Evropska unija je v petek, ko se je zunanji minister SČG Vuk Drašković v Bruslju srečal z evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom, odločno sporočila, da bo z Beogradom prekinila pogajanja, če nekdanji poveljnik srbskih sil v BiH Ratko Mladić kmalu ne bo aretiran.
EU ne namerava več popuščati
Rehn je Draškovića opozoril, da Evropska unija, če Mladića kmalu ne bo v Haagu, ne bo imela druge izbire, kot prekiniti naslednji krog pogajanj, napovedan za 11. maj. Vsa nadaljnja prizadevanja v zvezi s stabilizacijkso-pridružitvenem sporazumu bodo prekinjeno, dokler Srbija ne bo dosegla polnega sodelovanja s haaškim sodiščem je sporočil Rehn in ob tem dodal, da je EU rok za aretacijo Mladića že podaljšala, potem ko je konec marca glavna tožilka haaškega sodišča Carla del Ponte poročala o napredku pri sodelovanju Beograda s Haagom.
Najnovejši rok za predajo Mladića se izteka danes opolnoči. Nihče v Beogradu ne more zagotoviti, da bodo srbske oblasti v roku oziroma v prihodnjih dneh najbolj iskanega haaškega obtoženca tudi aretirale, poroča beograjska medijska hiša B92.
Dejanski rok 3. ali 11. maj?
V srbskih medijih so se minule dni pojavile špekulacije, da je dejanski rok za aretacijo Mladića 3. maj, ko se bosta del Pontejeva in komisar Rehn pogovarjala o ocenah sodelovanja Beograda s Haagom. Drugi spet menijo, da je dejanski rok 11. maj, ko naj bi se pogajanja o stabilizacijkso-pridružitvenem med Beogradom in Haagom nadaljevala oziroma prekinila.
Pomagače poznajo
Predsednik Nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim tribunalom Rasim Ljajić je dejal, da je mreža Mladićevih pomagačev razkrita in da oblasti poznajo 130 oseb, ki so v različnih obdobjih pomagali Mladiću pri skrivanju. "Žal se večina teh ljudi nahaja v Republiki srbski," je dodal Ljajić za srbski časnik Blic, ki pa ni želel pojasniti, ali oblasti poznajo lokacijo, kjer se Mladić skriva.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.