
Washington Post je v petek z objavo posnetka republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa iz leta 2005 odvrgel politično atomsko bombo, od katere si bo Newyorčan skupaj s svojo stranko težko opomogel. Nekaj uglednih republikancev je Trumpa že pozvalo k odstopu od kampanje.
Trump se je v posnetku oddaje Access Hollywood leta 2005, sveže poročen z Melanio Trump, med drugim naravnost pohvalil, da skuša "po....ti" vsako lepo žensko, ki pride mimo, da jih grabi za "pi..e", kar mu večinoma dovolijo, ker je slaven.
Po Washington Postu je posnetek kramljanja z voditeljem Billyjem Bushem, nečakom nekdanjega predsednika ZDA Georga Busha starejšega, objavila tudi oddaja Access Hollywood, za njo pa so ga v petek neprenehoma vrtele vse ameriške televizije.
Posnetek ga lahko drago stane
Trump je na posnetek takoj odgovoril z izjavo, da je šlo le za šaljiv pogovor med moškima. Kmalu pa je spoznal, da je vrag vzel šalo in je po uvodnem malomarnem opravičilu nekaj ur kasneje izdal še eno. Uvodoma je sporočil, da je šlo na posnetku le za klepet med moškima pred mnogimi leti in dodal, da mu je Clinton na igrišču za golf govoril hujše stvari, s katerimi se njegove izjave ne morejo niti primerjati. "Če je bil kdo užaljen, se opravičujem," je sklenil Trump.
To za strankarske voditelje ni bilo dovolj iskreno in so zahtevali več, čeprav je šlo za prvo izjavo Trumpove kariere, ki je vsebovalo besedo opravičilo. Nekaj ur kasneje je objavil minuto in pol dolg video z novim opravičilom, kjer pa spet ni mogel mimo napada na Clintona.
"Dajmo biti pošteni. Živimo v realnem svetu. Nikoli nisem trdil, da sem popoln ali se pretvarjal, da sem kaj drugega. Povedal sem stvari, ki jih obžalujem in besede v tem deset let starem posnetku so del tega. Izrekel sem jih, ni bilo prav in se opravičujem," je dejal ter obljubil, da bo v prihodnje boljši človek in ne bo več razočaral.
Izjavo je nadaljeval z besedami, da je video le odvračanje pozornosti od pravih vprašanj s katerimi se sooča Amerika, ki izgublja delovna mesta in je manj varna kot pred osmimi leti. "Hillary Clinton in njeni so uničili državo. Izrekel sem neumne besede ampak je velika razlika med besedami in dejanji drugih. Bill Clinton je zlorabljal ženske, Hillary Clinton pa je žrtve sramotila in zastraševala. O tem bomo še govorili in vidimo se v nedeljo na soočenju," je sklenil Trump.
To je sploh prvo opravičilo Trumpa po letu dni metanja žalitev na vse strani, kar kaže na resnost položaja, v katerem se je znašel, vendar ne zadostuje. Trump zato pripravlja videoposnetek z daljšim opravičilom, da ustavi plaz pozivov k odstopu od kampanje s strani republikancev.
Številni republikanci ga pozivajo k odstopu od kandidature
Prvi ga je k odstopu pozval nekdanji guverner Utaha John Huntsman, sledil je senatni kandidat iz Illinoisa Mark Kirk, nato nekdanji guverner New Yorka George Pataki, politični direktor Trgovinske zbornice Rob Engstrom, nekdanja članice administracije pri Ronaldu Reaganu Linda Chavez, republikanska komentatorka Ana Navarro in številni drugi zahtevajo, da Trump odstopi in ga zamenja Mike Pence.
Republikanski podpredsedniški kandidat Pence je v petek skoraj dobesedno bežal pred novinarji, republikanci, ki so doslej podpirali Trumpa pa prav tako. Po razmisleku so nekateri, kot je vodja senatne večine Mitch McConnell, Trumpa obsodili in zahtevali resno opravičilo, vendar podpore kandidatu niso umaknili.
Predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan je odpovedal današnji prvi skupni nastop s Trumpom v Wisconsinu, Trump pa je sporočil, da ostaja v New Yorku in se bo pripravljal na nedeljsko soočenje z demokratko Hillary Clinton.
Kaj je na posnetku?
Trump na video posnetku kramlja z Bushem na poti do studia, kjer snemajo televizijsko oddajo. Razlaga mu, da pozna eno od žensk, ki ju bo sprejela in pravi, da jo je poskušal položiti doma na Floridi, vendar mu ni dala. Čeprav jo je celo peljal v trgovino za nakup pohištva. Trump razloži, da je bila ženska poročena, da se je spravljal nanjo kot pohotna psica, vendar ni uspel. Mimogrede je komentiral njeno umetno oprsje.
Razlaga tudi, kako mu je Melania dovolila, da gre na snemanje, čeprav je vedela, da bo tam veliko lepih žensk. Trump doda, da si ne more pomagati, ker ga lepe ženske avtomatično privlačijo in jih kar poljublja, nič ne čaka, saj mu kot zvezdniku dovolijo vse. "Vse lahko delam, lahko jih zagrabim za pi..e," je dejal Trump Bushu, ki se na posnetku neprestano hihita.
Bratranec predsednika Georga Busha mlajšega je nemudoma objavil opravičilo, kjer pravi, da ga je zelo sram in mu je zelo žal, čeprav se je to zgodilo pred 11 leti, ko je bil mlad in neumen. Access Hollywood je posnetek oddaje, ki ni bil objavljen, izkopal iz arhiva po zgodbi tiskovne agencije AP o tem, kako se je Trump obnašal do žensk na snemanju oddaj Vajenec. AP je opravil intervjuje z nekdanjimi sodelavci, vendar to ni tako odmevno kot posnetek kandidata, ki sam govori nesramno.
Clinton: Temu človeku ne smemo dovoliti, da postane predsednik
Kampanja demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton je nemudoma objavila kratko izjavo: "Grozljivo. Temu človeku ne smemo dovoliti, da postane predsednik". Nato pa prepustila zadevo medijem. Njen podpredsedniški kandidat Tim Kaine je dejal, da mu gre na bruhanje. "Moral bi biti šokiran ali presenečen, vendar moram priznati, da na žalost nisem," je dejal Kaine.
Demokrati že skušajo škandal izkoristiti za napade na vse republikance, ki so kdajkoli podprli Trumpa, saj menijo, da so se jim zdaj izboljšale možnosti za prevzem kongresne večine. Republikanci se zavedajo, da je kandidat postal radioaktiven za vso stranko in iščejo poti za izhod iz zagate. "Donald Trump je umazani starec," je dejal urednik konservativne revije Weekley Standard Bill Kristol.
Na televiziji Fox so voditelji precej bledih obrazov skušali zmanjšati škodo, nekdanji vodja Trumpovega volilnega štaba Corey Lewandowski pa je za CNN dejal, da Američani volijo voditelja svobodnega sveta, ne pa cerkvenega učitelja. Lewandowski je vseeno priporočil Trumpu, naj gre nemudoma na televizijo na intervju s pojasnilom izjav.
Nekdanji guverner Floride Jeb Bush meni, da za to, kar je na videu, ni opravičila. Senatna kandidatka iz New Hampshira Kelly Ayotte, ki je pred dnevi Trumpa postavila za vzor otrokom, je sporočila, da so izjave povsem neprimerne in žaljive.
Celo predsednik Nacionalnega odbora republikanske stranke Reince Priebus je Trumpa obsodil in dejal, da se tako ne sme govoriti o nobeni ženski.
Pred ameriškimi volitvami se vsaka štiri leta govori o tako imenovanem oktobrskem presenečenju, ko o kakšnem kandidatu pride na dan kaj, kar mu lahko uniči kampanjo. Clintonovi to kuha spletna stran WikiLeaks, Trump pa pomoči ne potrebuje.
WikiLeaks z novimi objavami proti Hillary Clinton
Spletna stran WikiLeaks je v petek objavila prepise ukradene elektronske pošte med sodelavci demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton, iz katerih so razvidne nekatere podrobnosti njenih govorov bankirjem z Wall Streeta. Clintonova teh govorov doslej ni hotela objaviti. WikiLeaks že dlje časa objavlja informacije o Clintonovi, do katerih je prišel s pomočjo hekerjev.
Zadnja objava WikiLeaksa je prišla na dan skoraj istočasno s politično atomsko bombo Washington Posta o izjavah republikanskega predsedniškega kandidata iz leta 2005.
Resne politične teme v ameriškem medijsko-političnem ozračju nimajo niti najmanjše možnosti, da preglasijo to, o čemer je govoril Trump. Zadnje objave WikiLeaksa bi lahko Clintonovi morda škodile v času boja za demokratsko predsedniško nominacijo proti socialistu Bernardu Sandersu. Zdaj pa gre za lov na sredinske volivce.
Sanders si je zelo prizadeval, da Clintonova objavi svoje govore pred bankirji, vendar mu tega ni uspelo doseči. Zdaj to dela WikiLeaks, ko si Sanders tega nikakor ne želi, ker podpira Clintonovo proti Trumpu.
Clintonova je bankirjem Goldman Sachsa leta 2014 govorila, da je v mladosti dobro živela zaradi očeta podjetnika, čeprav ni bila bogata, kot je zdaj z možem Billom Clintonom. Povedala je tudi, da so verjetno "insiderji" Wall Streeta najbolje opremljeni za reformo Wall Streeta, brez katerega ni mogoče voditi uspešne nacionalne politične kampanje.

Objavljene so tudi njene pritožbe nad medijskim poročanjem o donacijah Clintonovi fundaciji in med drugim izjave zaposlenim v brazilski banki o tem, da si želi, da bi ZDA imele zdravstveni sistem, kot ga ima Kanada, da bi imela celotna ameriška celina odprte meje in skupni trg z enakimi možnostmi za vse ljudi ter prihodnost zelene energije.
Nekoč je razpravljala tudi o potrebi, da se loči zasebno in javno v politiki, ki je po njenih besedah nekaj podobnega izdelavi klobas. Tega nihče ne gleda rad, čeprav ima rad končni izdelek. Zaradi tega morajo imeti politiki javno in zasebno stališče o določenih vprašanjih. S tem je mislila med drugim na pogajanja o sporazumih.
Predsednik Nacionalnega odbora republikanske stranke Reince Priebus je sporočil, da objave kažejo, kakšna je v resnici Clintonova. "Resnica je ta, da je osebnost, ki jo Clintonova kaže med kampanjo, popolna prevara. Kako jo lahko Sanders in podobno misleči demokrati še vedno podpirajo?" meni Priebus.
Volilni štab kandidatke ni potrdil pristnosti objavljenega in nima komentarja. Vlada predsednika Baracka Obame je prav tako petek Rusijo naravnost obtožila, da želi vplivati na ameriške volitve s krajami in objavami podatkov in demokrati se zanašajo na to, da bodo objave razvodenele zaradi tega, kdo jih je spravil na dan. Obenem pa imajo v pomoč še Trumpa.
Clintonova na Floridi z ogromno prednostjo med latinskoameriškimi volivci
Kandidatko demokratov na predsedniških volitvah v ZDA Hillary Clinton na Floridi podpira 58 odstotkov volivcev latinskoameriškega izvora, republikanca Donalda Trumpa pa 28 odstotkov, kaže anketa televizije Univision. Trump je izgubil tudi vso prednost pri volivcih kubanskega porekla, pri katerih sta s Clintonovo izenačena z 41 odstotki podpore.
Florida je ena od peščice držav, kjer so volivci dovolj razdeljeni, da ni mogoče z gotovostjo vnaprej napovedati izida, kot na primer za New York, kjer republikanski predsedniški kandidat nima nobenih možnosti, ali Južna Karolina, kjer velja enako za demokrate.
Prednost demokratke med latinskoameriškimi volivci je v državi, kjer skoraj dobesedno šteje vsak glas, zelo velika.
Demokrat Barack Obama je leta 2012 na Floridi premagal republikanca Mitta Romneyja z do tedaj največjo prednostjo med latinskoameriškimi volivci, kar je bilo 21 odstotkov. Clintonova zdaj vodi za 30 odstotkov. Obama je Romneyja z 49 proti 47 odstotkom premagal tudi med volivci kubanskega izvora, ki so dotlej veljali za zanesljivo trdnjavo republikancev.
Trump je septembra vodil med Kubanci pred Clintonovo s 43 proti 36 odstotkom, sedaj pa sta izenačena.
Trump za Clintonovo med temi volivci zaostaja tudi v Nevadi, in sicer za 45 odstotkov. V Koloradu prav tako zaostaja za 48 odstotkov in za prav toliko v Arizoni.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.