Zunanji ministri Irana ter petih stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčije so danes na Dunaju sklenili zgodovinski sporazum o iranskem jedrskem programu, je tvitnila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogerini.
Šesterica velesil in Iran bi morala po prvotnih načrtih sporazum skleniti do 30. junija, a so pogajalci rok podaljšali do 7. julija, pogajanja pa so se nadaljevala tudi po tem roku.
Sprejetje sporazuma prihaja na 18. dan mukotrpnih maratonskih pogajanj na Dunaju. Na njih sta bila ves čas prisotna zunanja ministra Irana in ZDA, Mohamed Džavad Zarif in John Kerry, medtem ko so ministri ostalih držav šesterice (Rusije, Kitajske, Velike Britanije, Francije in Nemčije) ter visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini prihajali in odhajali.
Sprejetje končnega dogovora, ki bo celovito rešil več kot desetletje trajajoč jedrski spor, je sicer predvidel maja 2013 sklenjen začasni dogovor med šesterico in Iranom. Po prvotnih načrtih naj bi bila končna rešitev dogovorjena že do poletja lani, a je bil nato ta rok lani in letos večkrat preložen.
Da je bil dogovor danes le dosežen, so že zjutraj sporočili neimenovani diplomatski viri na Dunaju, uradna potrditev pa je sledila šele več ur kasneje.
Iranski predsednik: Iran ne bo nikoli poskušal priti do jedrskega orožja
Iranski predsednik Hasan Rohani je v današnjem televizijskem nagovoru državljanom dejal, da so bili z jedrskim sporazumom, ki ga je Iran danes sklenil s šesterico velikih sil, izpolnjeni "vsi naši cilji".
Kot je dejal, dogovor predvideva ukinitev "nehumanih in tiranskih sankcij", ki so dolga leta hromile iransko gospodarstvo. "Bog je uslišal prošnje iranskega naroda," je dodal Rohani, ki je sklenitev jedrskega dogovora postavil v ospredje svojega predsedniškega mandata.
Zagotovil je, da Iran ne bo nikoli poskušal priti do jedrskega orožja, "z ali brez uresničitve" danes sklenjenega sporazuma.
Na današnji dogovor o iranskem jedrskem programu se je pozitivno odzval tudi iranski verski voditelj, ajatola Ali Hamenej, čigar odziv je bil pričakovan z napetostjo. "Zahvaljujem in cenim požrtvovalna prizadevanja pogajalske skupine," je iranskemu predsedniku Hasanu Rohaniju dejal Hamenej.
V skladu z iransko ustavo ima ajatola zadnjo besedo v vseh strateško pomembnih zadevah v državi.
Obama ameriški kongres pozval, naj ne dela težav
"Po dveh letih pogajanj so ZDA z mednarodno skupnostjo dosegle nekaj, česar niso mogle skozi desetletja sovražnosti: celovit dolgoročni dogovor z Iranom, ki mu bo preprečil pot do jedrskega orožja. Ta dogovor ni zgrajen na zaupanju ampak na verifikaciji," je dejal ameriški predsednik Barrack Obama in zatrdil, da bo imela Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) poln dostop do iranskih jedrskih objektov.
Odzivi republikanskih kritikov so bili pričakovani. Republikanski predsedniški kandidat senator Lindsey Graham iz Južne Karoline je za televizijo MSNBC zatrdil, da je to nekaj veliko hujšega, kot si je lahko zamišljal v nočnih morah. Dogovor z Iranom je označil za vojno napoved Izraelu in sunitom. "To je nočna mora za regijo, našo nacionalno varnost in cel svet," je dejal Graham.
Nekdanji veleposlanik ZDA pri ZN John Bolton je sporočil, da je dogovor katastrofa, edina verifikacija, ki je potrebna pa je, da je treba preveriti kaj je Obama mislil, ko je privolil v dogovor.
Predsedniški kandidat Mike Huckabee v primeru zmage na volitvah napoveduje vojno in strmoglavljenje iranskega režima, ker je prepričan, da je Obama dal Iranu sredstva za uničenje Izraela.
Svetovni voditelji pozdravljajo dogovor z Iranom
Tudi ruski predsednik Vladimir Putin pozdravlja zgodovinski dogovor z Iranom glede njegovega jedrskega programa. "Prepričani smo, da si je svet danes zares lahko oddahnil," je dejal Putin v izjavi, ki so jo objavili na spletni strani Kremlja. Poudaril je, da so se pogajalci kljub različnim pritiskom odločili za stabilnost in sodelovanje. Putin je še dejal, da si bo Moskva prizadevala za to, da se bo dogovor udejanil in da bodo vse strani spoštovale zaveze.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je dejal, da bi lahko dogovor predstavljal točko preloma v odnosih med Iranom in mednarodno skupnostjo omogočil razvoj sodelovanja med EU in Iranom.
Da se začenja novo obdobje, je prepričan predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, ki je poudaril, da je dogovor dober za regijo, Iran in za globalno varnost.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je dejal, da zgodovinski dogovor dokazuje, kako potreben je dialog. "Vem, da je bilo vloženega veliko dela in občudujem odločenost pogajalcev ter pogum njihovih državnih voditeljev," je dejal Ban, ki upa, da bo dogovor prinesel mir in stabilnost v regijo.
Francoski predsednik Francois Hollande je dejal, da gre za zgodovinski dogovor, ki dokazuje, da gre svet naprej.
Nemška kanclerka Angela Merkel se je pridružila pozdravom dogovora z Iranom in ocenila, da gre za "pomemben uspeh vztrajne politike in mednarodne diplomacije". Dodala je, da se je svet s pogajalskim rezultatom na Dunaju zelo približal cilju, da Iran prek celovite transparentnosti in sistema mednarodnega nadzora brez primere ne bo posedoval vojaškega jedrskega programa. Ob tem je nemška kanclerka opozorila, da je sedaj potrebno v doglednem času uresničiti pogajalski rezultat, in vse strani pozvala, naj prispevajo k temu.
Iranu je za sklenitev dogovora čestital sirski predsednik Bašar al Asad, ki je prepričan, da je to preobrat v zgodovini Irana, regije in sveta. Iran sicer velja za najtesnejšega Asadovega zaveznika.
Tudi zveza Nato je pozdravila "zgodovinski preboj" na Dunaju. "Ta dogovor predstavlja zgodovinski preboj, ki bo, ko bo v celoti uresničen, okrepil mednarodno varnost," je izjavil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg.
Odzval se je tudi Vatikan in dogovor z Iranom označil kot zelo pozitivnega. "Gre za pomemben rezultat dosedanjih pogajanj, ki pa zahteva nadaljevanje prizadevanj vseh vpletenih, da bo obrodil sadove," je dejal tiskovni predstavnik papeža Frančiška, Federico Lombardi. Dodal je, da si Vatikan želi, da bo dogovor pozitivno vplival ne samo na jedrski program, pač pa tudi na druga področja.
Iranske sosede: To je dobra novica
Sosednje države Irana – Turčija, Pakistan in Afganistan –, so pozdravile današnji dogovor šesterice in Teheran o iranskem jedrskem programu.
Dogovor je "zelo dobra novica za turško gospodarstvo", je ocenil turški finančni minister Mehmet Simsek.
Zunanje ministrstvo jedrske velesile Pakistana je v odzivu poudarilo, da se je vlada v Islamabadu vedno zavzemala za mirno rešitev jedrskega spora.
Afganistanski predsednik Ašraf Gani pa je v sporočilu za javnost zapisal, da vlada v Kabulu pozdravlja vsa prizadevanja, ki krepijo mir in stabilnost v regiji.
Kaj smo dobili z dogovorom?
Izpogajani kompromis naj bi Zahodu v prvi vrsti zagotovil, da Iran ne bo izdelal jedrske bombe. Teheran je moral zato pristati na stroge omejitve svojega jedrskega programa in mednarodne inšpekcije. V zameno bodo progresivno odpravljene sankcije, ki jih je Zahod v preteklosti uvedel proti Iranu in so močno prizadele iransko gospodarstvo, še posebej naftni sektor.
Kdaj točno in kako hitro bodo sankcije odpravljene ter želja Irana po odpravi embarga na orožje sta bili tudi glavni točki spora vse do konca pogajanj.
Iranci so ob sončnem zahodu, ko se konča postni dan v času ramazana, pohiteli na ulice v glavnem mestu in slavili sklenitev zgodovinskega dogovora. Na stotine ljudi na ulicah proslavlja zgodovinski dogovor, ki pomeni tudi konec mednarodnih sankcij.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.