S podporo italijanske vlade so sicilijanska podjetja ustanovila združenje z imenom Svobodna prihodnost (Libero Futuro), ki odklanja plačevanje mafijskega davka, imenovanega pizzo.
Združenje sta v Palermu uradno odprla glavni italijanski tožilec Pietro Grasso ter namestnika italijanskega notranjega ministra Alessandro Pajno in Etore Rosato. "Dandanes obstaja novo zavedanje o problemu mafije, pa tudi načini, s katerimi se borimo zoper njo. Ob ustanavljanju združenj mora država še naprej stati ob strani podjetjem," je zatrdil Grasso.
Združenje Libero Futuro so poimenovali po podjetniku Liberu Grassiju, ki ga je sicilijanska mafija zaradi nasprotovanja plačevanja mafijskega davka leta 1991 ubila. Nastalo je iz manjšega združenja, imenovanega Addiopizzo, ki so ga pred tremi leti ustanovili študentje. V združenje je bilo včlanjenih kakšni 200 lastnikov trgovin v Palermu, ki so jih študenti uspeli pregovoriti k javnemu nasprotovanju plačevanja mafijskega davka.
Mafija je sicer v Italiji podjetje z največ prihodki. Organizirani kriminal namreč prigospodari kar 90 milijard evrov letno, kar predstavlja kar sedem odstotkov italijanskega bruto domačega proizvoda. Najbolj donosna posla mafije sta oderuštvo in izsiljevanje, je pokazalo nedavno objavljeno poročilo italijanske trgovinske zveze Confesercenti o obsegu kriminala v Italiji.
V poročilu je Confesercenti navedel, da se je organizirani kriminal utrdil v vseh področjih italijanskega gospodarstva (prehrambena industrija, turizem, nepremičnine, finance ...). Številna podjetja mnogokrat raje dosežejo soglasje z mafijo, kot pa da jih ta izsiljuje.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.