Končni obračun med alžirsko vojsko in Al Kaidinimi skrajneži na plinskem črpališču In Amenas družbe BP se je končal krvavo. Umrlo je namreč še 18 ljudi. Kot poroča alžirski časopis El Watan, so vojaki, ko so vdrli v prostor s talci, talce našli mrtve.
Gre za sedem talcev, ki naj bi jih skrajneži ubili še pred prihodom vojske, med osvobodilno akcijo pa je alžirska vojska ubila tudi 11 skrajnežev. Še vedno pa ni znana identiteta zažganih trupel, ki so bila najdena v kompleksu.
Kot še poroča časopis, so skrajneži s pobijanjem talcev začeli zgodaj zjutraj, alžirska vojska pa je na strele odgovorila z vdorom v prostor, a je pomoč za talce, šlo naj bi za tri Belgijce, dva Američana, Britanca in Japonca, prišla prepozno.
''Ubili so jih iz maščevanja,'' je dejal neimenovani pripadnik alžirskih varnostnih sil.
Po končanem obračunu so se alžirske varnostne sile lotile še razminiranja min na širšem območju rafinerije in odstranjevanja drugega eksploziva, ki so ga tja prinesli skrajneži.
Končna statistika drame s talci naj bi bila tako 23 mrtvih talcev in 32 mrtvih skrajnežev. Poleg tega je bilo osvobojenih 107 tujih in 685 alžirskih talcev.
Čeprav je več držav, od koder so prihajali ugrabljeni delavci, med drugim Velika Britanija in Norveška, glasno kritiziralo ravnanje alžirske vlade, predvsem slab pretok informacij in pomanjkljivo obveščanje, pa je francoski predsednik Francois Hollande prepričan, da je bil odziv lokalnih oblasti primeren.
''Ko nekdo ugrabi toliko ljudi, ko je tako odločen in pripravljen ubijati, pogajanja nimajo smisla. Ubijanje talcev je strahopetno dejanje,'' je dejal Hollande, ki je tudi dodal, da je prav drama s talci dokaz, da je bila odločitev za posredovanje v Maliju pravilna.
Tam so namreč Al Kaidine skrajne sile, izdatno oborožene z orožjem, ki je po strmoglavljenju nekdanjega libijskega voditelja Gadafija končalo v njihovih rokah, prevzele oblast nad delom ozemlja, uvedle najstrožje oblike šeriatskega prava in postavile taborišča za urjenje svojih sil.
Pobegli talci so po osvoboditvi povedali, da so jim ugrabitelji okoli vratu nadeli eksploziv, oči pa so jim prevezali, da ne bi videli, kje so in kaj se dogaja.
Rafinerijo In Amenas skupaj z britansko naftno družbo BP in norveško družbo Statoil vodi alžirska nacionalna naftna družba Sonatrach.
Začelo se je z napadom na avtobus
Drama s talci se je začela 16. januarja ob 5. uri, ko je močno oborožen moški napadel avtobus, na katerem so bili delavci iz rafinerije. V napadu sta umrla Britanec in Alžirec. Nato so skrajneži prispeli do bivališč na območju rafinerije in zajeli talce. Kompleks je obkolila alžirska vojska, ki je 17. januarja ob 12. uri napadla. Takrat je sicer nekaj talcev ušlo, a nekaj so jih v akciji tudi ubili. Zahtevali pa so, da Francija ustavi ''brutalno agresijo na naše ljudi v Maliju.''
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.