Po napadih v Mumbaju, v katerih je umrlo skoraj 200 ljudi, je notranji minister Šivraj Patil zaradi 'moralne odgovornosti' odstopil s svojega položaja. Odpoved je predložil premierju Manmohanu Singhu, ki jo je sprejel. Patil, ki ima nadzor nad varnostnimi agencijami, je bil sicer že doslej pogosto deležen kritik, ker ni zagotovil varnosti v Indiji. Njegove naloge bo sedaj prevzel finančni minister Palaniappan Chidambaram.
Premier Singhu je prav tako sprejel odstop vplivnega indijskega svetovalca za nacionalno varnost M.K. Narayanana. Njegov neimenovani pomočnik je dejal, da je po napadih pričakovati, da 'bodo več članom vlade pokazali vrata'. Vladni viri navajajo, da bosta med drugim verjetno odstavljena tudi vodji indijske obveščevalne službe in obalne straže.
Medtem je tiskovni predstavnik vlade zvezne države Maharaštre Bhushan Gagrani sporočil, da je v napadih umrlo 174 ljudi. S tem so oblasti znižale število smrtnih žrtev, saj so še v soboto govorile o 195 mrtvih. Gagrani je dodal, da se utegne število žrtev povečati, saj se preiskava hotela Taj Mahal še nadaljuje. Uradno število ranjenih je 239
Napadalec spregovoril
Edini napadalec, ki so ga oblasti prijele živega, je preiskovalcem
dejal, da so bili vsi napadalci iz Pakistana in da jih je urila skrajna
islamska skupina Laškar-i-Taiba, ki ima sedež v Pakistanu. Ta skupina, ki je sicer že zanikala odgovornost za napad, se bori proti indijski nadvladi v Kašmirju, v preteklosti pa so jo povezovali s pakistansko obveščevalno službo in mednarodno teroristično mrežo Al Kaida. Pakistan vpletenost v napade v Mumbaju odločno zanika.
21-letni
Ajmal Amir Kasab je potrdil, da so napadalci prišli v Mumbaj v gumijastih čolnih, da pa so se izkrcali z
večje ladje, ki so jo pred tem zajeli, posadko pa ubili. "Rečeno mi je bilo, naj ubijem vse do zadnjega,“ je povedal 21-letnik in dodal, da so bili napadi načrtovani šest mesecev vnaprej, njihov namen pa je bil ubiti 5000 ljudi. Opisal je, kako so 'možgani operacije' naročili skupini, naj napade belce, največ Američanov in Britancev. "Naredil sem pravo stvar in ni mi žal," je povedal policiji. O ljudeh, ki so umrli, je govoril
popolnoma nezainteresirano in ko so mu pokazali fotografije po napadu,
je skomignil z rameni, kot da njegova dejanja nimajo nikakršnih
posledic.
Povedal je še, da so hoteli razstreliti hotel Taj Mahal, a je skupina, oborožena z eksplozivom, podcenila arhitekturo 105 let stare zgradbe na trdnih temeljih in se uštela.
Kasab se je ob vdoru policije pretvarjal, da je mrtev, kar mu je najverjetneje rešilo življenje. Da je živ, so ugotovili v reševalnem vozilu – ko je prišel v bolnico, je rekel osebju, da ne želi umreti.
Testi urina so pokazali, da je bil pod vplivom drog, ki so ga držale budnega.
Taj Mahal je bil opozorjen
Vodstvo luksuznega hotela Taj Mahal naj bi v dneh pred napadom prejelo opozorilo o možnosti napada, zaradi česar so uvedli poostrene varnostne ukrepe, ki pa so jih kmalu za tem opustili. Kot je ob tem povedal lastnik hotela Ratan Tata, ukrepi kljub vsemu ne bi mogli preprečiti napada. Dodal je, da so napadalci v hotel vstopili z zadnje strani in ne skozi glavni vhod: "Vedeli so, kaj počnejo, zato niso uporabili glavnega vhoda." Po njegovih besedah naj bi to potrjevalo dejstvo, da je bil napad zelo dobro načrtovan.
Spomnimo ...
Do terorističnih napadov v indijskem finančnem središču je prišlo prejšnji teden v sredo na okoli 10 različnih lokacijah – napadli so več luksuznih hotelov, bolnišnico, restavracijo, pa tudi glavno železniško postajo. Tarča napadov so bili predvsem turisti. Med smrtnimi žrtvami je po doslej znanih podatkih 21 tujcev – med njimi pet Izraelcev, dva Američana, dva Francoza, dva Avstralca, Nemec, Japonec, Kanadčan, Britanec, Italijan in državljan Singapurja. Med žrtvami ni bilo slovenskih državljanov. Drama oziroma bitka s teroristi se je končala po 60 urah, ko je policija ubila devet napadalcev, enega pa aretirala.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.