
O naraščajoči krizi glede iranskega jedrskega programa so v Berlinu govorili zunanji ministri Nemčije, Francije in Velike Britanije. Ministri so sklenili, da je nastopil čas, ko bi se moral v to vprašanje vključiti Varnostni svet Združenih narodov. Kot je na novinarski konferenci po srečanju povedal nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, so se tudi dogovorili, da bodo zahtevali sklic izredne seje Sveta guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki bo nato odločil, ali naj se vprašanje Irana posreduje VS ZN.
Kot je še izdal nemški zunanji minister, so pogovori dosegli mrtvo točko, saj je Iran znova zagnal svoj jedrski program. Poleg tega je Teheran zavrnil vse evropske pobude.
Današnja odločitev Steinmeierja, njegovega britanskega kolega Jacka Strawja, francoskega ministra Philippea Dousteja-Blazyja in visokega predstavnika EU za
skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane pomeni novo fazo in ne konec diplomatskih pogajanj. »Še vedno smo pripravljeni problem reševati po diplomatski poti,« je dodal Steinmeier.
Ministri in Solana so po pogovorih po telefonu govorili tudi z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice, ki se je prav tako zavzela za obravnavo iranskega jedrskega vprašanja v VS ZN in poudarila, da "nevarno
kljubovanje" Teherana terja odločnejše ukrepanje mednarodne skupnosti.

Rusija ne bo nasprotovala
O iranskem jedrskem vprašanju bodo naslednji teden razpravljali predstavniki evropske trojke, ZDA, Kitajske in Rusije. Washington Post pa poroča, da je Rusija ZDA že sporočila, da ne bo nasprotovala prizadevanjem, da bi vprašanje iranskega jedrskega programa postavili pred Varnostni svet Združenih narodov. To naj bi ruski zunanji minister Sergej Lavrov ameriški državni sekretarki Condoleezzi Rice zagotovil v torkovem telefonskem pogovoru.

Po navedbah ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya si bodo ZDA prizadevale za sankcije proti Iranu. "Prva točka dnevnega rada bi bila resolucija s sankcijami," je v pogovoru za ameriško televizijsko postajo Fox News dejal Cheney.
Generalni sekretar ZN Annan je po besedah njegovega tiskovnega predstavnika "zelo zaskrbljen" nad ravnanjem iranske vlade. Kot je dejal njegov tiskovni predstavnik, je generalni sekretar ZN v stalnem stiku z direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamedom El Baradejem. Annan sicer podpira nadaljnja diplomatska mirovna prizadevanja Francije, Nemčije, Velika Britanije in Rusije za rešitev krize.
Iran se ne meni za grožnje Zahoda
Iranski predsednik Mahmud Admadinedžad je svetovni javnosti sporočil, da se njegova država ne boji odzivov Zahoda. "Iranska vlada in narod se ne bojita hrupa, ki ga zganja Zahod, in bosta z odločnostjo in modrostjo nadaljevala svoj jedrski program," je v mestu Bandar Abas na jugu Irana dejal Admadinedžad. Nekdanji iranski predsednik Ali Akbar Hašemi Rafsandžami pa je Zahod opozoril pred prehitrimi ukrepi. "Zahod bi sedaj moral ravnati modro in ne bi smel storiti ničesar, kar bi lahko kasneje obžaloval," je v sredo v Teheranu izjavil Rafsandžani.

Iran je v torek začel odstranjevati pečate IAEA z nekaterih svojih jedrskih objektov in napovedal, da bo nadaljeval z bogatenjem urana. S tem je sprožil zaskrbljenost mednarodne skupnosti.