Tujina

Donald Henry Rumsfeld

Washington, 22. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mnogi za neuspeh Američanov v Iraku krivijo enega glavnih zagovornikov vojne proti terorizmu, šefa Pentagona, Donalda Rumsfelda. O republikancu iz klana neokonservativcev sodelavci pravijo, da je izjemno tekmovalen in da želi imeti vse pod nadzorom.

Avtorica prispevka: Nataša Briški

Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters
"Pogumno vodite našo državo v vojni proti terorizmu, opravljate odlično delo. Ste močan obrambni minister in naša država vam je dolžna zahvalo,” je o Rumsfeldu dejal ameriški predsednik George Bush.

V Washington je prišel z nalogo, da najmogočnejši vojaški aparat na svetu s poldrugim milijonom bojevnikov iz hladne vojne pripelje v 21. stoletje. “Delal bom na tem, da se nam nikoli več ne ponovi Pearl Harbour,” je dejal, ko je z 68-imi leti postal najstarejši obrambni minister v zgodovini ZDA. 11. september je njegovi agendi boja proti silam zla dodal vojni v Afganistanu in Iraku.

Rumsfeld je ministrske izkušnje kot šef Pentagona, najmlajši doslej, nabiral že pred 30-imi leti v Fordovi administraciji, različne pozicije je zasedal pri Nixonu.

"Pravno gledano me moti, da ameriška vlada misli, da lahko počne, kar koli se ji zljubi. Gospod Rumsfeld je neodgovoren vojni huskač, ki preveč govori. Osebno ne zaupam njegovim besedam," pravi odvetnik za človekove pravice Stephan Yagman.

Predsedniku Bushu je popolnoma lojalen, goreče zagovarja vladne politike, tudi sporno predstavništvo v Guantanamu in domnevne zaloge orožja za množično uničevanje v Iraku, ki jih neuspešno iščejo.

Evropo je Rumsfeld spoznaval, ko je bil v 70. letih ameriški ambasador v Natu. Od takrat tudi anekdota iz potovanja po Španiji, kjer je na festivalu v Pamploni bezal pred biki, dokler ni postalo prenevarno in se je rešil tako, da je splezal na ulični znak Prepovedano parkiranje.

Nekdanji mornariški pilot nekajkrat na teden igra squash, v mlajših letih pa je bil zagrizen rokoborec, ki je moral olimpijske sanje opustiti zaradi poškodbe ramena. Velja za trmastega politika, napak ne priznava.

"Predsednik ZDA bi moral odstaviti obrambnega ministra. Mislim, da moramo začeti znova, z novim obrambnim ministrom," meni demokratski senator Ted Kennedy.

Po hitrem in učinkovitem vojaškem posegu v Afganistanu je bil Rummy, kot ga kličejo prijatelji, velik zmagovalec. Ko so v Iraku ujeli Sadama Huseina, se je zabaval na božičnih sprejemih, novo leto pa mu z vsakim mesecem prinaša vse manj pravljične novice. Nekateri ga imajo za enega glavnih krivcev, da demokratizacija Iraka ne teče po napovedih. Sodu je izbil dno škandal v iraškem zaporu Abu Graib.

Trdna zaveznika - George Bush in Donald Rumsfeld (Foto: Reuters)
Trdna zaveznika - George Bush in Donald Rumsfeld (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Donald Rumsfeld je o razmerah v zloglasnem zaporu Abu Graib dejal: "Vse to se je zgodilo v času mojega ministrovanja. Odgovoren sem za to in prevzemam vso odgovornost. Iračanom, ki so jih zlorabili ameriški vojaki, se iskreno opravičujem."

Ko se je tresel Washington, je šef Pentagona premeteno odletel v Bagdad, med svoje vojake, na odlično promocijsko turnejo, kot so obisk ocenjevali analitiki.

In medtem, ko kritiki zahtevajo njegov odstop, so zagovorniki prepričani, da bo zgodovina Donalda Henryja Rumsfelda ocenila kot enega najpomembnejših ameriških obrambnih ministrov vseh časov, ki se je spretno izogibal političnim čerem in Pentagonovim jastrebom vladal s trdo roko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.