Rekordna rast cen nafte je zaposlene v številnih panogah prisilila k stavki. Najprej so svoj glas povzdignili francoski ribiči, kmalu so se jim pridružili še portugalski, španski in italijanski kolegi. Stavkovni val pa je zajel tudi transportni sektor.
Za enega bolj ostrih ukrepov so se odločili španski tovornjakarji. Točno opolnoči jih je več deset tisoč na cestah po vsej državi ustavilo svoja vozila. Z demonstracijami in oviranjem prometa želijo opozoriti na težave, ki jih imajo zaradi vse višjih cen dizelskega goriva. Te so v zadnjem letu poskočile kar za tretjino.
Podpirajo jih tudi kolegi v Franciji, ki so zagrozili s podobno stavko. Zaradi tiste na španski strani je promet med državama popolnoma obstal, je povedal predstavnik policije v Gironi na severu Španije. Na meji nastajajo večkilometrske kolone tovornjakov, stavkajoči pa do tistih, ki se jim ne želijo pridružiti, ne poznajo usmiljenja. Tako so številnim tovornjakom, ki so poskušali nadaljevati pot, razbili vetrobranska stekla in luči ter jim preluknjali pnevmatike. Podobni prizori se ponavljalo tudi po drugih delih države.
Pred začetkom stavke, za katero se ne ve, kdaj se bo končala, so opozorili, da utegnejo trgovske police že v kratkem ostati prazne. Po najbolj črnem scenariju naj bi se to zgodilo najkasneje v četrtek. Na oddelkih z ribami že čutijo pomanjkanje, poleg protesta tovornjakarjev pa je k temu prispevala tudi stavka ribičev, ki se vleče že drugi teden. Španci zato že delajo zaloge, najdaljše pa so vrste pred bencinskimi črpalkami.
Stavkajo tudi Portugalci in Francozi
Protestirajo tudi tovornjakarji v Franciji, a za zdaj v veliko manjšem obsegu. Grozijo pa, da se bo to komalu spremenilo, če jim vlada ne bo zagotovila neobdavčenega goriva. Okoli 200 jih je zaprlo cesto v okolici Bordeauxa. Na Portugalskem pa so se, podobno kot njihovi vzhodni sosedi, odločili, da bodo stavkali za nedoločen čas.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.