Dva dni po terorističnih napadih v finančnem in turističnem središču Mumbaja so varnostne sile po lastnih navedbah prevzele nadzor nad luksuznim hotelom Oberoi Trident. Kot je povedal vodja indijske elitne nacionalne varnostne garde J.K. Dutt, sta bila oba terorista, ki sta se skrivala v hotelu, ubita. Od tam pa prihajajo tudi poročila o vsaj dveh mrtvih talcih, čeprav naj bi bilo po podatkih osebja hotela mrtvih veliko več.
Goste hotela, ki ga je zajela skupina napadalcev, so po prihodu iz hotela hitro odpeljali s kraja prizorišča. Nekateri so imeli pri sebi torbe s prenosnimi računalniki in kovčke, večina pa jih je prišla brez vsega.
Hotel Trident Oberoi so napadalci zajeli skupaj z bližnjim hotelom Taj Mahal, od koder so večino gostov in osebja varnostne sile rešile že v četrtek zvečer.
V tem prestižnem hotelu pa naj bi bil še vedno kaos, saj je tam po podatkih policije še vedno en napadalec. Ta je težko oborožen in še vedno strelja ter meče granate na varnostne sile. Med ranjenimi naj bi bil celo eden od novinarjev francoske agencije AFP.
Napadalec je že pred tem v enem izmed nadstropij izklopil elektriko. Po zadnjih podatkih so iz hotela uspeli evakuirati še šest ljudi.
V enem od prostorov hotela so sicer našli že 36 trupel.
Spopad v judovskem centru
Indijske posebne enote naj bi podrle zunanji zid v četrtem nadstropju judovskega centra in ubile dva islamska skrajneža, vendar pa talcev pri tem očitno niso uspeli rešiti. Islamista sta sicer skoraj 48 ur zadrževala talce, med katerimi sta bila tudi rabin in njegova žena. Ocene o številu smrtnih žrtev se še spreminjajo, vendar pa naj bi jih bilo po zadnjih podatkih pet.
Tamkajšnji mediji tako poročajo o množici opazovalcev, ki so se pred zgradbo navdušeno razhajali, kar pomeni, da se je akcija očitno zaključila. Trenutno naj bi bilo tako samo še eno nadstropje nezavarovano.
Napadalci iz Pakistana?
"Po prvih informacijah so odgovorni nekateri elementi v Pakistanu," je izjavil indijski zunanji minister Pranab Mukherjee, ki je prvi predstavnik indijske vlade, ki je v zvezi z napadi v Mumbaju neposredno omenil Pakistan. Indijski predstavniki so pred tem govorili le, da skrajneži prihajajo iz tujine.
Pakistanski premier Jusuf Raza Gilani je medtem v telefonskem pogovoru z indijskim premierjem Singhom obsodil napade in dejal, da je tudi njegova država žrtev terorizma. Gilani je Indiji ponudil vso podporo svoje vlade v boju proti ekstremizmu in terorizmu.
Indijski premier je v četrtek v televizijskem nagovoru narodu izjavil, da se načrtovalci napadov nahajajo "zunaj države" in posvaril "sosede", ki jim nudijo zatočišče, v čemer so mnogi videli prikrito obtožbo Pakistana.
Odgovornost za napade je sicer prevzela doslej neznana teroristična skupina Dekanski mudžahidi. Eden od napadalcev je poklical na indijsko televizijo in dejal, da indijska vojska pobija muslimane v pokrajini Kašmir, na meji s Pakistanom, zato gre tokrat za maščevanje.
Pakistan je sporočil, da bo v Indijo poslal vodjo obveščevalne službe, ki bo pomagal pri preiskavi napadov v Mumbaju. Pakistanski premier Gilani se je za napotitev vodje obveščevalne službe v sosednjo državo odločil na prošnjo indijskega kolega.
Indijska vlada se je medtem znašla pod plazom kritik zaradi domnevnih spodrsljajev obveščevalnih služb v zvezi z napadi v Mumbaju. Časnik Mail Today je poročal, da obveščevalne službe niso imele pojma o grozečem napadu kljub ogromnim stroškom za protiteroristične ukrepe.
Indijske obveščevalne službe domnevajo, da za napadi stoji skrajna islamska skupina Laškar-i-Taiba, ki napade izvaja iz Pakistana. Skupina je zanikala vsakršno vpletenost v dogodke v Mumbaju in jih obsodila.
Tarče napadov turisti, v Mumbaju tudi Slovenci
Kot kažejo prvi podatki, so bili tarča napadov turisti, saj so teroristi napadli tudi najslavnejšo restavracijo v mestu Cafe Leopold, v kateri se najpogosteje zadržujejo turisti.
Kot je za Radio Krka povedal Miklavž Borštnik, začasni odpravnik poslov na slovenskem veleposlaništvu v Indiji, med žrtvami ni slovenskih državljanov.
Slovenka Marija Sreš, ki že deset let živi v indijski finančni prestolnici, je povedala, da mobilni telefoni v Mumbaju ne delujejo, televizijske in radijske kanale pa so ukinili. Zaprte so tudi vse šole, univerze in nakupovalna središča, zaradi česar je ljudi še bolj strah kot v četrtek, dan po začetku tragičnih dogodkov, ki so pretresli Indijo, je dejala.
Sreševa sicer živi približno deset kilometrov od prizorišč napadov v južnem delu mesta in je danes za kratek čas odšla od doma, vendar ji, kot je dejala, vsi svetujejo, naj ostane doma, ker je belka. Teroristi naj bi namreč napadali predvsem Američane, Britance in Izraelce, "meni pa na čelu ne piše, da sem Slovenka", je dejala.
Manoj Krišnadas, urednik časopisa The New Indian Express, je za 24ur.com opisal razmere v Mumbaju: "Gre za žalosten dogodek. Odgovorna je neka nova organizacija, ali pa – kot so prepričani mnogi – le stara z novim imenom. Najnovejši podatki kažejo, da gre najverjetneje za skupino Dekanski mudžahidi, ki je pod okriljem najbolj okrutne skupine Lashkar-i-Tayyiba. Vse kaže, da za napad ni bilo nobenega motiva, razen šokirati Indijo, saj nihče ni zahteval nobene odkupnine za talce. Teroristi naj bi vstopili v hotele in želeli izvedeti državljanstva gostov, a kljub temu verjamem, da so želeli prizadeti le Indijo. A ta velik narod ima močno voljo in globoke korenine, zato bo prebrodil to krizo. Če nas bodo podprle še druge države, bomo kmalu blagoslovljeni z mirom!"
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.