Trenutno situacijo in razmere po terorističnem napadu v Turčiji je za 24ur.com komentiral doktor političnih znanosti Ahmet Erdi Öztürk, ki sicer živi v Turčiji, a je trenutno na obisku v Sloveniji.
Zavedati se moramo, pravi, da je Turčija locirana na zelo problematičnem območju v bližini Sirije in severnega Iraka. Prav tako se v večjih mestih, predvsem v Ankari in Istanbulu, odvija resna migrantska kriza. Za nameček temu pa na jugovzhodu države divja vojna med državo in prepovedano Kurdsko delavsko stranko (PKK). "Tovrstni teroristični napadi se glede na vse to niti ne zdijo nenavadni, a na tem mestu je treba poudariti, da sta za to v veliki meri odgovorna vlada in predsednik Erdogan. V te temne čase nas je pripeljala njihova zgrešena politika, njihove napačne odločitve - tako v domači kot zunanji politiki. Vlada, ki vso problematiko na Bližnjem vzhodu jemlje z ambiciozno in nerealno mentaliteto, pri tem pa spodbuja kaos - ne samo znotraj države, pač pa v celotni regiji," je dejal. Na vprašanje, ali se mu zdi varno za turiste, da v tem času potujejo v Turčijo, je odgovoril, da ne, "saj nihče ne more napovedati, kaj se bo zgodilo, niti varnostno-obveščevalne službe, ki jim je to vsakič doslej spodletelo".
Politika "zob za zob", torej dejstvo, da turški lovci v povračilni napad zdaj napadajo oporišča PKK na severu Iraka, se Öztürku zdi nesmiselna. "PKK nima monolitne strukture in mi, običajni ljudje, nikoli ne vemo, kdo je zares kriv. Turčija se s terorizmom bori že več kot 30 let in očitno je, da tovrstne metode niso učinkovite. Turčija potrebuje več demokracije, več pravic manjšin, več svobode mišljenja ter izražanja, ne pa avtokratskega vodenja sedanje vlade in predsednika Erdogana. To je smrt za turško demokracijo. Država nekoč vzhajajoče pluralistične demokracije postaja patriarhat enega samega človeka – spreminja se v Erdoganistan."
Po nedeljskem napadu je Erdogan napovedal odločen boj proti terorizmu, kot se za vsakega sodobnega voditelja pač spodobi. A v svojem slogu je šel še dlje in uporabil frazo, da bo "terorizem spravil na kolena". "Žal so te besede le populistični klišeji, ki v turški družbi naletijo na gluha ušesa. Če pogledate različna družbena omrežja in ne medije, ki so večinoma zgolj njegovi glasniki, boste videli, da tem praznim besedam nihče ne verjame," še pravi strokovnjak.
In prav blokada vseh spletnih omrežij, ki je trenutno uvedena, je po njegovih besedah klasična metodologija vlade, ki na tak način poskuša utišati glasove nasprotujočih. "A to je zelo neučinkovito, saj ljudje zlahka najdejo način, da do teh računov dostopajo," je še dodal.
Za konec je ocenil, da prihodnost Turčije po njegovem mnenju ni nič kaj svetla. "Na eni strani se povečuje avtoritarnost z vodstvom dvoumnosti in nepotrebno paranojo pred notranjim sovražnikom, na drugi strani pa dogajanje v regiji vpliva tudi na dogajanje znotraj države."
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.