Tujina

Druga pošiljka že na cilju

Teheran, 28. 12. 2007 14.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iz Rusije je v Iran prispela druga pošiljka jedrskega goriva za elektrarno v Bušerju, je sporočil namestnik vodje iranske organizacije.

Nuklearka v Bušerju
Nuklearka v Bušerju FOTO: Reuters

Količina goriva je po besedah namestnika vodje iranske organizacije za jedrsko energijo Ahmeda Fajazbakša enaka kot v prvi pošiljki, ki jo je Iran od Rusije prejel 17. decembra.

Rusija bo Iranu v osmih pošiljkah v obdobju dveh mesecev poslala 82 ton goriva. Direktor ruskega gradbenega podjetja Atomstrojeksport Sergej Šmatko je sicer 20. decembra poudaril, da Bušer ne bo začel delovati prej kot pred koncem leta 2008. Iran je v nasprotju s tem izrazil upanje, da bi jedrsko elektrarno, ki bo imela polno kapaciteto 1000 MW, s kapaciteto do 200 MW lahko priključili v omrežje v roku treh mesecev, s polno močjo pa naj bi začela delovati devet mesecev kasneje.

Rusija in Iran sta 13. decembra dosegla dogovor o časovnem načrtu izgradnje elektrarne v Bušerju na jugu Irana. Dokončanje jedrske elektrarne v Bušerju, ki ga je Rusija leta 1994 prevzela od nemškega Siemensa, so pred tem večkrat preložili tudi zaradi napetosti glede iranskega jedrskega programa in bojazni Zahoda, da Iran proizvaja jedrsko orožje, kar pa Teheran odločno zanika. Gradnja elektrarne je bila večkrat ustavljena tudi zaradi težav s plačili in drugih vprašanj.

Rusija je medtem danes zanikala, da bi Iranu prodala nov sistem zračne obrambe. Da bo Rusija Iranu dobavila sistem protiraketne obrambe S-300, je v začetku tedna sporočil Teheran, to pa je sprožilo zaskrbljenost ZDA. Moskva je pred tem letos kljub nasprotovanju ZDA Iranu dobavila sistem zračne obrambe 29 TOR-M1, danes pa so iz Moskve sporočili, da "vprašanje prodaje sistema S-300 Iranu ni na dnevnem redu, o njem se z iransko stranjo trenutno ne razpravlja".

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uroš S.
28. 12. 2007 22.50
Na bliznjem vzhodu bi tezko govorili o ravnotezju sil :)
fmunih@email.si
28. 12. 2007 17.56
Vsak ima pavico do poslov. Izrael bo z jedrsko podmornico tako in tako zravnal Iran, če bo piskusil z atomsko bombo pokončati Izrael. Kjer je ravnotežje sil, je tudi mir.