Že med volilno kampanjo je Donald Trump obljubljal, da se bo veliko zgodilo že prvi dan, ko bo prevzel predsedniško funkcijo. In tako je že takoj po zaprisegi kot 45. predsednik ZDA sedel v Ovalno pisarno in podpisal nekaj ukazov in zakonov.
Zažugal tistim, ki bi selili proizvodnjo iz ZDA
Najprej je v Beli hiši sprejel poslovne voditelje in jim sporočil, da jih čaka velik mejni davek, če bodo proizvodnjo selili iz ZDA v tujino. Obenem pa jim je ponudil korenček v obliki davčnih ugodnosti, če bodo delovna mesta ohranili ali odpirali v ZDA.
Znižal bo davke
Ponovil je obljubo, da bo znižal davke, in sicer za srednji razred med 15 do 25 odstotkov, za 75 odstotkov pa bo črtal številne zvezne regulacije in obenem vztrajal, da varnost na delovnih mestih ali varnost hrane in zdravil ne bo ogrožena.
Umik ZDA od sporazuma o prosti trgovini
V skladu s pričakovanji je napovedal umik ZDA od sporazuma o prosti trgovini Azije in Pacifika (TPP), ki so ga sklenile vlade 12 držav območja z namenom oblikovanja trgovinskih pravil kot protiutež vse večjemu vplivu Kitajske.
Ameriški senat je ratifikacijo sporazuma zavrnil že v času predsednika Baracka Obame, proti njemu pa se je poleg Trumpa izrekel tudi nekdanji predsedniški kandidat demokratov Bernard Sanders. "To kar sem sedaj storil je velika stvar za ameriške delavce," je zagotovil Trump, ko je odstopil od sporazuma, ki niti ne velja.
Nič več zaposlovanja v javni upravi
Hkrati je Trump zamrznil zaposlovanje v javni upravi, ki trenutno šteje več kot dva milijona zaposlenih od katerih jih je 85 odstotkov izven prestolnice Washington. Zamrznitev ne velja za Pentagon in agencije, ki se ukvarjajo z nacionalno varnostjo, kar pomeni za več kot 75 odstotkov javne uprave.
Prekinitev financiranja organizacij, ki pomagajo ženskam pri splavu
Trump je podobno kot leta 2001 George Bush mlajši podpisal tudi izvršni ukaz o prekinitvi financiranja mednarodnih organizacij, ki po svetu informirajo ali pomagajo ženskam pri splavu. Tako imenovano politiko "Mexico Cityja" je leta 1984 začel Ronald Reagan, Bill Clinton je financiranje obnovil, Bush mlajši ga ukinil, Obama obnovil, Trump pa sedaj spet ukinil.
Trum napoveduje pogajanja s Kanado in Mehiko o spremembah pri sporazumu o prosti trgovini Severne Amerike (Nafta), doslej je že podpisal namero, da bo zdravstvena reforma predsednika Obame ukinjena in nadomeščena z nečim novim, kmalu pa bo napovedal ukrepe oziroma smer ukrepanja na področju priseljevanja in okolja.
Predvolilni obljubi o gradnji zidu na meji z Mehiko, ki ga bo plačala južna soseda se ni odpovedal, več milijonov priseljencev, ki so v ZDA prišli nezakonito kot mladoletniki in jih je Obama zaščitil pred izgonom, pa trenutno trepeta zaradi prihodnosti.
Imenoval še nekaj svojih sodelavcev
Trump je podpisal tudi zakon, ki omogoča, da bo nekdanji marinec James Mattis lahko prevzel vodenje obrambnega ministrstva – ukinil je namreč zahtevo, da mora biti kandidat za to funkcijo zadnjih sedem let civilist.
Predsednik Trump je imenoval še nekaj drugih vodilnih mož v svojem kabinetu, med drugim je za vodjo Agencije za zaščito okolja imenoval Scotta Pruitta, Johna Kellyja pa za vodjo oddelka za domovinsko varnost.
Nov praznik, spremembe v Ovalni pisarni in veleposlaniki
Trump je razglasil tudi nov praznik – nacionalni dan patriotizma, a za zdaj še ni znano, na kateri dan ga bodo praznovali.
V Ovalno pisarno je vrnil kip Winstona Churchilla, s katerim želi priznati "posebne odnose" med Veliko Britanijo in ZDA. V času Obamovega mandata je bil kip na britanskem veleposlaništvu, namesto njega pa je predsednikovo pisarno krasil kip Martina Luthra Kinga.
Kmalu po zaprisegi je Trumpova administracija odstavila vse tuje ambasadorje, ki jih je potrdil njegov predhodnik Obama, za zdaj pa še niso sporočili nobenih novih imen. V ZDA je sicer znana praksa, da politično imenovani ambasadorji odstopijo ob nastopu nove vlade, vendar pa so običajno istočasno že znana imena njihovih naslednikov.
V programu ni govora o pravicah in okoljskih spremembah
Posodobili so tudi že spletno stran Bele hiše, kjer je Trumpov program napisan v zgolj šestih točkah – energetika, zunanja politika, delo in gospodarska rast, vojska, zakonodaja in trgovinski sporazumi. Kritiki opozarjajo, da v programu - za razliko od Obaminega – ni več govora o državljanskih pravicah, pravicah LGBT skupnosti, zdravstvenem varstvu in okoljskih spremembah.
Od svojega predhodnika je prevzel tudi Twitter profil @POTUS, ki pa naj bi ga nadzirali njegovi svetovalci. Trump pa je sporočil, da bo še vedno uporabljal tudi svoj zasebni profil @realDonaldTrump.
Proizraelska politika in načrt, da Jeruzalem prizna kot prestolnico judovske države
Trump je napovedal spremembo zunanje politike, ki da bo bolj proizraelska. Med drugim je napovedal selitev ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem, s čimer bi to mesto priznal kot prestolnico judovske države. To so tudi drugi ameriški zavezniki, zlasti v Evropi, označili za nevarno in predvsem neprimerno.
Trump se je sicer v nedeljo po telefonu pogovarjal z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem in ga povabil v Belo hišo. Do srečanja naj bi prišlo že v začetku prihodnjega meseca. Po telefonu sta sicer govorila predvsem "o grožnji, ki jo predstavlja Iran," so sporočili iz Bele hiše.
Obe strani sta "se dogovorili, da se bosta še naprej tesno posvetovali glede niza regionalnih vprašanj, vključno glede grožnje, ki jo predstavlja Iran", piše v sporočilu Bele hiše. To že nakazuje, da bo imela nova ameriška administracija trši pristop do Teherana.
Izraelske oblasti so sicer v nedeljo še pred pogovorom med Trumpom in Netanjahujem odobrile gradbena dovoljenja za več kot 500 domov za judovske naseljence v anektiranem vzhodnem Jeruzalemu. Odobritev dovoljenj so odložili, dokler ni Trump prisegel kot ameriški predsednik. Na mizi pa imajo še priključitev velike naselbine Male Adumim na zasedenem palestinskem Zahodnem bregu, o čemer naj bi odločali po srečanju izraelskega premierja in novega predsednika ZDA.
Širitev izraelskih naselbin na palestinskih ozemljih in v vzhodnem Jeruzalemu, ki ga želijo imeti Palestinci za prestolnico svoje prihodnje države, je veliko sporno vprašanje v reševanju bližnjevzhodnega konflikta. To je nedavno potrdil tudi Varnostni svet Združenih narodov, ki je širjenje naselbin obsodil. To je močno razburilo tako Netanjahuja kot Trumpa, ker ZDA takrat še pod vodstvom predsednika Baracka Obame niso uporabile veta za blokiranje te resolucije.
V Beli hiši so sicer skušali znižati ton glede sprememb v ameriški politiki do Bližnjega vzhoda. Zlasti glede selitve ameriškega veleposlaništva v Jeruzalem. Kot je povedal novi tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer, ta odločitev še ni sprejeta in "da so še v zelo začetnih fazah celo pogovorov o tej zadevi".
Povedal je še, da je Trump v nedeljskih pogovorih z izraelskim premierjem poudaril tudi, da so neposredna pogajanja med Palestinci in Izraelci nujna. "Predsednik je poudaril, da je mir med Izraelom in Palestinci mogoče doseči le v neposrednih pogajanjih med obema stranema in da bodo ZDA tesno sodelovale z Izraelom, da bi dosegli napredek proti temu cilju," je še povedal Spicer.
Trump podpisal tudi odlok za izstop ZDA iz transpacifiškega prostotrgovinskega partnerstva
Kot je napovedal, je Trumo ob prihodu v Belo hišo znova napadel globalne trgovinske sporazume. ZDA so po njegovem nareku iz enega danes že izstopile, in sicer iz transpacifiškega prostotrgovinskega partnerstva (TTP)
Ameriški pravniki v tožbo zaradi konflikta interesov, Trump odstopil z vseh položajev svojega poslovnega imperija
Organizacija Državljani za odgovornost in etiko v Washingtonu (Crew) je danes na zveznem sodišču v New Yorku vložila tožbo proti predsedniku Trumpu zaradi kršenja ustave, kar naj bi zagrešil takoj ob petkovi prisegi, ker se ni povsem ločil od svojih poslovnih interesov s tujino.
Trump je nato medijem danes posredoval pisno odstopno izjavo z vseh položajev svojega poslovnega imperija z datumom 19. januar 2017, torej dan preden je prisegel na položaj 45. predsednika ZDA.
Televizija CNN in druge so sporočile, da so dobile dokument na katerem piše: "Jaz, Donald Trump, s tem odstopam od vsakega položaja, ki sem ga imel v spodaj navedenih entitetah."
Sledi seznam več 100 podjetij, organizacij in drugih entitet. Trump je prenos podjetij na sina Donalda mlajšega in Erica najavil na novinarski konferenci 11. januarja.
KOMENTARJI (1133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.