Potniki na drugem najbolj prometnem letališču v Veliki Britaniji so bili opozorjeni, da bo več letov odpovedanih, saj so na območju letališča opazili več preletov različnih dronov oziroma brezpilotnih letalnikov.
Nad drone z ostrostrelci, policijskim helikopterjem in celo vojsko
Policija operaterjev dronov, ki so povzročili težave na Gatwicku, še vedno ni našla. Je pa na območje napotila ostrostrelce, v zraku je tudi policijski helikopter, policija je za pomoč uradno zaprosila tudi vojsko, poroča BBC. Ta se je že odzvala, da bo seveda z "največjim veseljem priskočila na pomoč," a svojih metod ne smejo razkriti.
Policija je uporabo dronov tudi označila za namerno oviranje varnosti letalskega prometa. Na drugi strani so sicer ocenili, da ni nobenih znakov, da bi to lahko označili za terorizem.
Na dogajanje se je odzvala tudi premierka Theresa May, ki je dejala, da sočustvuje s potniki, ki so ostali ujeti na letališču. Po njenih besedah, tako BBC, se vlada in oblasti trudijo, da bi čim prej uredili nastale razmere.
Kot so sporočili, so do nadaljnega odpovedani vsi leti iz letališča Gatwick, čez noč pa naj bi se odločili, ali ga bodo znova odprli jutri.
Pristojne oblasti potnike na enem najprometnejših letališč na Otoku opozarjajo na morebitne nove motnje v letalskem prometu.
Obupani potniki verjetno ne bodo upravičeni do povračila stroškov
Po poročanju britanskih medijev naj bi šlo za dogodek, ki je sicer uničil praznična potovanja marsikaterega potnika, a gre za 'izredni' dogodek, zato potniki po vsej verjetnosti ne bodo upravičeni do povračila stroškov. Potniki so zato obupani, tudi nekatere zavarovalnice so sporočile, da potniki ne bodo upravičeni do kompenzacij, saj dronov ni med vzroki za prestavitev letov.
To je sprožilo veliko nezadovoljstva med potniki, ki so obtičali. Po nekaterih podatkih naj bi na letališču obtičalo več deset tisoč potnikov.
Razjarjeni potniki so zasuli družbena omrežja z izjavami, "da sta drona uničila njihov božič." Kot opisujejo potniki, zaradi dronov nekateri za praznike ne bodo mogli uživati v družbi svojih bližnjih, marsikomu so pokvarili medene tedne, nekaj potnikov zato ne bo ujelo pogrebov svojih svojcev.
Medtem so se v nebo povzpele cene nočitev v bližnjih hotelih, prav tako so se podražili prevozi iz in do letališča. Letališče je v izjavi za javnost poudarilo, da delajo vse, kar lahko v dani situaciji. Kot so sporočili, so doslej podelili več kot 2.000 bonov za osvežitev, 22.000 steklenic vode, več kot 4.000 pločevink osvežilnih pijač, 1.200 paketov s prigrizki, več kot 1000 kosov torte in 3.000 piškotov in krekerjev.
V bližini dveh pristajalnih stez so sinoči namreč opazili dva drona, zato so morali več poletov odpovedati, številna letala pa so preusmerili na druga letališča. Nekaj jih je tako pristalo na pariškem in amsterdamskem letališču ter na manjših bližnjih letališčih.
Kot so sporočili predstavniki letališča, so zvečer najprej opazili dva različna drona, ki sta preletela pristajalno stezo, nato je sledilo še več prijav, da so drona opazili tudi na drugih lokacijah letališča. Zaradi tega so se odločili, da bodo letala do nadaljnjega prizemljena. Ob 9. uri po našem času, pa je predstavnik letališča sporočil, da na območju letališča še vedno leti večji dron.
Kako pereč je problem z droni, kažejo tudi podatki združenja britanskih pilotov. Ti so v prvih 11 mesecih letošnjega leta poročali o 117 "bližnjih srečanjih" s tovrstnimi malimi plovili. V celotnem letu 2017 so jih našteli 93.
Zakonodaja prepoveduje lastnikom dronov, da letijo na območju letališča oziroma morajo biti od letališča oddaljeni vsaj en kilometer. Prav tako je prepovedan let dronov na višini nad 120 metrov. Ogrožanje varnosti letala, posadke in potnikov je kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena zaporna kazen do pet let.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.