Porota na sodišču v ameriški zvezni državi Teksas je potrebovala manj kot tri ure, da je nekdanjega marinca Eddieja Raya Routha spoznala za krivega umora ameriškega ostrostrelca Chrisa Kylea in njegovega prijatelja Chada Littlefielda. Sodnik Jason Cashon ga je obsodil na dosmrtno zaporno kazen brez možnosti pogojnega izpusta.
Razsodba pri Routhu ni izzvala nobene reakcije, niti, ko so ga člani družine Littlefield direktno naslovili. "Vzel si življenji dveh herojev, moških, ki sta hotela biti tvoja prijatelja. Postal si ameriška sramota," mu je dejal Jerry Richardson, Chadov polbrat.
"Dve leti smo čakali, da Bog poskrbi za pravico za našega sina in, kot vedno, nas ni razočaral. Navdušeni smo nad razsodbo," pa je povedala Judy Littlefield, Chadova mati.
Kyleova družina izjav ni dajala, njegova vdova Taya pa je sodno dvorano zapustila še preden so prebrali razsodbo

Ne neprištevnost, pač pa hladnokrven umor
Routhov zagovornik J. Warren St. John, ki je že napovedal pritožbo, je trdil, da je bil 27-letnik v času streljanja, 2. februarja 2013, neprišteven, saj naj bi po vrnitvi iz Haitija, kjer je pomagal žrtvam potresa, trpel za posttravmatskim stresnim sindromom. Kyle in Littlefield sta ga peljala na strelišče zahodno od Forth Wortha, da bi mu pomagala. Routh je bil po njegovih besedah tistega dne zmeden in prepričan, da sta se moška zarotila proti njemu. "Ubil ju je zaradi svojih zablod. Bil je prepričan, da ga bosta ubila," je povedal. Bil je pod vplivom marihuane in alkohola, prav tako je užival antipsihotike, ki se jih uporablja za zdravljenje shizofrenije.
A forenzični psiholog Randall Price je na sodišču pričal, da Routh ni bil neprišteven, pač pa je trpel za paranoidno motnjo, ki jo je še poslabšal z alkoholom in marihuano. Po njegovem mnenju je idejo za umor lahko dobil s televizije.
Tožilka Jane Starnes, ki zanj sicer ni zahtevala smrtne kazni, je tako uspela dokazati, da se je Routh dobro zavedal, kaj počne. "Dame in gospodje, to ni norost. To je hladnokrven, preračunan in načrtovan umor. Eddie Ray Routh je kriv naklepnega umora in nikakor ni neprišteven," je povedala v svojem zaključnem govoru. Porotnike je pozvala, naj upoštevajo zakon, ta pa naj jih pripelje do prave odločitve.
Motiv še danes ni jasen
Routh, čeprav je priznal, da ju je ubil, ni nikoli pojasnil, zakaj. Kylea je s svojim polavtomatskim orožjem iz neposredne bližine ustrelil štirikrat od zadaj in enkrat od spredaj, Littlefielda pa petkrat od zadaj.
Policist Gene Cole, ki je bil v tistem času namestnik šerifa v okrožju Erath, je na sodišču pričal, da ga je v zaporu slišal govoriti o tem. "Rekel je: Ustrelil sem ju, ker nista govorila z menoj. Peljali smo se v avtomobilu in sedel sem na zadnjih sedežih, onadva pa se nista hotela pogovarjati z menoj. Samo peljala sta me na strelišče in zato sem ju ustrelil. Imam slabo vest, ampak mislim, da sta mi že oprostila," je povedal.
Tri mesece po streljanju je Routh govoril tudi z novinarjem revije New Yorker Magazine. Povedal mu je, da sta mu šla na živce. Na vprašanje, zakaj ju je ubil, pa je Routh dejal, da Littlefield ni želel streljati z njim, pač pa ga je le opazoval. ''Mislil sem si, kaj hudiča delaš tu? To ni šport, ki ga gledaš, to je streljanje, zato streljaš. In to me je vznemirilo,'' je opisal. "Moral sem poskrbeti za to. To sem tudi storil in se odpeljal," je še dejal.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.