Tujina

Dostop do zdravil za vse

Sydney/Lusaka, 22. 07. 2007 14.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Strokovnjaki na mednarodni konferenci razpravljajo o preprečevanju in zdravljenju okužbe z virusom HIV.

Bivši ameriški predsednik pomaga Zambiji
Bivši ameriški predsednik pomaga Zambiji FOTO: Reuters

V Avstraliji se je začela globalna konferenca, ki jo organizira Mednarodna družba za boj proti aidsu. Štiridnevne konference se bo udeležilo več kot 5.000 udeležencev, povečini raziskovalcev, iz 133 držav, ki bodo razpravljali o preprečevanju in zdravljenju okužbe z virusom HIV.

Opravka imamo z boleznijo, ki jo je mogoče preprečiti, a se vsakodnevno z njo okuži 11.000 ljudi. Opravka imamo z ozdravljivo boleznijo, pa ji vseeno vsako leto podleže tri milijone ljudi. Pedro Cahn

"Znanost nam je dala orodja za učinkovito preprečevanje in zdravljenje virusa HIV. Dejstvo, da nam znanosti še vedno ni uspelo prevesti v prakso, je zato sramotna polomija mednarodne skupnosti," je povedal vodilni virolog Pedro Cahn. Kot je dejal, imamo opravka z boleznijo, ki jo je moč preprečiti.

Za raziskave potrebna sredstva

Raziskovalci bodo na konferenci predstavili svoje izsledke o najnovejših raziskavah na področju razvoja učinkovitih zdravil, podpisali pa naj bi tudi t.i. Deklaracijo iz Sydneyja, ki vlade, bilateralne, multilateralne in zasebne donatorje poziva, naj za raziskave namenijo vsaj 10 odstotkov vseh sredstev, povezanih s financiranjem boja proti virusu HIV. Brez dodatnih sredstev bo ustrezen odziv na pandemijo nemogoč, ocenjujejo strokovnjaki.

Premalo denarja

Za ukrepanje proti nevarni epidemiji je potrebno več denarja
Za ukrepanje proti nevarni epidemiji je potrebno več denarja FOTO: Reuters

Premostitev finančne vrzeli je ključno, ocenjuje izvršni direktor Globalnega sklada za aids, tuberkulozo in malarijo Michel Kazatchkine. Medtem ko je Program ZN za boj proti aidsu ocenil, da bi za ustrezno ukrepanje proti nevarni epidemiji potrebovali dodatnih 18 milijard dolarjev letno, pa so trenutno razpoložljiva sredstva precej pod polovico potrebnega zneska.

Aids je v 26 letih terjal 25 milijonov življenj. Trenutno z virusom HIV živi 40 milijonov ljudi, vsak dan pa se jih na novo okuži 11.000. Od vseh okuženih po svetu jih ima le 28 odstotkov dostop do ustreznih zdravil.

Pomoč Billa Clintona

Da je problem epidemije resnično pereč, se zaveda tudi nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton, ki je v okviru svojega sklada Bill Clinton Foundation z nekaterimi farmacevtskimi družbami dosegel dogovor, ki bo Zambiji omogočil cenejši dostop do ustreznih zdravil.

"Z zmanjšanjem cen zdravil do leta 2009 bo zambijska vlada prihranila okoli 20 milijonov dolarjev. Ta znesek bo lahko uporabila za ohranjanje oziroma izboljšave zdravstvenega sistema," je ob obisku države dejal Clinton.

V naslednjih dveh do treh letih naj bi Zambija prihranila preko 100 milijonov dolarjev. Kot je še poudaril, "leta 2003 nihče v zambijskih javnih bolnišnicah ni prejemal kakršnih koli zdravil za zdravljenje bolezni...danes se zdravi preko 93.000 ljudi".

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mogoče poenostavljam. Ampak verjamem, da bo spolnih bolezni ful manj, ko bodo zenske lahko rekle NE BREZ KONDOMA, ne da bi jih potem kdo na gobec.