Donald Trump, ki želi problem zunanjetrgovinskega primanjkljaja svoje države rešiti s carinami, je na dogodku v luči prihajajočega obiska predsednika Evropske komisije Jeana Claudea Junckerja ponovil, da je EU zelo ostra do ZDA. Ob tem je povedal: "Bomo videli, če se lahko kaj dogovorimo," zatem pa pomenljivo dodal, da bo ’v nasprotnem primeru treba nekaj storiti glede milijonov avtomobilov, ki nam jih pošiljajo vsako leto’.
Trump namreč razmišlja o uvedbi 20-odstotnih carin na uvoz avtomobilov in rezervnih delov, pri čemer se znova sklicuje na nacionalno varnost. Enak izgovor je uporabil že pri uvedbi višjih carin na uvoz jekla in aluminija. Prav tako kritizira EU zaradi 10-odstotnih carin na uvožene avtomobile, ZDA pa imajo trenutno 2,5-odstotne carine.
Na grožnje se je odzvala nemška avtomobilska industrija, ki upa, da bodo pogovori med EU in ZDA zrahljali napete trgovinske odnose. Opozarjajo, da bi višje carine, s katerimi grozijo ZDA, ogrozile delovna mesta in investicije v avtomobilski industriji.
"Cilj mora biti takšen, da odpravljamo medsebojne carine in zmanjšamo ovire pri trgovinski menjavi, ne pa da ustvarjamo nove," je v sporočilu zapisalo združenje nemške avtomobilske industrije VDA.
"Vzajemni ukrepi bodo imeli negativne posledice na zaposlovanje in investicije na obeh straneh Atlantika," so še poudarili. Izpostavili so še, da je nemška avtomobilska industrija s proizvajalci, kot so BMW, Mercedes in Volkswagen, pomembna tudi za ameriško gospodarstvo. Nemški proizvajalci namreč v ZDA proizvedejo več kot 800.000 vozil letno in tam zaposlujejo 118.000 ljudi.
Belo hišo in zemljišče okrog nje je v ponedeljek Trump napolnil z ameriškimi proizvodi iz vseh 50 zveznih držav. Med njimi sta bila vojaško letalo F-35 podjetja Lockheed Martin in Fordov poltovornjak F-150. "Danes smo tu, da slavimo najboljše produkte na svetu, narejene z ameriškim srcem, ameriškim potom in ameriškim ponosom," je zaneseno dejal na prireditvi.
Med ogledom razstavljenega je zatrjeval, da je neumnih trgovinskih sporazumov za ZDA sedaj konec in da je obdobje gospodarske vdaje končano.
Nekateri ameriški mediji so opozorili, da mnogo izdelkov, ki jih prodaja Trumpova organizacija, pravzaprav ni narejenih v Ameriki, na primer rdeča kapa z napisom Trump, ki je bila izdelana v Bangladešu, in Trump skodelica, ki so jo izdelali na Tajskem. Voditelj ameriške večerne televizije Jimmy Kimmel je v svoji oddaji ’šel’ celo na nakupovalni pohod na spletno trgovino TrumpStore.com in našel vrsto produktov, ki so bili narejeni drugje – belo golf kapo, izdelano na Kitajskem, torba za čevlje prav tako izdelana na Kitajskem … Dva izdelka, ki jih je Kimmel naročil, celo nista imela označene države izvora, kar je nezakonito. Omembe vredna pa je njegova linija kristalnih izdelkov, ki jo izdelujejo v Sloveniji. Leta 2010 je v intervjuju za New York Times povedal, da je videl naše tovarne kristalnih izdelkov in da so izjemne, čeprav v svojem edinem triurnem obisku Slovenije tovarn ni obiskal.
Na dogodku se je ameriški predsednik spominjal tudi ’starih časov’, ko je na izdelkih pisalo ’izdelano v ZDA’ in dodal, da bodo začeli spet uporabljati to frazo namesto ’izdelano v Ameriki’.
V govoru razstavljavcem pa se je pohvalil s številom delovnih mest, ki jih je ustvaril, odmiranjem zdravstvene reforme Baracka Obame, davčnimi olajšavami in napovedal konec izkoriščanja ZDA, ko več ne bodo mahali z belo zastavo. Za svoje besede je prejel stoječe ovacije.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.