi po svetu in v ZDA, naj tudi kot samostojni akterji izvajajo "grozljiva nasilna dejanja". "Mi vsi - vlada, organi kazenskega pregona, skupnosti, verski voditelji - moramo sodelovati, da preprečimo, da ti ljudje postanejo žrtve teh sovražnih ideologij," je pozval.
Ponovil je svoj poziv, naj najnovejši strelski pohod v ZDA spodbudi razpravo o spremembah zakonodaje o posedovanju orožja, ki praktično vsakemu odraslemu omogoča nakup smrtonosnega orožja. Opozoril je, da je v ZDA nevarnim osebam preveč enostavno priti do orožja. Znova je napovedal ukrepe za zaostritev te zakonodaje, ki bi jih lahko vpeljal tudi z izvršnim ukazom. To pa bi verjetno sprožilo burne kritike, predvsem iz vrst republikancev.
Družina napadalcev je šokirana: Bila sta zgledna muslimana
Medtem pa so odvetniki, ki zastopajo družino napadalcev, na novinarski konferenci povedali, da je ta v popolnem šoku. Kot pravijo, se jim ni niti sanjalo, da sta sposobna storiti kaj takega. "Ne morem si predstavljati, da bi moj brat ali moja svakinja lahko naredila kaj takega, še posebej zato, ker sta bila srečno poročena in sta imela čudovito šestmesečno hčerko," je povedala Farookova sestra Saira Khan.
Tako kot policija sta tudi odvetnika David Chesley in Mohamed Abuershaid javnost posvarila, naj ne sklepa prehitro, saj ni nobenih dokazov, da sta bila strelca ekstremista. Znanci Farooka opisujejo kot posameznika, ki ni imel veliko prijateljev, in zglednega muslimana, Malikovo pa kot prijazno in milo žensko. "Bila je tipična gospodinja, predana muslimanka, ki je molila petkrat na dan. Bila pa je izredno konzervativna – ni vozila avtomobila, nosila je burko in ni imela stikom z nobenim drugim moškim, razen s svojim možem," je povedal Chesney.
Družina je po njegovih besedah vedela, da ima Farook v lasti dve pištoli, njegovi sodelavci pa so se pogosto norčevali iz njegove brade.
Spomnimo
Farook se je v sredo skupaj s kolegi udeležil božične zabave oddelka za zdravje okrožja San Bernardino v socialnem centru, kjer pomagajo osebam z motnjami v razvoju. 28-letni higienski inšpektor je zabavo na hitro zapustil in pustil na stolu celo svoj suknjič, pol ure kasneje pa se je vrnil oblečen v črno in oborožen z avtomatsko puško in pištolo ter začel streljati. Spremljala ga je podobno opravljena 27-letna soproga, ki si jo je letos pripeljal iz Pakistana, od koder izvirata tudi njegova in njena starša. Rodila se je v Pakistanu, kot deklica se je s starši preselila v Savdsko Arabijo, kjer bi se lahko navzela radikalnega islamizma.
Napadalca sta s seboj prinesla eksplozivno napravo, ki je ni razneslo in tako je ostalo pri 14 smrtnih žrtvah ter 21 ranjenih. Po pokolu sta se odpeljala domov, kjer je policijska patrulja opazila črni športni terenec in se zapodila za njim, ko je nenadoma pospešil. Prispeli so še drugi policisti, vozilo blokirali in začel se je strelski obračun, med katerim sta zakonca izstrelila 76 nabojev, skupaj 23 policistov pa vanju 380. Zmagali so policisti, napadalca pa sta obležala v mlaki krvi. Policija je potem v njunem vozilu odkrila še 1600 nabojev, na njunem domu pa dodatnih 3000 ter 12 cevnih bomb in orodje za izdelavo še večjega števila slednjih.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.