Mednarodna komisija za droge je v svojem poročilu predstavila priporočilo, da bi morale države končati s kaznovanjem posedovanja in uporabe drog, poročajo tuji mediji.
Nekateri svetovni voditelji so se pridružili temu pozivu. Med njimi so tudi nekdanji generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan in nekdanji predsedniki Kolumbije, Mehike in Brazilije.
Poročilo je objavljeno po ostri kritiki komisije, da ZN vlagajo le skromne napore v boju zoper uporabo drog. Člani komisije so že v preteklosti večkrat poudarili, da je ta boj izredno pomanjkljiv.
Predsednica komisije in nekdanja predsednica Švice Ruth Dreifuss je sporočila, da bi morali politiki državljanom pokazati in dokazati, da jim je mar za ljudi in da je to, kar počnejo, le z namenom reševanja življenj odvisnikov. Da slednje pripeljejo v varno naročje zdravstvenih ustanov, kjer jim bodo nudili pomoč ter da bodo odvisniki, ki bodo želeli pomoč, to tudi uspešno našli.
V poročilu so navedli kar nekaj pozitivnih učinkov dekriminalizacije drog, in sicer na konkretnih primerih. Omenili so Portugalsko, v kateri posedovanje droge ni kaznivo dejanje.
Po drugi strani pa so opozorili na nevarno politiko, ki je trenutno doma na Filipinih. Tamkajšnji predsednik Rodrigo Duterte je namreč razglasil poziv, da lahko ljudje brez strahu pred kazenskim pregonom ubijejo preprodajalca ali uživalca drog. V državi veljajo tudi zelo ostre kazni za ljudi, ki so odvisniki od drog.
Svet je v boju z drogami dosedaj ravnal dokaj konzervativno, kar pa se je pokazalo kot neučinkovito. Če le pogledamo v ZDA, iz katere poročajo o zaskrbljujočem razmahu odvisnosti. Kljub ostrim ukrepom, se uporaba drog ni zmanjšala. Prav nasprotno: od leta 2003 do 2014 so na globalni ravni v starostni skupini 15 - 64 let zaznali kar 33-odstotni porast tistih, ki so v zadnjih 12 mesecih konzumirali prepovedano drogo. Gre za številko 247 milijonov ljudi.
Obstaja pa strah, tako omenjena komisija, da bo politika, ki se na ameriških in evropskih tleh nagiba v desno, sprejela ravno nasprotne korake, in sicer, da bo sprejela zakone, ki bodo uporabnike še huje kaznovali. To bi lahko pomenilo, da se bodo droge le še bolj razširile, menijo nekateri. Bojijo se, da bodo desne vlade preprečile dekriminalizacijo, ki bi lahko vodila k zmanjšanju uporabe.
Nesprejemljivo je, tako v komisiji, da nekatere države uporabnike obsojajo na smrtne kazni ali dolgoletne zaporni kazni.
Spomnili so na pozitivne učinke sprejetja zakonov v nekaterih ameriških zveznih državah, v katerih so legalizirali marihuano.

KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.