Na desetine tihotapcev iz Gaze ne izgublja časa. Kljub krhkemu miru, ki vlada na območju po prekinitvi ognja med Izraelom in Hamasom, so se že lotili popravil na podzemnih rovih na obmejnem območju med Egiptom in Gazo.
Gre za prav tiste rove, ki so bili tudi eden najpomembnejših razlogov za začetek izraelske ofenzive na Gazo, saj, kot je zatrjevala oblast, po njih Hamas tihotapi orožje v Gazo, s katerim nato napadajo izraelske civiliste, ki živijo v bližini meje z Gazo. Skozi tunele sicer tihotapijo predvsem hrano, cigarete, gorivo, celo domače živali, saj le tako lahko preživijo ob gospodarski blokadi Izraela od prihoda Hamasa na oblast pred tremi leti.
Čeprav je bila izraelska ofenziva prav na tem delu silovita in so še vedno vidni kraterji, kjer so letala odvrgla bombe, pa naj bi po poročanju britanskega časnika The Guardian večina rovov še vedno ostala nepoškodovana oziroma je na njih le manjša škoda. V soboto – še zadnji dan ofenzive – je izraelska stran zatrjevala, da je zbombandirala več kot 100 podzemnih rovov na jugu Gaze, vendar očitno njihova akcija ni bila čisto uspešna.
Čeprav se Izrael in Evropska unija dogovarjata o vzpostavitvi sporazuma o mednarodni misiji, ki bi nadzorovala območje in preprečevala tihotapljenje, pa to ne odvrača lokalnih prebivalcev. Lastnik enega od podzemnih rovov, ki ga je za 70.000 dolarjev dal zgraditi pred tremi meseci, ko je prejšnje premirje med Izraelom in Hamasom še trajalo, pravi, da rov potrebuje za preživetje. Kot pojasnjuje, ima od zadnje ofenzive le manjšo škodo, dobrine pa že prihajajo iz Egipta v Gazo.
“Trenutno predvsem grelniki,” pojasnjuje in dodaja, da ni imel druge izbire, kot da zgradi tunel. “Včasih sem delal v Izraelu, vendar zdaj že nekaj časa večini Palestincev ne izdajajo več delovnih dovoljenj. Tako hrano in priboljške lahko dobim le še s tihotapljenjem,” pravi. Največ pretihotapi mleka, čokolade, plina in petroleja.
Palestinci so prepričani, da podzemni rovi ostajajo pomembna trgovska vez tudi za Egipt, saj imajo koristi od njih ljudje na obeh straneh. “Z denarjem se da doseči vse. Ne bojim se Egipčanov, le izraelskih letal,” še pravi lastnik enega od rovov.
Čeprav je tihotapljenje dobrin že zaživelo, pa se kaj podobnega ne obeta za orožje. Pritiski mednarodne skupnosti na Egipt so vedno močnejši in država ne bo mogla več dolgo zavračati pobud, da mednarodne opazovalce namestijo tudi na njihovi strani meje.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.