Tujina

'Dovolj imamo napovedi, čas je, da vlada v Atenah ukrepa'

Atene/Davos, 27. 01. 2012 12.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropski komisar Rehn upa, da se bo Grčija z zasebnimi upniki dogovorila o delnem odpisu dolga najpozneje v nekaj dneh. Predsednik ECB Draghi pa meni, da kriza v kratkem obdobju še ne bo končana.

Ker Grčiji lani ni uspelo izpolniti ciljev, h katerim se je zavezala, bo morala letos privarčevati dodatnih 2,2 milijarde evrov.

"Zelo smo blizu dogovoru," je v svojem nagovoru na Svetovnem gospodarskem forumu v švicarskem Davosu dejal evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. "Grki so tik pred sklenitvijo dogovora. Če jim to ne bo uspelo danes, jim bo morda ta konec tedna. Bolj verjetno je, da ga bodo dosegli januarja kot februarja," je bil optimističen.

Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi pa je v nagovoru udeležencev foruma menil, da je območje z evrom doseglo "izrazit" napredek pri reševanju dolžniške krize. "Če primerjate situacijo danes s tisto pred petimi meseci, je območje z evrom povsem drug svet," je dejal.

Predsednik Evropske centralne banke Mario Draghi.
Predsednik Evropske centralne banke Mario Draghi. FOTO: Reuters

Fiskalni pakt, o katerem se pogajajo evropske države, je po njegovem mnenju ključen za uspeh pri boju s krizo. Pri tem je pohvalil pripravljenost držav na odrekanje delu suverenosti. "Pred tremi meseci takšnega vprašanja sploh nismo smeli zastaviti," je poudaril. Nujno je, da evropske države najprej dokažejo, da so same sposobne opraviti nalogo, in ne smejo že od začetka zahtevati finančne pomoči drugih.

Hitre rešitve krize pa Draghi ne pričakuje. Obresti na zadolževanje držav bodo ostale še naprej zelo visoke, je prepričan. Meni pa tudi, da je eden glavnih vzrokov za krizo pomanjkanje nadzora. "O veliko stvareh smo razpravljali in jih zapisali, a je bilo relativno malo implementacije," je menil. Ob tem pa je dodal, da demokracije pač zahtevajo svoj čas.

Italijan na čelu ECB ob tem še dodaja, da so bile naslovljene tudi nekatere temeljne pomanjkljivosti v bančnem sektorju. "Banke imajo danes več kapitala in manj dolga, so bolj imune na nespodobne spodbude, ki so zaznamovale krizo," je dejal. "Lahko rečemo, da sta bili zadnji dve leti s finančne perspektive vse prej kot mirni, vse prej kot stabilni, a se je finančni sistem kljub vsemu izkazal za prožnega," je še poudaril.

Olli Rehn v Davosu
Olli Rehn v Davosu FOTO: Reuters

Najtežjo točko v pogajanjih, katerih cilj je, da bi upniki v zameno za določen del obveznic s krajšo ročnostjo sprejeli obveznice z daljšo ročnostjo, sicer predstavlja obrestna mera novih grških obveznic. Grčija in partnerske države z evrom namreč od zasebnih upnikov, med katerimi so zlasti banke, pričakujejo, da bodo sprejeli občutno nižje obrestne mere, kot jih zahtevajo sami. Donos do dospelosti novih grških državnih dolžniških vrednostnih papirjev naj bi bil tako v povprečju precej pod štirimi odstotki.

Dogovor mora biti sprejet najpozneje do marca. Tedaj namreč poteče za 14,5 milijarde evrov grških obveznic, povračila tega dolga pa Atene trenutno niso sposobne.

Nove zahteve za Grčijo

Strokovnjaki EU, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) oz. t. i. trojke so medtem sestavili listo novih zahtev, ki jih mora Grčija izpolniti, če želi drugi sveženj pomoči. Od Aten med drugim pričakujejo nove reze javne porabe, znižanje pokojnin, dvig davkov, reformo trga dela. Papademos je seznam že v četrtek posredoval svojim ministrom.

Schäuble je opozoril, da Atene še niso izpolnile zavez iz prvega paketa.
Schäuble je opozoril, da Atene še niso izpolnile zavez iz prvega paketa. FOTO: Reuters

"Zahtevamo, da Grčija izpolni pogoje prvega svežnja pomoči"

Danes sicer odmevajo tudi besede nemškega finančnega ministra Wolfganga Schäubla, ki je opozoril na ugotovitve mednarodnih revizorjev, da "Grčija še vedno ni popolnoma implementirala dogovora, sprejetega aprila 2010", skladno s katerim sta ji EU in IMF zagotovila prvi paket finančne pomoči, vreden 110 milijard evrov.

"Kakor koli, zahtevamo, da Grčija izpolni pogoje prvega svežnja pomoči," je poudaril nemški finančni minister. "Dovolj imamo napovedi, čas je, da vlada v Atenah ukrepa. Šele takrat bomo lahko govorili o drugem programu pomoči," je zatrdil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nimivseeno
28. 01. 2012 04.14
Kolaps kompleksnih družb.
yarrick
27. 01. 2012 21.53
Pa kako varčevanje no? So ja tako drakonske ukrepe uvedli da bi marsikatera DOBROSTOJEČA država kapitulirala, kaj šele sesuta kot je grčija.Sploh pa so analitiki IMF-a sami potrdili da tako drastični ukrepi kot se izvajajo v grčiji in italiji prinašajo več slabega kot dobrega državi.le zakaj se potem sploh izvajajo? Mogoče zato, da bodo nekatere države prišle do svojega denarja in s tem rešile SVOJE banke pred propadom? Dol vsem visi za grčijo, za njihov narod; samo da poberejo ves deanr in jo stisnejo na varno.danes je grčija, jutri italija ali španija, pojutrišnjem MI !
przelmuding
27. 01. 2012 18.31
-1
Grki že varčujejo in to pri sebi.... pazijo da ne bi preveč delali.
erikon
27. 01. 2012 14.23
+0
A zdaj adijo,a zdaj adijo EU i kdo ve kje in kdo ve kdaj...zdaj ko bodo Iranci uvedli embargo na nafto evropi zaradi klečelazništva za genocidnimi ameri,je EU na koncu poti na smetišču zgodovine.....drugi si niti na zasluži ko svetovno ekonomijo vodijo židi
wsharky
27. 01. 2012 13.24
+6
... ampak tale Olli Rehn je pa res 'posrecen' ... a se zdaj verjame, da bodo Atene ukrepale ... pa saj ni prvi april, da bi Grki varcevali ... he he he ... bravo Olli ... he he he ...