Francois Hollande bo v francoski predsedniški palači zamenjal Nicolasa Sarkozyja, ki je ob porazu napovedal tudi slovo od aktivne politike.
Bi pa realnost izgubljenih volitev lahko Sarkozyja udarila nekoliko močneje, kot je morda pričakoval tudi sam. Z izgubo predsedniške funkcije bo namreč v zgodovino šla tudi njegova imuniteta pred sodiščem.
Tako bi lahko bil Sarkozy poklican na prostor za priče ali med obtožence v treh primerih spornega financiranja njegove stranke UMP, ki so zaznamovali tudi njegov predsedniški mandat.
Prvi primer se nanaša na to, da naj bi stranko po skrivnostnih poteh in precej čez dovoljeno mejo financirala kozmetična družba L'Oreal oziroma njena dedinja Liliane Bettencourt. Sarkozyjev nekdanji finančni minister je v zvezi s tem primerom že bil obtožen korupcije, drugi Sarkozyjev zaveznik pa je bil obtožen zalezovanja preiskovalnih novinarjev.
Drugi primer je afera Karači, v kateri naj bi člani Sarkozyjevega kabineta v svoj žep pospravili del zaslužka pri prodaji francoske podmornice Pakistanu, kar naj bi domnevno povzročilo smrt 11 francoskih inženirjev v Karačiju v napadu, ki so ga izvedli pakistanski agenti.
Tretja obtožba pa se nanaša na domneve, da je Sarkozy v zameno za izpustitev tujih zdravnikov nekdanjemu libijskemu voditelju Gadafiju izdal jedrske skrivnosti, prav tako pa naj bi režim libijskega samodržca za prvo Sarkozyjevo kampanjo prispeval 66 milijonov dolarjev.
Če bi bil Sarkozy za kaj od naštetega dejansko obsojen, ne bi bil prvi francoski predsednik, ki ga je po koncu mandata dosegla roka pravice. Jacques Chirac je bil obsojen na dve leti pogojne kazni, prav tako zaradi finančnih nepravilnosti.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.